W Białołęce powstanie Ogród Zmysłów. Pachnący, szumiący, smakujący, mieniący się różnobarwnymi kolorami

W sobotę dzielnica Białołęka wzbogaci się o ogród działający na wszystkie zmysły: wzroku, słuch, smaki, węchu i dotyku.

Spodobało ci się? Polub nas

Zieleniec, który na stałe zagości w Białołęckim Ośrodku Kultury zaprojektowany został tak, aby działał i stymulował wszystkie zmysły.  - Przebywanie w jego pobliżu pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, zrelaksuje, pobudzi lub zadziała wyciszająco - tłumaczy ogrodnik Sławek Sendzielski, projektant ogrodu.

Ogród wybudowany w Fabryce Norblin w ramach projektu 'Miasto Ogród'Ogród wybudowany w Fabryce Norblin w ramach projektu "Miasto Ogród" fot. Kamila Szuba / www.kamilaszuba.pl fot. Kamila Szuba / www.kamilaszuba.pl

Ogród Zmysłaków, bo taką będzie mieć nazwę ogród, podzielony zostanie na pięć stref. Na obszarze zapachowym rośliny zostały dobrane w taki sposób, aby natężenie woni było intensywniejsze. Wśród zasadzonych roślin znajdą się, m.in. kuchenne przyprawy: tymianek, mięta, rozmaryn.

Kolejną strefą ogródka będzie część dźwiękowa. Tu wsłuchamy się w szum drzew czy chrzęst żwiru. W tej części zakątka materiały zostały dobrane w taki sposób, aby uintensywniać dźwięki tworzące się wokół roślin i stojących wokół drzew.

Z kolei do strefy dotykowej wykorzystane zostaną rośliny posiadające różnorodne faktury i kształty liści i kwiatów.

Ostatnia strefa ogródka dostarczy wrażeń smakowo-wzrokowych. Zasadzone zostaną pomidory, sałaty, papryki, poziomki, które będą pobudzać nie tylko kubki smakowe, ale i na wyobraźnię.

Podczas sobotnich (16 maja) warsztatów, które odbędą się w godz. 11-14 (w Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. van Gogha 1) każdy będzie mógł zasadzić swoją roślinkę.

Ogród wybudowany w Fabryce Norblin w ramach projektu 'Miasto Ogród'Ogród wybudowany w Fabryce Norblin w ramach projektu "Miasto Ogród" fot. Kamila Szuba / www.kamilaszuba.pl fot. Kamila Szuba / www.kamilaszuba.pl

Białołęcki ogród jest częścią większego projektu pt. "Zmysłaki - otwarte dla soboty dla rodzin z dziećmi". Podczas interaktywnych warsztatów - z ekspertami, znanymi artystami i muzykami czy naukowcami najmłodsi poznają rzeczywistość poprzez węch, wzrok, słuch, smak i dotyk. W tym miesiącu zaplanowano jeszcze: występ koncert Orkiestry Warzywnej Paprykalaba (23 maja), natomiast podczas spotkania z artystką i architektką Natalią Romik dzieci dowiedzą się w jaki sposób wzrok może oszukać, co to są  fotoreceptory, jak powstają refleksy i dlaczego powstaje cień.

Idea ogrodów sensorycznych rozwija się na świecie od początku XX wieku. Pierwszy powstał w XX wieku w Norymberdze. Było to "Pole Doświadczeń Zmysłów", w Polsce tego typu projekty powstają dopiero od kilku lat, ale stają się coraz bardziej popularne. Do największych tego typu ogrodów, oprócz Ogrodem Botanicznym w Powsinie, należy Integracyjny Ogród Edukacyjny w Bucharzewie.

Więcej o: