Nagła zmiana decyzji: nowy terminal na lotnisku Chopina otwierają już jutro! "To nie ma związku z kampanią"

Zamiast w sobotę, nowy terminal na lotnisku Chopina zostanie otwarty w piątek. Nieoficjalnie mówi się, że ma to związek z trwającą kampanią przed drugą turą wyborów prezydenckich. Rzecznik portu nie potwierdził tej informacji.

Spodobało ci się? Polub nas

Jeszcze w poniedziałek informowaliśmy Was , że dopiero w sobotę pierwsi pasażerowie zostaną odprawieni w nowym terminalu. Kilka lat wcześniej w tym miejscu stał stary budynek lotniska znany ze swojego charakterystycznego "buraczkowego" dachu. Na swoim profilu facebookowym od początku maja port lotniczy na Okęciu odliczał dni do otwarcia nowego terminalu. Codziennie pojawiało się zdjęcie jednego z pracowników lotniska z kartką. Na niej była wypisana liczba dni pozostałych do otwarcia terminalu. Jeszcze we wtorek z "czwórką" pozował Krzysztof Michalski, zastępca Dyrektora Pionu Inwestycji na Lotnisku Chopina. Na tym odliczanie się zakończyło.

Krzysztof MichalskiKrzysztof Michalski Fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina Krzysztof Michalski - zastępca Dyrektora Pionu Inwestycji Lotniska Chopina w nowym terminalu, fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina

- Postanowiliśmy otworzyć wcześniej - usłyszeliśmy od rzecznika Lotniska Chopina Przemysława Przybylskiego. Dopytujemy o powód, bo nieoficjalnie mówi się, że wśród zaproszonych osób na otwarcie terminalu jest premier Ewa Kopacz, która nie chciała pokazywać się publicznie w czasie ciszy wyborczej. - To nie ma związku z kampanią - rzucił lakonicznie Przybylski.

Dużo więcej miejsca

Nowy terminal to szklano-stalowa konstrukcja. Stworzy z obecnie używaną częścią terminala jednolitą całość zintegrowaną pod względem architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym.

Nowy terminal na Lotnisku ChopinaNowy terminal na Lotnisku Chopina Fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina Nowy terminal na Lotnisku Chopina, fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina

Powierzchnia nowego obiektu wynosi ponad 60 tys. m kw. Po połączeniu z obecnie użytkowaną częścią Terminal A będzie miał powierzchnię całkowitą 154,5 tys. m kw. - Wszystkie te zmiany zwiększą komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom 20 mln osób rocznie - mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina. - Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej.

Na razie od początku roku na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało ponad 3 mln osób.

Co się zmieniło?

Podczas remontu praktycznie w całości wykorzystano konstrukcję nośną starego obiektu. Wymieniono natomiast kopułę i wyposażenie budynku. Wybudowano także dodatkową kondygnację na biura. Na dachu natomiast znalazła się elektrownia słoneczna. To innowacyjne dla lotnisk rozwiązanie w skali światowej. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80 proc. części dachu terminala pomogą zaspokoić blisko 25 proc. zapotrzebowania lotniska na energię elektryczną.

Nowy terminal na Lotnisku ChopinaNowy terminal na Lotnisku Chopina Fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina Nowy terminal na Lotnisku Chopina, fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina

Nowy obiekt ma siedem kondygnacji i 1,3 tys. pomieszczeń. Będzie w nim 48 standardowych stanowisk odprawy bagażowo-biletowej oraz sześć stanowisk do samodzielnej odprawy. Żadne inne lotnisko w Polsce nie ma tak dużego terminala. W nowych halach odlotów i przylotów znajdą się też kasy linii lotniczych, dodatkowe stanowiska biur podróży, nowe stanowiska wypożyczalni samochodów, a także biura linii lotniczych.

Koszt modernizacji sięga 400 mln zł. Unia Europejska pokryła około 30 proc. kosztów.

Mnóstwo sklepów

Nowa część handlowa na lotnisku już działa. Są w niej sklepy i lokale gastronomiczne o łącznej powierzchni ponad 3 tys. m kw. Znalazły się tu towary znanych światowych marek, m.in.: Emporio Armani, Burberry, Ermenegildo Zegna, Victoria's Secret czy Salvatore Ferragamo. - Światowe marki dostępne w naszym pasażu handlowym pozwolą pasażerom poczuć się jak w najlepszych domach towarowych Paryża, Londynu czy Mediolanu - mówi Kaczmarzyk.

Dla najmłodszych przygotowano sklep z zabawkami oraz słodyczami M&M's, a dla pasażerów szukających polskich produktów regionalnych mogą odwiedzić Premium Food Gate.

Sklep dla dzieci w nowej części terminala na Lotnisku ChopinaSklep dla dzieci w nowej części terminala na Lotnisku Chopina Fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina Sklep dla dzieci w nowej części terminala na Lotnisku Chopina, fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina

Warszawski port poszerzył także swoją ofertę gastronomiczną. Nowością jest strefa food court z trzema lokalami obejmującym dania typu fast food (McDonald's), kuchnię włoską i polską. Miłośnicy steków będą mogli odwiedzić elegancką restaurację The Flame. Na świeży sok, koktajl czy też sałatkę można wejść do lokalu Papaya.

Nowy pasaż handlowy uruchomiono w części zastrzeżonej lotniska i dostęp do niego mają tylko pasażerowie z ważną kartą pokładową i po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Ogólnodostępne części nowego terminala zostaną otwarte w piątek.

Więcej o: