22 maja otwarcie Centrum Wielokulturowego. Paszyński: Obcokrajowcy będą mogli się poczuć się jak w domu

W piątek, 22 maja na placu Hallera odbędzie się oficjalne otwarcie Warszawskiego Centrum Wielokulturowego. Pieniądze na jego prowadzenie zagwarantuje miasto.

Spodobało ci się? Polub nas

Centrum Wielokulturowe znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 54. Jak powiedział Włodzimierz Paszyński, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy: - Warszawskie Centrum Wielokulturowe ma sprawiać, że przedstawiciele różnych kultur obecni na krócej lub dłużej w tym mieście, będą mogli poczuć się jak u siebie w domu. Ale, jak podkreślał Mamadou Diouf, muzyk o senegalskich korzeniach, miejsce to będzie również dla Polaków. Miejsce będzie też dla Polaków. - Wszyscy będą tam mile widziani - powiedział Gazecie Wyborczej Pieniądze na jego prowadzenie zagwarantuje miasto.

Z danych wynika, że powstanie Centrum Wielokulturowego wzięło się z potrzeby. W Warszawie jest coraz więcej obcokrajowców, z roku na rok rośnie również liczba osób, które posiadają ważne karty pobytu - w grudniu 2013 roku było to prawie 53 tysiące osób. Najwięcej w Warszawie jest Ukraińców (ponad 13 tys.) oraz Wietnamczyków (ponad 10 tys.). Do tego dochodzą osoby przebywające w Warszawie nielegalnie. W stolicy żyją i mieszkają obywatele prawie każdego państwa na świecie, w tym z Albanii, Argentyny, Chile, Egiptu, Etiopii, Inguszetii, Republiki Środkowoafrykańskiej, a nawet Sierra Leone czy Togo.

- Marzy mi się integracja poprzez kulturę: koncerty, spotkania, przedstawienia. Będzie tam scena, mała kawiarnia. Rozmawiałam choćby z Wietnamczykami mieszkającymi w Warszawie. Czują, że są postrzegani jako zamknięta grupa. Mają pomysł, by uczyć wietnamskiego, sztuk walki, chcą zaprezentować swoje dziedzictwo - mówiła Gazecie Wyborczej w kwietniu 2015 roku Karolina Malczyk, pełnomocniczka prezydent Warszawy ds. równego traktowania.

Jak pisze GW, istnieje jeden problem związany z powstaniem placówki. W mieście wciąż nie działa program "Warszawa różnorodna", którego częścią jest centrum.

W 2010 r. ratusz zapowiedział powstanie programu, jednak ratusz do tej pory go nie przyjął. Powód? Oczywiście pieniądze. - - Nie uchwaliliśmy programu "Warszawa różnorodna" z powodu braku pełnego zabezpieczenia finansowego. Budżet na zadania tam rozpisane to ok. 1,5 mln rocznie, w tej chwili to pieniądze nierealne - powiedziała GW Karolina Malczyk. W tej chwili realizowane są jego wyrywkowe części, jedną z nich jest właśnie powołanie Centrum Wielokulturowego.

A co będzie się działo 22 maja? Organizatorzy zapowiadają: - Senegalsko-gambijsko-polskie koncerty, wielokulturowa kuchnia oraz akcja "Współtwórz zieleń (w) Centrum" - to wszystko czeka nas na Otwarciu Centrum Wielokulturowego w Warszawie.

Podczas wydarzenia odbędzie się m.in. koncert PompaDur, gitarzysty z Senegalu Pako Sarr & Strefy Rytmu, zagra ponadto Mamadou Diouf, Grzegorz Rytka i Buba Kuyateh. Start w piątek o 16:00.

Więcej o: