Ruszyła Wielka Zbiórka Książek. Podaruj książkę dzieciom z warszawskich szpitali, domów dziecka i hospicjów

"Oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych" - zachęcają organizatorzy akcji Zaczytani.org. Książki dla dzieci ze szpitali, domów dziecka i hospicjów można oddawać do końca maja w ponad 300 miejscach na terenie całego miasta.

Spodobało ci się? Polub nas

Zaczytani.org to ogólnopolska kampania, dzięki której przez cały czas powstają Biblioteki Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka, hospicjach. Była już prowadzona w kilku miastach m.in. we Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Bielsku-Białej. W maju akcja po raz pierwszy prowadzona jest w stolicy.

Zanieś książkę do teatru, muzeum czy galerii

Wielka Zbiórka Książek potrwa do końca maja. - Chcemy zebrać z mieszkańcami Warszawy 100 tysięcy książek. Taka liczba pozwoli nam na otwarcie 30 Bibliotek Małego Pacjenta oraz ofiarowanie każdemu dziecku przyjętemu na oddział w szpitalu książki, którą będzie mogło ze sobą zabrać do domu - mówi Ewa Krawczyk, koordynator Wielkiej Zbiórki Książek.

Wielka Zbiórka KsiążekWielka Zbiórka Książek materiały prasowe materiały prasowe

Każdy, kto chce wziąć udział w akcji, może przynieść książkę o tematyce dziecięco-młodzieżowej, nową lub używaną do jednego z punktów zbiórek, które zostały otwarte w niemal wszystkich biurach rządowych, w wybranych muzeach i teatrach oraz kawiarniach i salonach EMPiK. Punkty zbiórki znaleźć można m.in. w Teatrze Polskim, Teatrze 6. piętro, Muzeum Narodowym, Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatrze Guliwer czy w Zachęcie. Książki zbierają również wybrane przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe oraz biblioteki (informacje na temat wszystkich punktów znajdziecie TUTAJ ).

Zaczytani.org będą obecni na Targach Książki na Stadionie Narodowym w dniach 14 - 17 maja. I tam również będzie można oddać książkę i porozmawiać z organizatorami. Zebrane książki zostaną następnie przekazane do placówek medycznych, domów dziecka i hospicjów na terenie całej Warszawy.

By na chwilę zapomniały o chorobie

Celem projektu jest sprawienie, aby każde dziecko przyjęte na oddział dziecięcy otrzymało książkę, jak również to, aby w jak największej ilości szpitali powstawały biblioteki z wartościowymi książkami.

Wielka Zbiórka KsiążekWielka Zbiórka Książek materiały prasowe materiały prasowe

Najważniejsze wydaje się jednak, aby dzieci - mali pacjenci, mogły choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o swojej chorobie. - Poprzez działania własne, zaangażowanie wydawnictw oraz osób prywatnych chcemy stale dostarczać książki do placówek leczniczych w całej Polsce. Punktami zbiórek są biblioteki, przedszkola, szkoły, gimnazja, klubokawiarnie, galerie handlowe, urzędy.  Angażujemy również biznes - pracownicy w ramach programów wolontariackich zbierają książki w swoich miejscach pracy - czytamy na stronie projektu.

134 biblioteki w całej Polsce

Przez dwa lata Zaczytani.org zebrali niemal 100 tys. książek, otworzyli 134 biblioteki Małego Pacjenta oraz utworzyli 600 punktów zbiórek. Biblioteki powstały we wszystkich większych miastach w Polsce, ale także małych miejscowościach.

- Ciągle zgłaszają się do nas szkoły, szpitale albo pojedyncze osoby, które chciałyby otworzyć taki punkt zbiórki u siebie albo podsuwają nam miejsce, gdzie przydałaby się biblioteka dla dzieci - mówi Agnieszka Pawlak. - Ludzie się bardzo zaangażowali w tę akcję. Na przykład w jednym z wrocławskich szpitali, gdzie otworzyliśmy bibliotekę, pielęgniarki same założyły Koło Korczaka i w jego ramach czytają maluchom. Napisała do nas też grupa młodzieży, która żeby zebrać książki zorganizowała rodzinny piknik - zaprojektowali plakaty, zrobili banery - mówi koordynatorka. - Przyznam, że takie społeczne ruszenie nas zaskoczyło. Ale to ogromna satysfakcja - dodaje.

Wielka Zbiórka KsiążekWielka Zbiórka Książek materiały prasowe materiały prasowe

Akcja została objęta Patronatem Honorowym Prezydent M. St. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o: