Spodobało ci się? Polub nas
Dokładnie 65 lat temu, 9 maja, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych - Robert Schuman, ogłosił plan powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, jako nowej formy współpracy politycznej w Europie. Efektem Planu było powołanie wspólnot europejskich: najpierw Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, kilka lat później Wspólnoty Gospodarczej (EWG) i Euroatomu. Pierwotnie do wspólnot należało 6 państw bloku Europy Zachodniej, dzisiaj w UE jest 28 państw
Parada Schumana Parada Schumana Parada Schumana
Z tej okazji we wszystkich krajach członkowskich obchodzimy Dzień Europy. W Warszawie już po raz szesnasty odbędzie się kolorowa parada, w której udział weźmie tysiące osób z całej Polski i Europy, m.in. polscy i europejscy politycy, media, ludzie kultury i przedstawiciele ruchów obywatelskich, młodzież szkolna, studenci, rodziny z dziećmi i inni.
Parada Schumana Parada Schumana Parada Schumana
Jak co roku Paradzie Schumana towarzyszyć będzie Miasteczko Schumana - uliczny festyn w pobliżu Skweru Hoovera na Krakowskim Przedmieściu. W trzech namiotach Komisji Europejskiej dowiedzieć się będzie można m.in. o funduszach europejskich dla Polski i programach UE dla młodzieży. Młodzi dowiedzą się o szansach związanych ze studiami za granicą, o stypendiach zagranicznych, podróżowaniu po Europie, ale też o prawach konsumentów w sieci.
Do drugiego namiotu zaproszeni zostali obcokrajowcy z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Będą oni opowiadać o swoich kontynentach, przygotowali też gry edukacyjne i konkursy z nagrodami. W samo południe, w wielobarwnej Paradzie Schumana wezmą udział zaproszeni członkowie polsko-afrykańskiego zespołu bębniarzy w oryginalnych strojach narodowych. Trzeci namiot będzie pełnił funkcję informacyjną.
Parada Schumana Parada Schumana Parada Schumana
Organizatorzy Parady przygotowali też fotobudkę, w której każdy uczestnik imprezy będzie miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Urządzenie zostanie połączone z mediami społecznościowymi, dzięki czemu gotowe zdjęcia prześlemy bezpośrednio na własny profil na Facebooku.
Kolejną atrakcją będzie sprawdzone podczas wielu poprzednich imprez organizowanych przez Komisję Europejską w Polsce - koło fortuny. Osoba, biorąca udział w grze, będzie odpowiadać na pytania związane z Unią Europejską oraz z poszczególnymi krajami UE. Tu także czekają atrakcyjne nagrody.
Parada Schumana Parada Schumana Parada Schumana
Prawdziwą nowością podczas imprezy będzie konkurs pt. "Droga do rozwoju", z wykorzystaniem najnowszej technologii nadajników typu beacon, które poprzez bluetooth łącząc się ze smartfonami chętnych do zabawy gości imprezy, będą im wysyłać powiadomienia typu push w pobranej przez nich wcześniej aplikacji mobilnej. Dzięki dostępowi do aplikacji, każdy jej użytkownik będzie miał szansę wziąć udział w konkursie opartym na formule "poszukiwania skarbów" poprzez odgadywanie kolejnych haseł dotyczących Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju.
Szczegóły akcji można będzie śledzić na bieżąco, także na Twitterze, za pomocą hashtagów: #ParadaSchumana oraz #DzienEuropy2015.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Komisji Europejskiej w Polsce: www.ec.europa.eu/polska