Uwaga rowerzyści! W Warszawie trwa akcja Straży Miejskiej "Bezpieczny Rowerzysta". Szykujcie się na wzmożone kontrole

Tylko w kwietniu Straż Miejska odnotowała 365 zdarzeń z udziałem rowerzystów, z czego 109 zakończyło się mandatem. Akcja kryptonimie Bezpieczny Rowerzysta trwa w Warszawie od połowy marca, czyli od czasu, kiedy rozpoczął się sezon rowerowy i potrwa do odwołania, czyli najprawdopodobniej do końca października.

Spodobało ci się? Polub nas

Z listu od czytelnika:

- Dziś rano o godzinie 9:19 zostałem zatrzymany przez patrol Straży Miejskiej na wiadukcie kolejowym na ul. Powązkowskiej. W tym miejscu jeżdżę chodnikiem, gdyż kierowcy samochodów strasznie się tam rozpędzają, raz po raz są tam wypadki, dwa tygodnie temu był tam nawet wypadek śmiertelny. Strażnik wręczając mi mandat w wysokości 50 zł poinformował mnie, że akcja jest wynikiem zgłoszeń pieszych, którzy są zmęczeni rowerzystami na chodnikach. Poinformował mnie, że akcja nosi kryptonim "Bezpieczny Rowerzysta". Stwierdził też, że gdyby rowerzyści jeździli po ulicach w sposób stabilny, byłoby o wiele mniej kolizji - pisze nasz Czytelnik.

RowerzystaRowerzysta AG AG

Rzeczywiście, akcja o tym kryptonimie trwa w Warszawie od połowy marca, czyli od czasu, kiedy rozpoczął się sezon rowerowy i potrwa do odwołania, czyli najprawdopodobniej do końca października.

- To nic nowego, działania skierowane do rowerzystów trwają w Warszawie od trzech lat w sezonie rowerowym. Akcja, tak jak w zeszłym roku ma kryptonim "Bezpieczny Rowerzysta" - potwierdza informacje naszego czytelnika Monika Niżniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy - Jest to akcja prowadzona wraz z policją i polega na wzmożonych kontrolach rowerzystów w stolicy - dodaje.

Mapa zdarzeń z udziałem rowerzystów w 2014 rokuMapa zdarzeń z udziałem rowerzystów w 2014 roku Mapa zdarzeń z udziałem rowerzystów w 2014 roku Mapa zdarzeń z udziałem rowerzystów w 2014 roku

Jak wynika ze statystyk stołecznej Straży Miejskiej , w zeszłym roku odnotowano 1379 zdarzeń dotyczących naruszenia prawa drogowego przez rowerzystów, w tym 763 dotyczyło m.in. naruszenia przepisów o korzystaniu z chodnika, lub drogi dla pieszych, nie ustąpienia pierwszeństwa i jazdy po przejściu dla pieszych. 779 rowerzystów zostało ukaranych mandatem, w większości wypadków w wysokości 50 zł. 771 rowerzystów zostało pouczonych.

Dla porównanie, w 2014 roku zarejestrowano tylko 17 zdarzeń, gdy pieszy naruszył zasady korzystania z drogi dla rowerów. Dwóch pieszych otrzymało mandat, pięciu zostało pouczonych.

Tylko w kwietniu tego roku Straż Miejska odnotowała 365 zdarzeniach z udziałem rowerzystów - 253 rowerzystów pouczono, 109 ukarano mandatem.

Chcesz kupić używany rower? Przeczytaj nasz PRZEWODNIK

Więcej o: