Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym. Spotkaj się z Erickiem Emmanuelem-Schmittem i Philipem Zimbardo

Eric-Emmanuel Schmitt, Pierre Lemaitre, Philip Zimbardo, Bernard Werber, a z Polski m.in. Dorota Masłowska, Julia Hartwig czy Jerzy Bralczyk - to zaledwie kilku z 800 autorów, którzy pojawią się na tegorocznych Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym. Oprócz spotkań z autorami odbywać się będą dyskusje, debaty, wykłady i prezentacje, nie zabraknie również atrakcji literacko-artystycznych.

Spodobało ci się? Polub nas

Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym potrwają od 14 do 17 maja. Po raz kolejny na Stadionie Narodowym swój dorobek zaprezentują wystawcy reprezentujący międzynarodową branżę książkowo-multimedialną oraz autorzy z kraju i zagranicy.

Autorzy z Francji

Motywem przewodnim w tym roku będzie Francja. Szczególnym gościem będzie Eric-Emmanuel Schmitt - jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy i dramaturgów, autor tak znanych książek jak "Oskar i Pani Róża" czy "Małe zbrodnie małżeńskie". Spotkania z Erickiem Emmanuelem-Schmittem odbędą się w czwartej 14 maja między 15:00 a 16:50 ("Czytelnictwo i rynek książki: Francja - Polska - Europa" - branżowy panel dyskusyjny) oraz w sobotę 16 maja między 15:00-16:00 na Kanapie Literackiej (spotkanie wokół "Małych zbrodni małżeńskich").

Swoją obecnością zaszczycą nas również inni laureaci Nagrody Goncourtów: Jéreme Ferrari - autor docenionych we Francji powieści, nauczyciel filozofii w Algierii, na Korsyce i w Abu Dabi, czy Pierre Lemaitre - mistrz kryminału, autor książek, o których sfilmowanie mógłby pokusić się sam Alfred Hitchcock. Spotkanie z Pierrem Lemaitre odbędzie się w sobotę 16 maja między 11:00-12:00 na Kanapie Literackiej (scena główna) oraz między 16:00 a 17:30 w ramach debaty "Od wojny do wojny" - pisarze francuscy i polscy wobec dwóch wojen światowych na stoisku gościa honorowego Francji.

Warszawskie Targi Książki 2015Warszawskie Targi Książki 2015 Adam Stępień/ Agencja Wyborcza.pl Adam Stępień/ Agencja Gazeta

Kolejnym ważnym gościem będzie Eric Baratay, który zasłynął książką "Zwierzęcy punkt widzenia", w której przedstawił nowatorską historię cywilizacji. Spotkanie z Erickiem Baratayem odbędzie się między 17:30 a 19:00 na stoisku Francji - gościa honorowego 113/D11 (spotkanie wokół "Zwierzęcego punktu widzenia").

Stoisko Francji zaprojektowane zostało przez pracownię znanego, polsko-francuskiego architekta Stanisława Fiszera, na kształt symbolicznego ogrodu kwitnącego tysiącem tytułów. Gospodarzami stoiska o powierzchni 300 m. kw. w wyeksponowanej części Promenady Stadionu Narodowego (sektor D 11) będą Ambasada Francji i Instytut Francuski w Warszawie.

Wyjątkowym akcentem polsko-francuskim na Warszawskich Targach Książki będzie wystawa Jerzy Giedroyc i jego dzieło . Dorobek Biblioteki "Kultury", upamiętniająca dziedzictwo Jerzego Giedroycia, twórcy paryskiej "Kultury" i Instytutu Literackiego.

Wśród wydarzeń towarzyszącym Targom organizatorzy polecają oparty na adaptacjach literackich Przegląd Nowego Kina Francuskiego , przygotowany specjalnie dla miłośników książki przez Instytut Francuski we współpracy z Gutek Film. Prezentacja najlepszych obrazów ostatnich lat odbędzie się w dniach 13-19 maja w warszawskim kinie Muranów .

Pozostali goście

Ważnym wydarzeniem na Targach będzie również spotkanie z amerykańskim psychologiem Philipem G. Zimbardo (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ ). Spotkanie odbędzie się na Kanapie Literackiej między 12:00 a 12:50 w sobotę 16 maja.

Warszawskie Targi Książki 2015Warszawskie Targi Książki 2015 Adam Stępień/ Agencja Wyborcza.pl Adam Stępień/ Agencja Gazeta

Cenny głos do aktualnej dyskusji społecznej o sytuacji na Wschodzie włączy Edward Lucas, redaktor brytyjskiego tygodnika The Economist , współpracujący z "Magazynem Świątecznym Gazety Wyborczej" i znany w Polsce dzięki książce diagnozującej kondycję Rosji pt. Podstęp . Spotkanie odbędzie się 15 maja między 13.00-13.50 na Kanapie Literackiej.

Targi odwiedzi też włoski eseista i publicysta Roberto Salvadori. Rosyjską literaturę reprezentować będą m.in.: Maja Kuczerska, Nina Litwiniec, Dmitrij Bak, Eduard Koczergin, Jewgienij Wodołazkin, Siergiej Czuprynin i Dmitrij Pietrow. Hiszpańskojęzyczna poezja współczesna reprezentowana będzie przez gości z Meksyku i Chile, takich jak: Luis Vicente de Aguinaga, Roc~o Cerón, Cristián Gómez Olivares i Vicente Luis Mora.

Nie zabraknie również najpopularniejszych autorów z Polski, takich jak: Bohdan Butenko, Jerzy Bralczyk, Iwona Chmielewska, Sylwia Chutnik, Anna Czerwińska-Rydel, Dorota Gellner, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Józef Hen, Michał Jagiełło, Wojciech Karpiński, Grzegorz Kasdepke, Marek Krajewski, Dorota Masłowska, Małgorzata Piekarska, Mariola Pryzwan, Andrzej Stasiuk, Małgorzata Strzałkowska, Marcin Szczygielski, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Agnieszka Tyszka, Vincent V. Severski, Józef Wilkoń, Małgorzata Warda i wielu innych.

Teatralne święto na Targach

Z okazji 250. rocznicy ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego podczas Targów Instytut Teatralny zaprezentuje bogatą ofertę wydawniczą kilkunastu oficyn i zaprosi na spotkania z wybitnymi ludźmi teatru - praktykami oraz teoretykami - których publikacje są dowodem bogactwa narracji na temat polskiego teatru.

W sobotę 16 maja między 13.00-14.50 zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu "Teatr Telewizji - projekcja Wytwórni Filmów Dokumentalnych" - dyskusja z udziałem gości (lokalizacja - Amsterdam), a w niedzielę w spotkaniu z autorkami: Mają Komorowską, Joanną Szczepkowską i Dorotą Masłowską (14:00-15:20, Kanapa Literacka).

Nauka, reportaż

Piątek tradycyjnie już będzie poświęcony książce akademickiej i naukowej. Tego dnia planowany jest, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, cykl wykładów z udziałem autorytetów PAN - cenionych popularyzatorów nauki. Z kolei sobota poświęcona będzie reportażowi. Przez cały dzień odbywać się będą spotkania z autorami i tłumaczami - finalistami szóstej edycji Nagrody: Svietłaną Aleksijewicz, Izą Michalewicz, Göranem Rosenbergiem, Drauzio Varellą, Michałem Olszewskim, ale także Martinem Pollackiem, uhonorowanym Piórem Wolności z okazji 35-lecia Polskiego Sierpnia.

6. Warszawskie Targi Książki 2015

14 -17 maja 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie

14 maja 2015 (czwartek) - 10.00-18.00

15 maja 2015 (piątek) - 10.00-19.00

16 maja 2015 (sobota) - 10.00-19.00

17 maja 2015 (niedziela) - 10.00-17.00

Ceny biletów:

bilet ulgowy jednorazowy - 5 zł

bilet normalny jednorazowy - 12 zł

bilet rodzinny jednorazowy - 20 zł

imienny karnet wielokrotnego wstępu dla 1 osoby - 30 zł

Więcej informacji: targi-ksiazki.waw.pl

Więcej o: