Od trzech miesięcy działa II linia metra. Z której stacji korzysta najwięcej osób?

Mimo że centralny odcinek II linii metra ma tylko siedem stacji, korzysta z niego wielu pasażerów. Od jego otwarcia przewieziono już ponad 7,6 mln osób - podaje branżowy portal transport-publiczny.pl.

Spodobało ci się? Polub nas

Dziś mijają dokładnie 3 miesiące od dnia uruchomienia centralnego odcinka drugiej linii metra. Od 8 marca przewieziono tędy niecałe 8 milionów pasażerów. Szczegółowe statystyki za ostatni tydzień maja publikuje na swoich stronach transport-publiczny.pl . Dane są dość dokładne, bo pochodzą z bramek, których na drugiej linii metra nie da się przeskoczyć.

Bramki na drugiej linii metra to szklane drzwiczki, przez które nie da się przeskoczyćBramki na drugiej linii metra to szklane drzwiczki, przez które nie da się przeskoczyć Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl Bramki biletowe na drugiej linii metra to szklane drzwiczki, przez które nie da się przeskoczyć, fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Wynika z nich, że najwięcej osób korzysta ze stacji Dworzec Wileński. Tu w dni powszednie na peronie pojawiło się od 27 do 30 tys. osób dziennie. Nie ma się co dziwić, bo zjeżdżają się tu pociągi podmiejskie (m.in. z Ząbek, Wołomina czy Kobyłki) oraz autobusy z Marek, Targówka czy Białołęki. Rano wsiadając na tej stacji początkowej nie wszystkim udaje się usiąść w pociągu. W środku jest tłoczno. Na pozostałych stacjach podróżnych jest znacznie mniej. Drugie miejsce w rankingu popularności zajmuje stacja Rondo Daszyńskiego (15-18 tys.), a trzecie - przesiadkowa Świętokrzyska (14-22 tys.).

Mecz przyciągnął pasażerów

W sumie w dzień roboczy z centralnego odcinka korzysta ok. 100 tysięcy pasażerów. W ostatnim tygodniu maja najwięcej osób jechało drugą linią metra w środę, gdy na Stadionie Narodowym odbywał się mecz finałowy Ligi Europy. Wg statystyk bramki przekroczyło tego dnia prawie 130 tys. osób.

Stacja II linii metra Stadion Narodowy Stacja II linii metra Stadion Narodowy  Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl Stacja Stadion Narodowy, fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Ze stacji Stadion Narodowy korzystało 27 maja niecałe 21 tys. osób, w inne dni na tym przystanku ta liczba wahała się od 9 do 11 tysięcy. Najmniej osób przez cały tydzień wsiada i wysiada na stacji Centrum Nauki Kopernik. Najwięcej było ich tu w piątek - może dlatego, że coraz więcej osób wybiera się wieczorem nad Wisłę.

Mniej osób na stacji Ratusz-Arsenał

Z kolei z miesiąca na miesiąc rośnie liczba pasażerów, którzy przesiadają się na stacji Świętokrzyska i przechodzą między peronami pierwszej i drugiej linii metra. W marcu i na początku kwietnia to było 33 tys. osób, ostatnio już 42 tys.

Stacja Świętokrzyska na II linii metraStacja Świętokrzyska na II linii metra FRANCISZEK MAZUR Stacja Świętokrzyska na drugiej linii metra, fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Rzecznik ZTM Igor Krajnow powiedział portalowi transport-publiczny.pl , że w związku z otwarciem centralnego odcinka spadła liczba pasażerów na stacji Ratusz-Arsenał. Ci, którzy wcześniej przesiadali się tu do tramwajów i autobusów jadących w stronę Dworca Wileńskiego, teraz wybierają przesiadkę pod ziemią i przechodzą do drugiej linii metra.

Więcej o: