Nowy mural w Warszawie. 4-metrowy marszałek Piłsudski patrzy na nas na "patelni" [ZDJĘCIA + WIDEO]

Dziś mija 80 lat od śmierci Marszałka. Z tej okazji na placyku przed wejściem do stacji metra Centrum odsłonięto mural z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. A to dopiero początek większej akcji "Co na to Marszałek?".

Spodobało ci się? Polub nas

 

Wielkoformatowy mural przedstawiający twarz Józefa Piłsudskiego oficjalnie zaprezentowano dziś w samo południe. W ten sposób zainaugurowano obchody 80. rocznicy śmierci Marszałka. Mural może zobaczyć każdy, kto będzie przechodził przez tzw. "patelnię" przy zejściu na peron stacji metra Centrum.

Nowy mural na 'patelni' przedstawiający Marszałka Józefa PiłsudskiegoNowy mural na "patelni" przedstawiający Marszałka Józefa Piłsudskiego Fot. materiały prasowe Nowy mural na "patelni" przedstawiający twarz Marszałka Józefa Piłsudskiego, fot. materiały prasowe

Widać go na jednej ze ścian od strony Rotundy. Pod muralem pracownicy i współpracownicy Muzeum będą pytać dziś przechodniów o to, jak postrzegają postać Józefa Piłsudskiego, jakie mają z nim skojarzenia i jaką rolę odgrywa on w dzisiejszych czasach. Potem wyniki sondy zostaną opublikowane przez Muzeum.

Nowy mural na 'patelni' przedstawiający Marszałka Józefa PiłsudskiegoNowy mural na "patelni" przedstawiający Marszałka Józefa Piłsudskiego Fot. materiały prasowe Nowy mural na "patelni", fot. materiały prasowe

Zrób zdjęcie i je otaguj

Dzisiejsze wydarzenie to początek akcji "Co na to Marszałek?", którą organizuje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. - Akcja ma pokazać jak w oczach Polaków wygląda współczesna Polska i pobudzić do refleksji nad tym z czego dziś dumny byłby Marszałek, a co by go zaniepokoiło lub wywołało zdziwienie - wyjaśniają pomysłodawcy. I zachęcają, by zrobić zdjęcie (aparatem lub telefonem komórkowym) pokazujące, jak wygląda współczesna Polska i opublikować je na Facebooku lub Instagramie z tagiem #muzeumpilsudski!

Nowy mural na 'patelni' przedstawiający Marszałka Józefa PiłsudskiegoNowy mural na "patelni" przedstawiający Marszałka Józefa Piłsudskiego Fot. materiały prasowe Nowy mural na "patelni" przedstawiający Marszałka Józefa Piłsudskiego, fot. materiały prasowe

Z zebranych zdjęć powstanie wielkoformatowy mozaikowy portret Józefa Piłsudskiego, który Muzeum zaprezentuje 5 grudnia - w dzień urodzin Marszałka.

Autorką koncepcji plastycznej muralu jest Katarzyna Bakuła.

Więcej o: