Zegar Pałacu Kultury i Nauki w kolorowych kwiatach, to urodzinowy prezent

Ponad 6 tysięcy sadzonek begonii i żeniszka ozdobi kwiatowy zegar Pałacu Kultury i Nauki. Zakwitnie z okazji 60. rocznicy powstania budynku.

Spodobało ci się? Polub nas

ryginalny czasomierz został skonstruowany w latach 50. Przestał odmierzać czas na początku lat 90. Uruchomiono go ponownie w 2011 roku, z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. W tym roku powstanie z okazji jubileuszu 60-lecia PKiN.

Zegar usytuowany jest na małej skarpie przed Pałacem Kultury i Nauki od strony dworca kolejowego Śródmieście. Wyznacza czas mieszkańcom Warszawy od wiosny do jesieni. Jego mechanizm jest typowy dla ratuszowych zegarów wieżowych. Cyferblat ma średnicę 8,6 m, a wskazówki długość 4 i 3 m. Urodzinowy zegar ozdobi ponad 6 tysięcy sadzonek begonii i żeniszka.

- Mamy nadzieję, że ten niewielki element architektury miasta znajdzie swoje miejsce w sercach warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę.- mówi Renata Kaznowska, prezes PKiN.

Dzięki instalacji nawadniającej będzie utrzymana prawidłowa wilgotność ziemi i optymalne warunki wzrostu roślinności. Dodatkowe oświetlenie tarczy umożliwi odczytywanie z niej wskazań czasu również w nocy.

Zegar kwiatowy został skonstruowany przez polskich rzemieślników w latach 50. ubiegłego wieku dla mieszkańców odbudowywanej stolicy. Odmierzał czas do początku lat 90. Wówczas popadł w zapomnienie i  zaniedbanie. Zniknął nawet z planu zagospodarowania terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki. Prawdopodobnie przepadłby bezpowrotnie, gdyby nie pracownicy PKiN, którzy pamiętali o tym niezwykłym czasomierzu.

Zarząd PKiN uznał, że należy przywrócić go warszawiakom i podjął próbę odrestaurowania zegara własnymi siłami. Dzięki zaangażowaniu pracowników Pałacu udało się odtworzyć brakujące elementy. Zegar kwiatowy swą wyjątkowość zawdzięcza   wahadłowemu mechanizmowi, typowemu dla mechanicznych zegarów wieżowych.

W tym roku tarcza zegara została zadedykowana 60-leciu Pałacu Kultury i Nauki, a w jej tworzeniu, czyli sadzeniu kwiatów, uczestniczą pracownicy, najemcy i  przyjaciele Pałacu.

Zegar został skonstruowany w latach 50. ubiegłego wieku. Odmierzał czas przez czterdzieści lat. W latach 90. popadł w zapomnienie i zaniedbanie. Zniknął nawet z planu zagospodarowania terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki. Uruchomiono go ponownie cztery lata temu, z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Zegar kwiatowy przed pałacem kulturyZegar kwiatowy przed pałacem kultury fot. Rafał Motyl fot. Rafał Motyl

Kwietnik usytuowany jest na małej skarpie przed pałacem - od strony dworca kolejowego Śródmieście. Wyznacza czas od wiosny do jesieni. Jego cyferblat ma średnicę 8,6 m, a wskazówki długość 4 i 3 m. Dzięki instalacji nawadniającej będzie utrzymana prawidłowa wilgotność ziemi i optymalne warunki wzrostu roślinności. Dodatkowe oświetlenie tarczy umożliwi odczytywanie z niej wskazań czasu również w nocy.

Więcej o: