Dziki atakują Warszawę. Ich odstrzał to ostateczność, większość daje się złapać w pułapki i wywieźć do lasu

Prawdziwy problemem z dzikami mają mieszkańcy tzw. Zielonego Ursynowa, Wilanowa, a także spacerujący w Lesie Kabackim. Ostrzał dzików to jednak ostateczność, są inne sposoby, żeby się ich pozbyć z miasta. W ośmiu dzielnicach Warszawy działają 32 tzw. odłownie dzików. Warszawskie dziki trafiają z nich do mazowieckich lasów

Spodobało ci się? Polub nas

W odpowiedzi na interpelację ursynowskiego radnego Leszka Lenarczyka, dotyczącej dzików i zagrożeń z nimi związanych, urzędnicy z Wilanowa piszą m.in.: (...) W poprzednim roku zostało odłowionych w Warszawie niemal 400 dzików, dodatkowo "zredukowano" (pisownia oryginalna) 80 sztuk, z czego 59 stanowiły lochy. Już teraz na terenie Ursynowa ustawionych jest pięć tzw. odłowni czyli pułapek na dziki. Znajdują się one m.in. na ul. Gąsek, Muchomora, Arbuzowej, Nowoursynowskiej, Baletowej oraz na terenie Centrum Europejskiego w Natolinie (...) W tym roku do końca kwietnia zostało już odłowionych 114 dziki, w tym 10 na Ursynowie. - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Centrum Europejskie wystąpiły do Prezydenta m. st. Warszawy (...) o redukcję dzików (SGGW : 30 szt., Centrum Europejskie : 20-30 szt.)". - informuje w odpowiedzi na interpelację burmistrz Wilanowa Robert Kempa.

dziki w Warszawiedziki w Warszawie AG AG

Józef Mierzwiński z Lasów Miejskich w rozmowie z nami już dwa tygodnie temu mówił m.in.: - Dziki to poważny problem całej Warszawy, nie tylko Wilanowa. (...) W ciągu ostatnich 20 lat, liczba dzików na terenie Warszawy intensywnie wzrosła, między innymi ze względu na zmianę struktury upraw rolnych. (...) Postępująca urbanizacja sprawia, że wkraczamy w ich tereny (...) Najwięcej dzików jest tam, gdzie Warszawa graniczy z terenami łowieckimi. Granicą łowiecką stanowi na przykład ul. Szamocin na Białołęce, Kobiałka nad Kanałem Żerańskim, ul. Biesławska na Wawrze. Dzik to inteligentne zwierzę. Ucieka do miasta, bo tutaj czuje się bezpiecznie (...) Lochy przybywają do stolicy przed porodem. Tutaj rodzą i odchowują swoje potomstwo - tłumaczył Mierzwiński.

dziki w Warszawiedziki w Warszawie Arkadiusz Boimski Arkadiusz Boimski

Szczerze mówiąc, ciężko nam było wyobrazić sobie polowanie na dziki w mieście. Czy oznacza to, że łowczy mieliby strzelać do dzików na ulicach obok spacerujących matek z dziećmi, obok rowerzystów i biegaczy?

- Odstrzał dzików to ostateczność, jednak problem jest poważny - przyznaje Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy - Szacujemy, że ilość dzików przebywających na terenie stolicy na dzień 1 stycznia 2015r - to około 300 - 400 sztuk. Spośród nich, skłonnych do rozrodu było 80-100 szt. Zakładając, że przeciętna ilość młodych w miocie to 5 - 8 szt., a możliwe są nawet dwa okresy rozrodcze w roku, oznacza to, że szacowana ilość dzików po okresie rozrodczym to aż 700 - 900 sztuk. Ta duża liczba wynika z faktu, że dzikom w mieście świetnie się żyje - mają co jeść i praktycznie nikt i nic im nie zagraża - tłumaczy Milczarczyk i uspokaja zapewniając, że "bezkrwawy odłów dzików" odbywa się w 8 dzielnicach stolicy.

Zestawienie odłowionych dzików dzielnicamiZestawienie odłowionych dzików dzielnicami Zestawienie odłowionych dzików dzielnicami, Urząd m.st. Warszawy Zestawienie odłowionych dzików dzielnicami, Urząd m.st. Warszawy

Liczba tzw. odłowni dzików w dzielnicach Warszawy:

- Białołęka 6 odłowni stacjonarnych

- Targówek 3 szt. - 2 odłownie przenośne, i 1 stała

- Bielany 3 odłownie stacjonarne;

- Bemowo 4 odłownie stacjonarne;

- Ursynów 5 szt. - 4 odłownie stacjonarne i 1 przenośna;

- Wawer 8 odłowni stacjonarnych;

- Wilanów 2 odłownie stacjonarne;

- Mokotów 1 odłownia stacjonarna.

Jeżeli spotkacie w mieście dzika, kunę lub lisa, pod żadnym pozorem nie zbliżajcie się do zwierzęcia i od razu zadzwońcie pod numer 600 020 746 (Lasy Miejskie interwencja, numer czynny całodobowo)

Jeśli macie jakieś "przygody" z dzikami w Warszawie, piszcie: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: