Big Book Festival 2015. Warsztaty pisania kryminałów, spotkania z pisarzami, bicie rekordu Guinnessa!

Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Sofi Oksanen, Jakub Żulczyk, Katarzyna Bonda, Magdalena Tulli - to zaledwie garstka spośród słynnych pisarzy, których będzie można spotkać podczas tegorocznej edycji Big Book Festival. Oprócz tego wiele dyskusji, wystaw i spacerów. A także - bicie rekordu Guinnessa w liczbie osób i psów czytających na świeżym powietrzu. Big Book Festival już od 12 do 14 czerwca.

Spodobało ci się? Polub nas

Międzynarodowe wydarzenie będzie w tym roku dłuższe, potrwa trzy dni - od piątku, 12 czerwca do niedzieli, 14 czerwca. W tym czasie odbędzie się 50 spotkań, dyskusji, warsztatów, spacerów, wystaw i akcji. - Po raz pierwszy powstanie miasteczko festiwalowe. Teren dawnej fabryki serów SerWar przy ul. Hożej 51, w samym centrum Warszawy, przemieni się w weekendową wytwórnię myśli i rozmów - informują organizatorzy.

Człowiek nie pies

Tegoroczna edycja Big Book Festival odbędzie się pod hasłem "Człowiek nie pies czytać musi". - Lubimy żartować o rzeczach ważnych. Ale zachęcamy też, by hasło "Człowiek nie pies i czytać musi!" interpretować wprost - mówi Anna Król, pomysłodawczyni festiwalu.

- Bliskie związki autorów i psów mają długą historię, podczas festiwalu pokażemy słynne duety sprzed lat: Julian Tuwim z Dżońciem, Zofia Nałkowska z Morusem oraz John Steinbeck, który przemierzył Amerykę wspólnie z Charleyem. Przypomnimy, że Mieczysław Grydzewski, redaktor "Wiadomości Literackich" szczuł natrętnych pisarzy swoimi sznaucerami. Będziemy cytować poruszające fragmenty opowiadania, którym Andrzej Stasiuk żegnał się ze swoją suką oraz emocjonalne "Dzienniki" Jarosława Iwaszkiewicza, w których pisał o przyjaźni z Tropkiem - informują organizatorzy. Archiwalne zdjęcia, uzupełnione współczesnymi grafikami i fragmentami tekstów będą częścią komiksowej instalacji, a zarazem scenografią festiwalowych spotkań.

Ale nie tylko słynnym pisarzom sprzed lat towarzyszyli przy pisaniu czworonożni pupile. Plakaty promocyjne Big Book Festival pokazują, że wielu współczesnych, znanych dobrze Polakom autorów również posiada psy, które w mniejszym lub większym stopniu uczestniczą w działaniach pisarskich swoich opiekunów.

Big Book Festival 2015Big Book Festival 2015 materiały prasowe materiały prasowe

Podczas festiwalu będzie można więc spotkać nie tylko pisarzy, ale również ich szczekających przyjaciół. Z psami przywędrują m.in. Mariusz Czubaj - z Fawo, Lawusiem i Morusem, Katarzyna Bonda - z Łukaszem czy Anna Janko - z Melą. W niedzielę, 14 czerwca w samo południe w centrum Warszawy będziemy ustanawiać rekord w liczbie osób i psów czytających razem na wolnym powietrzu. Każdy pies otrzyma numer, a właściciel książkę. Rekord w czytaniu będą bić razem - informują.

Interesujące spotkania z gośćmi z zagranicy

Gośćmi specjalnymi kolejnej edycji Big Book Festival będą m.in. Swietłana Aleksijewicz, wybitna białoruska reporterka od lat wymieniana wśród głównych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla, Zadie Smith, brytyjska pisarka, ikona współczesnej literatury imigranckiej i literackiej wielokulturowości, Sofi Oksanen, charyzmatyczna i kontrowersyjna pisarka z Finlandii, Lars Saabye Christensen, najbardziej uznany powieściopisarz norweski, kandydat noblowski oraz jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich - Władimir Sorokin. W ciągu trzech dni odbędą się spotkania z pisarzami. Sprawdźcie w programie, kiedy dokładnie się odbędą (kliknij na zdjęcie, aby powiększyć).

materiały prasowe

Spotkanie z kryminałem

Big Book Festival 2015 będzie również okazją do spotkania z najwybitniejszymi autorami powieści kryminalnych. Podczas wydarzenia odsłonią oni tajemnice swojego warsztatu. Opowiedzą, pokażą i wspólnie z czytelnikami stworzą opowieści - o motywach, ofiarach, dowodach i sprawcach.

Uczestnicy festiwalu będą mogli się spotkać m.in. z Sophie Hannah, autorką nowoczesnych thrillerów, które szybko stają się bestsellerami w Europie i USA, z Hansem Rosenfeldtem, pisarzem i autorem scenariuszy, współautorem bestsellerowego cyklu powieści o Sebastianie Bergmanie - psychologu policyjnym i specjaliście do spraw seryjnych zabójstw. Gośćmi specjalnych wydarzeń będą autorzy polskich powieści kryminalnych: Katarzyna Bonda, Gaja Grzegorzewska, Mariusz Czubaj oraz Zygmunt Miłoszewski z bratem Wojciechem. Przygotowali autorskie pomysły na kameralne spotkania, podczas których pokażą szwy mistrzowsko szytych opowieści.

Big Book Festival 2015Big Book Festival 2015 materiały prasowe materiały prasowe

sprawcach. O dochodzeniu do prawdy i technikach jej ustalania ponad wszelką wątpliwość.

Pierwsze spotkanie pt. "Błąd w zeznaniach. Gra z publicznością" z Sophie Hannah odbędzie się w sobotę o godzinie 16:00 w miasteczku festiwalowym. Brytyjska pisarka Sophie Hannah odsłania całą prawdę o pięknie kryminału. I tropi zabójcę ukrywającego się wśród widzów. W roli młodszego detektywa Jarosław Kuźniar.

Drugie spotkanie - "Niemowa. Czego nikt nie mówi o skandynawskich kryminałach" - z Hansem Rosenfeldtem odbędzie się również w sobotę o godz. 16:00. Autor opowie, czemu Szwedzi mordują tak dobrze i jak się pisze seriale elektryzujące świat.

Warsztat opowiadań kryminalnych z Gają Grzegorzewską odbędzie się z kolei tego samego dnia o godzinie 18:00. Warsztat scenariopisarski z Wojciechem i Zygmuntem Miłoszewskimi odbędzie się w sobotę o godzinie 20:00.

W niedzielę o 16:00 z kolei w mrocznej scenerii Mariusz Czubaj i podkomisarz Paweł Leśniewski , ekspert kryminalistyki, zaprezentują nieubłagane działanie sił natury. Spotkanie dla osób o mocnych nerwach - uprzedzają organizatorzy.

Z kolei o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Katarzyną Bondą - "Między zwłokami. Nauka czytania z ciała ofiary". Katarzyna Bonda i Leszek Koźmiński udowodnią, że odkrycie zwłok to najważniejsza scena każdej powieści kryminalnej oraz, że ludzkie ciało można czytać jak książkę.

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy: spotkania@big-book.pl.

Więcej o: