Misie powinny zniknąć z wybiegu przy al. Solidarności - apelują warszawiacy, dyrekcja ZOO odpowiada

Po tym, jak kilka dni temu na wybieg niedźwiedzi wtargnęło dwóch mężczyzn członkowie Warszawskiego Forum Lewicy napisali do prezydent miasta oraz ogrodu zoologicznego list z prośbą o przeniesienie praskich misiów na teren ogrodu zoologicznego.

Spodobało ci się? Polub nas

W tej chwili wybieg zamieszkują trzy niedźwiedzie seniorki: Tatra (około 40 lat), Mała i Sabina (ponad 30 lat). Zwierzęta mają za sobą cyrkową przeszłość.

"Szanowni Państwo,

Jako Warszawskie Forum Lewicy zwracamy się do Państwa (Prezydent Warszawy, Rada m.st. Warszawy, Zarząd ZOO w Warszawie) o jak najszybsze przeniesienie Miśków, tam gdzie ich miejsce, czyli do ogrodu zoologicznego. Naszą intencją jest zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom, które nie tylko przebywają w miejscu, które w żaden sposób nie zabezpiecza ich bezpieczeństwa, ale i są narażone na wybryki idiotów, którzy starają się zakłócać ich spokój i przekraczają granice bezpieczeństwa wchodząc na teren, gdzie przebywają zwierzęta. W ostatnią niedzielę na teren, gdzie znajdują się Miśki, wtargnęło dwóch mężczyzn, którzy łamiąc przepisy bezpieczeństwa narazili zwierzęta i siebie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Warszawskie zoo wydało komunikat, że przydałby się monitoring, my jako WFL uważamy inaczej, że należy zwierzęta przenieść na teren zoo, tam gdzie jest ich miejsce, a nie akceptować obecne położenie, gdzie zwierzęta się męczą i cierpią oraz są narażone na ataki wandali i idiotów! Obecny wybieg dla Miśków to skupisko śmieci, butelek, niedopałków papierosowych i innych odpadków, które nie służą zwierzętom! Jeżeli zoo nie ma miejsca dla Miśków, to może inny zakład / ogród zoologiczny, będzie w stanie przyjąć nasze praskie zwierzaki - jeżeli teraz nie zainterweniujemy, to niewykluczone, że w przyszłości albo nasza bezmyślność doprowadzi do śmierci tych zwierząt, lub jakiś kolejny idiota straci życie próbując zmierzyć się z Miśkami po wypitym alkoholu lub zażytym środku na tzw. odwagę! "

Ogród zoologiczny wielokrotnie deklarował, że zwierzęta powinny być przeniesione do nowego wybiegu wewnątrz ogrodu. Zapowiadano nawet badanie poziomu stresu praskich niedźwiedzi porównując do tych mieszkających na wolności w rumuńskich Karpatach. Dyrekcja proponowała zastąpienie żywych zwierzaków posągami odlanymi z brązu. Dzisiaj jednak plany ZOO są całkiem inne.

- Jest to wybieg przystosowany dla niedźwiedzi brunatnych, z gąszczami krzewów, głęboką ziemią do kopania dołów i zacisznymi gawrami. Jeszcze w tym roku ten wybieg ma być z budżetu partycypacyjnego dodatkowo uatrakcyjniony dla niedźwiedzi między innymi poprzez spowodowanie ruchu wody w fosie (także dla zbierania rzeczy wrzucanych doń przez ludzi), dodanie ziemi i drzew oraz uruchomienie cieku wodnego z wodospadem - czytamy w liście opublikowanym przez Warszawski Serwis Prasowy .

Warszawskie zoo zabrało głos w sprawie przeniesienia niedźwiadków z wybiegu przy Al. Solidarności na teren ZOOWarszawskie zoo zabrało głos w sprawie przeniesienia niedźwiadków z wybiegu przy Al. Solidarności na teren ZOO Warszawski Ogród Zoologiczny Warszawski Ogród Zoologiczny

Dyrekcja ogrodu przyznaje jednak, że wybieg jak najszybciej powinien znaleźć się pod obstrzałem monitoringu.

Wybieg dla niedźwiedzi przy alei Solidarności na Pradze jest atrakcją turystyczną od ponad 60 lat. Zbudowany został w latach 1951-1952 z inicjatywy legendarnego dyrektora ZOO - dr Jana Żabińskiego. Przeczytaj też o przedwojennej historii warszawskiego ogrodu .

Więcej o: