Z Sejmu na pl. Bankowy. Wiemy, którędy przejdzie w tym roku Parada Równości w Warszawie

Piętnasta w historii Parada Równości wystartuje w sobotę 13 czerwca o godzinie 15. Dziś podano którędy przejdą jej uczestnicy. Trasa prowadzi przez centrum Warszawy.

Spodobało ci się? Polub nas

Start pod Sejmem, koniec na pl. Bankowym - tak w wielkim skrócie można opisać trasę tegorocznej Parady Równości. W Warszawie organizowana jest już po raz 15. Uczestnicy Parady Równości spotkają się w sobotę 13 czerwca o godz. 15 pod Sejmem. Stamtąd ruszą ulicą Wiejską do pl. Trzech Krzyży, skąd ulicą Bracką dojdą do Al. Jerozolimskich. Dalej przejdą ul. E. Plater i Świętokrzyską na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Zbliżając się do pl. Bankowego przejdą obok pl. Zamkowego, by dojść ulicą Senatorską pod ratusz.

Trasa Parady Równości 2015Trasa Parady Równości 2015 Materiały organizatora Trasa Parady Równości 2015, fot. materiały prasowe

Wieczorem po Paradzie Równości odbędzie się impreza "Nie Od Parady" w Nowej Jerozolimie. Zagrają na niej dje Mia Twin o Biernaski, zaśpiewa natomiast Pati Mali. Zaplanowano także występ drag queen Charlotte. Na miejscu czekać będą promocyjne drinki oraz sporo niespodzianek. Wstęp na imprezę kosztuje 10/15 zł - dochód wspiera organizację Parady Równości 2015.

Parada RównościParada Równości Fot.Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl Parada Równości w Warszawie w 2012 roku, fot.Krzysztof Miller / Agencja Gazeta

Tegoroczna Parada Równości idzie z hasłem "Równe prawa - wspólna sprawa". Motto streszcza 12 postulatów, które dotyczą m.in. mniejszości etnicznych, religijnych, narodowych, osób LGBTQ, osób z niepełnosprawnością, ale także otwierania przestrzeni miejskich, lepszej edukacji seksualnej czy też poszanowania praw zwierząt.

Swoje platformy podczas Parady Równości przygotowały m.in. Fundacja Batorego, Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, Fundacja Kocia Mama, Partia Zieloni i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Parada Równości 2014Parada Równości 2014 Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl Zeszłoroczna Parada Równości w Warszawie, fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Festiwal Parady Równości startuje jednak wcześniej. Za tydzień w piątek (29 maja) w klubokawiarni Państwomiasto (ul. gen. Andersa 29) odbędzie się dyskusja "Cudzoziemcy w metropolii warszawskiej - segregacja czy sąsiedztwo?". Początek o godz. 18.

W sumie do 14 czerwca zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń - debat, warsztatów, konferencji naukowych, imprez, wydarzeń sportowych i spotkań. Zdecydowana większość z nich jest darmowa. Cały program można znaleźć na stronie Festiwalu Parada Równości .

Więcej o: