W Plażowej, w Skwerze i w DZiKu. Przenieś się na przedwojenne parkiety. Warsaw Lindy Hop Exchange już w czerwcu

- 4 noce imprez tanecznych w klimacie ery swingu, 2 najgorętsze litewskie jazzbandy, warsztaty z inspirującymi instruktorami wybranymi w drodze globalnego konkursu, ciekawe taneczne zajęcia dodatkowe oraz zwiedzanie miasta i taniec na świeżym powietrzu - piszą organizatorzy o Warsaw Lindy Hop Exchange, który odbędzie się już 4-7 czerwca.

Spodobało ci się? Polub nas

Przypadkowy taniec

Lindy Hop to taniec towarzyski, który pochodzi ze Stanów Zjednoczonych Tańczony jest do muzyki jazzowej. To protoplasta większości bardzo popularnych obecnie tańców swingowych, jak Boogie Woogie, Swing, Jive i Rock and Roll.

Według wspomnień "Shorty" Georga Snowdena, amerykańskiego tancerza z Harlemu, zwrot "Lindy Hop" został przez niego wymyślony na potrzeby wywiadu z reporterem Fox Movietone News. W dniu 17 czerwca 1928 podczas maratonu tanecznego George tańcząc kroki, które sam nazywał "the Hop" pomylił się. Widząc nowe nietypowe kroki reporter zapytał go jak nazywa się ten nowy taniec.

 

George mając w pamięci pierwszy samotny lot ze Stanów Zjednoczonych do Europy nad Atlantykiem bez międzylądowań w wykonaniu amerykańskiego pilota Charlesa Lindberga, oraz pamiętając iż niedługo po tym wyczynie pełni entuzjazmu ludzie nazwali ten taniec "Lindbergh Hop", odpowiedział reporterowi skrótem: "The Lindy". Jako, że w tym okresie liczba stylów tanecznych swinga była ogromna, a ten sam styl tańczony w różnych miastach mógł mieć różne nazwy, na lindy hop mówiono również Jitterbug, Jitterbug Jive czy po prostu Lindy.

 

Scena Lindy Hop w Polsce zaczęła rozwijać się po roku 2010. Aktualnie środowiska tancerzy swingowych są bardzo dobrze rozwinięte w Krakowie i Warszawie, gdzie działają liczne szkoły tańca. Nic dziwnego, że w końcu ktoś postanowił zorganizować większą imprezę wokół tańca lindy.

Lindy Hop Exchange

- Podczas długiego czerwcowego weekendu (4-7 czerwca) najlepsze litewskie jazzbandy przeniosą nas wprost na przedwojenne parkiety, w czasy, gdy w salach tanecznych królował lindy hop, a na scenach zobaczyć można było legendarnych muzyków: Duke'a Ellingtona, Counta Basiego, Glenna Millera czy Bennego Goodmana - zapowiadają organizatorzy imprezy Lindy Hop Exchange.

Jak mówią, Warsaw Lindy Hop Exchange, to nie tylko doskonała okazja dla tancerzy swingowych z Polski i zagranicy do wymiany doświadczeń oraz wspólnej zabawy, ale również szansa na przybliżenie warszawiakom tańca, muzyki i klimatu lat trzydziestych minionego stulecia.

Program wydarzenia

W czwartek (4.06) organizatorzy zapraszają do kawiarni Plażowa na potańcówkę w plenerze, tuż nad brzegiem Wisły.

Piątkową i sobotnią imprezę również rozpoczną tańce pod gołym niebem - tym razem na Scenie Letniej Skweru . W tych dniach zagrają również dwa znakomite jazzbandy z Wilna.

The Schwings (5.06) to unikatowe połączenie swingu, gypsy-jazzu oraz jazzu brazylijskiego. Trio wyróżnia się autentycznym, oryginalnym brzmieniem oraz doskonałym kontaktem z publicznością.

W sobotę (6.06) do ta ńca będzie przygrywał Home Jazz Band - zespół, który powstał głównie z myślą o tancerzach swingowych, jednak z łatwością zaskarbia sobie również sympatię audytorium zupełnie z tańcem nie związanego. W jego repertuarze znajdują się zarówno standardy Duke' a Ellingtona, Fatsa Wallera, jak i energetyczne, nowoorleańskie utwory Jelly Roll Mortona oraz aranżacje mniej znanych perełek muzycznych ery swingu.

W niedzielę natomiast organizatorzy zapraszają do stylowych, modernistycznych wnętrz Domu Zabawy i Kultury DZiK , gdzie zakończony zostanie festiwal koncertem zespołu Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Warsztaty lindy hop

Dla wszystkich miłośników swingowych form tanecznych organizator przygotował 6 godzin warsztatów lindy hop, które poprowadzą instruktorzy wybrani w drodze globalnego konkursu. Uczestnicy będą mogli tak że wziąć udział w zajęciach dodatkowych z pokrewnych technik tańca swingowego prowadzonych przez zaproszonych gości, m.in. Arnasa Razgunasa i Egle Nemickaite z Wilna. Warsaw Lindy Hop Exchange to nie tylko warsztaty taneczne, to także konkursy dla tancerzy na różnych poziomach zaawansowania, pokazy instruktorów oraz uczniów Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL!

Bilety typu Full Pass i Party Pass do nabycia u organizatora ( www.wlhx.pl ). Bilety na wieczorne imprezy do nabycia przed wejściem.

Więcej o: