Powrót do przedwojennej tradycji, czyli 30 maja rusza Biblioteka Sąsiedzka przy Targowej 63

- Na skutek działania takich Bibliotek ludzie naprawdę się zmieniają, zaczynają rozumieć, co to znaczy godność, postanawiają wyjść ze swojej bramy - mówi jedna z inicjatorek akcji Biblioteki Sąsiedzkie, przedstawicielka Fundacji Zmiana, Maria Dąbrowska-Majewska. 30 maja wielkie otwarcie Biblioteki Sąsiedzkiej na ulicy Targowej 63 na Pradze.

Spodobało ci się? Polub nas

- Powołujemy Biblioteki Sąsiedzkie, będące bibliotekami społecznymi, oddolnymi, które spełniają marzenia mieszkańców i sąsiadów o miejscu, gdzie wspólnie mogą wymieniać się dobrym słowem, pomysłami, książkami, przepisami, radami, być razem - piszą członkowie Fundacji Zmiana .

Celem Fundacji Zmiana jest trafienie z książką do osób, których nie stać na kupowanie książek lub które mają utrudniony dostęp do bibliotek, a zarazem zaangażować klasę kreatywną i klasę średnią do dzielenia się książką i zainteresowaniami czytelniczymi oraz podejmować wspólne działania na rzecz małych społeczności.

Nic dziwnego, że fundacja działa przede wszystkim w miejscach, w których lokalność zyskuje swój prawdziwy wymiar. Biblioteka sąsiedzka zlokalizowana jest zazwyczaj w podwórku otoczonym przez kamienice, jak w przypadku Biblioteki na Targowej, w małej wsi albo na osiedlu, czyli wszędzie tam, gdzie zdaniem przedstawicieli fundacji "czas płynie trochę wolniej, gdzie sąsiedzi się znają i lubią razem spędzać czas, ale też czują się wykluczeni i nieufni wobec zewnętrznego świata".

Jak działa Biblioteka? Przede wszystkim dzięki wsparciu mieszkańców - poprzez takie działania, jak zbiórki książek, wspólne ustalanie imprezy - oraz dzięki hojności grantodawców oraz sponsorów finansujących konkretne działania w Bibliotece. Ale, jak podkreśla Maria Dąbrowska-Majewska, w Bibliotece nie chodzi o to, żeby książkę wypożyczyć, a potem zwrócić. - Książki to tylko pretekst do spotkań, rozmów, dyskusji - mówi. Czasem, jak podkreśla Maria Dąbrowska-Majewska, wystarczy wystawić skrzynkę z książkami i już zaczyna się wokół niej coś dziać, ktoś przyjdzie, weźmie książkę, usiądzie, poczyta i może spotka kogoś, z kim rozpocznie rozmowę.

Pierwsza praska Biblioteka Sąsiedzka powstała w 2012 roku przy ulicy Okrzei 28/14. Była ona próbą nawiązania do praskich tradycji bibliotek prywatnych i społecznych w okresie przedwojennym, podczas II wojny i po wojnie, kiedy biblioteki cieszyły się największą popularnością, a tworzone były przez mieszkańców i dla mieszkańców.

Pomysł na jej stworzenie pojawił się jesienią 2011 r. Był w jakimś sensie efektem programu rewitalizacji społecznej, który Fundacja Zmiana prowadziła na terenie warszawskiej Pragi. Wtedy jasno artykułowano potrzebę, że powinno być miejsce wspólne dla bardzo różnych osób i tak narodził się pomysł, że powinno to być miejsce związane z książkami, bo najłatwiej jest zacząć rozmowę od książek.

Projekt stworzenia biblioteki sąsiedzkiej tak się spodobał władzom dzielnicy, że lokal wynajęły po preferencyjnych cenach. Na remont i prowadzenie biblioteki inicjatorki nie wzięły od miasta ani złotówki. Bibliotekę prowadzili wolontariusze. Czynne było codziennie. Książkę mógł wypożyczyć każdy. Za darmo. Na skutek wysiedlenia kamienicy przy Okrzei (obecnie toczy się sprawa przekazania kamienicy jej spadkobiercom), Bibliotekę postanowiono przenieść na ulicę Targową 63.

- Tutaj mamy dużo lepsze warunki lokalowe, choć prąd mamy mieć dopiero od środy - śmieje się Maria Dąbrowska-Majewska. Nie przejmuje się jednak tym, że czegoś zabraknie. - Mieszkańcy zawsze bardzo angażują się w działanie Biblioteki. Jeśli czegoś potrzebujemy, wystarczy, że zapukamy do drzwi, a zawsze znajdzie się ktoś chętny do pomocy - opowiada Maria.

30 maja na otwarciu Biblioteki będzie spotkanie z wieloletnim mieszkańcem Pragi - Jackiem Natorffem, który, jak twierdzi Maria, jest skarbnicą fascynujących opowieści. Start o godzinie 17:30.

Biblioteki Sąsiedzkie to projekt ogólnopolski, który został uruchomiony w lipcu 2012 r., a przygotowywany był kilka miesięcy wcześniej. Do tej pory udało się stworzyć Biblioteki w Tomaszowie Mazowieckim, w Okrzeszynie, we Wrocławiu, w Krerowie, w Miszkowicach.

Więcej o: