Warszawskie gimnazjum jako przykład sukcesu reformy edukacji w szwedzkiej telewizji

W zeszłym roku udzielili wywiadu niemieckiemu tygodnikowi Die Zeit. Tytuł artykułu brzmiał ?Umęczeni zwycięstwem?. Materiał o Gimnazjum nr 112 im. Króla Jana III Sobieskiego wyemitowała też szwedzka telewizja.

- Szwedzcy dziennikarze szukali kontaktów w warszawskich szkołach i trafili do nas - opowiada Iwona Rydlewska, dyrektor szkoły - Szwedzi zazdroszczą nam sukcesów w badaniu PISA. W ostatnich latach wyprzedziliśmy nie tylko Szwedów, ale też Niemców. Dziennikarze Die Zeit mówili nam, że bardzo zazdroszczą nam tak wielkiego skoku - opowiada Rydlewska.

MATERIAŁ O WARSZAWSKIM GIMNAZJUM W SZWEDZKIEJ TV4

Chodzi i badanie Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (Programme for International Student Assessment ). Badanie PISA, to międzynarodowe badania, których celem jest porównanie umiejętności uczniów, którzy ukończyli 15 rok życia na świecie. Polscy uczniowie z roku na rok w światowym rankingu - pną się coraz wyżej.

- W Polsce mało kto mówi o sukcesach polskich gimnazjalistów, za to Europa nas docenia i zazdrości sukcesów - dodaje Rydlewska.

Gimnazjum nr 112 im. Króla Jana III Sobieskiego znalazło się w tym roku w rankingu 20 najlepszych szkół publicznych w Warszawie, zajmuje w nim 19 miejsce spośród gimnazjów publicznych. Jest też na 6 miejscu w województwie mazowieckim pod względem liczby laureatów konkursów przedmiotowych.

- Mimo, że jesteśmy zwykłą publiczną i obwodową szkołą, mamy świetnych nauczycieli, doskonałych gimnazjalistów i kupę pasji w życiu. Stąd nasze sukcesy i zainteresowanie zagranicznych mediów - mówi Rydlewska.

Życzymy więc kolejnych sukcesów, nie tylko medialnych.

Więcej o: