Jak wyglądała Warszawa i jej mieszkańcy 100, 200, a nawet 300 lat temu? Fantastyczne zdjęcia stolicy w kolorze

Jak wyglądała Warszawa i jej mieszkańcy w XVII i XVIII wieku? A jak w ostatnich dziesięcioleciach wieku XX? Na te pytania w formie 15 sesji fotograficznych odpowiedzieli twórcy projektu "Epoki Warszawy". W każdej z nich pokazali wybraną epokę w historii mody od 1668 do 1983 roku. Już 16 maja w Noc Muzeów otwarcie wystawy plenerowej na Placu Zamkowym.

Spodobało ci się? Polub nas

- Projekt jest wyrazem ogromnego przywiązania do tradycji oraz próbą uchwycenia na dłużej tego, co ulotne - aury miasta. Pełnymi głowami czerpiemy z kronik filmowych, rycin, fotografii i malarstwa - opowiadają o projekcie jego twórcy. - Przywracamy Warszawie barwy wspomnień. Otwieramy szafy wypełnione ubraniami z dawnych epok, chcemy zachłysnąć się zapachem perfum, nacieszyć oczy stylem, a uszy napełnić muzyką, która przecież nadal gra - dodają.

Epoki WarszawyEpoki Warszawy Warszawa lat 20./ materiały prasowe Warszawa lat 20./ materiały prasowe

"Epoki Warszawy" to projekt fotograficzno-kostiumowy prezentujący styl życia oraz przemiany kulturowe Warszawy w formie 15 sesji fotograficznych odpowiadających wybranym epokom historii mody - od 1668 do 1983 roku. Każda sesja opowiada również inną historię.

Epoki WarszawyEpoki Warszawy Warszawa w rokoko/ materiały prasowe Warszawa w rokoko/ materiały prasowe

Epoki WarszawyEpoki Warszawy Warszawa w Empire - apartament księcia Poniatowskiego/ materiały prasowe Warszawa w Empire - apartament księcia Poniatowskiego/ materiały prasowe

I tak - sesja "Warszawa w baroku" została zrealizowana przed i w kościele na Bielanach i opowiada historię szlachcica, który został napadnięty na drodze, "Warszawa lat 20." - w kamienicy na Nowogrodzkiej - ta z kolei opowiada historię znudzonej młodzieży, która postanawia się zabawić, "Warszawa w rokoko" zrealizowano w letniej rezydencji króla Stanisława Augusta - ta opowiada historię bogatego i rozpuszczonego rodzeństwa - brata i siostry, a sesja "belle epoque" wyjątkowo nie zrealizowana w Warszawie, a w Muzeum Mazowieckim w Płocku, gdzie znajdują się autentyczne secesyjne wnętrza opowiada historię aranżowanego małżeństwa.

Epoki WarszawyEpoki Warszawy Warszawa belle epoque/ materiały prasowe Warszawa belle epoque/ materiały prasowe

Epoki WarszawyEpoki Warszawy Milk-bar, taxi and hippies - Warszawa lat 70./ materiały prasowe Milk-bar, taxi and hippies - Warszawa lat 70./ materiały prasowe

Projekt ruszył w 2012 roku. Przez dwa lata jego twórcom udało się samodzielnie zrealizować 15 sesji, czego owocem jest baza 18 000 zdjęć poświęconych Warszawie i modzie warszawskiej.

Epoki WarszawyEpoki Warszawy Powojnie - Warszawa lat 40./ materiały prasowe Powojnie - Warszawa lat 40./ materiały prasowe

Epoki WarszawyEpoki Warszawy Powojnie - Warszawa lat 40./ materiały prasowe Powojnie - Warszawa lat 40./ materiały prasowe

Całe przedsięwzięcie to działanie non-profit, które ma służyć zaznajomieniu innych z tym, co w Warszawie najpiękniejsze. Twórcy starają się przedstawić interpretację tego, co w Warszawie ich urzeka: zmieniająca się moda i dorobek kulturalny stolicy. Głównym założeniem projektu jest zapoznanie oglądających z często niedocenianym klimatem minionych epok.

Epoki WarszawyEpoki Warszawy Warszawa lat 50./ materiały prasowe Warszawa lat 50./ materiały prasowe

Twórcy projektu przez kilka lat starali się o o wystawę, która miałaby stanąć na terenie Warszawy. Udało się dopiąć celu. 16 maja na Placu Zamkowym pokazane zostaną fantastyczne zdjęcia z sesji. Wystawa plenerowa potrwa do 14 czerwca. Kolejnym etapem projektu będzie wydanie albumu "Epoki Warszawy".

Epoki WarszawyEpoki Warszawy Warszawa lat 50./ materiały prasowe Warszawa lat 50./ materiały prasowe

Epoki WarszawyEpoki Warszawy Warszawa lat 70./ materiały prasowe Warszawa lat 70./ materiały prasowe

Twórcami projektu są: Jacek Szycht odpowiedzialny za zdjęcia, Urszula Łęczycka i Martyna Jeziorska stojące za charakteryzacją, kostiumami, scenografią oraz Joanna Karczmarczyk, która zajęła się opisami. Więcej o projekcie na EpokiWarszawy.pl .

Więcej o: