Piknik Naukowy, wyścigi konne i otwarcie Plażowej [PRZEGLĄD WYDARZEŃ na WEEKEND]

Gra boliwijska, korzystanie z energorowerów produkujących prąd, teatrzyk kukiełkowy, muzyka z wszystkich stron świata, debaty - to niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników sobotniej Parady Schumana. Czas też na Piknik Naukowy. Na przygodę z chemią i światłem zaprasza największa w Europie impreza plenerowa upowszechniająca naukę. W tym roku odbędzie się na Stadionie Narodowym. Z kolei nad Wisłą najmłodsi warszawiacy zbudują swój park rozrywki.

Spodobało ci się? Polub nas

ŚRÓDMIEŚCIE 9 maja (sobota) o godz. 12 na Krakowskim Przedmieściu zacznie się uroczysta Parada Schumana w ramach obchodów Dnia Europy. Wielobarwny korowód strojów, twarzy wymalowanych w europejskie flagi czy transparentów szkół i Szkolnych Klubów Europejskich zamieni centralne miejsca Warszawy w punkt spotkań i integracji mieszkańców miasta oraz całej Polski, a także gości z zagranicy. Parada promuje integrację Unii Europejskiej, przybliża sprawy z nią związane. Jest doskonałym połączeniem pogłębiania wiedzy na tematy europejskie przy okazji mile spędzonego majowego dnia. Parada organizowana jest przez Polską Fundację im. Roberta Schumana wraz z miastem stołecznym Warszawą oraz partnerami.

WISŁA 10 maja (niedziela) o godz. 10.30 pod mostem Poniatowskiego w okolicach baru Plażowa zacznie się akcja "Sadzenie krzewów nad Wisłą". "Organizujemy w ramach projektu akcję sadzenia krzewów - głogu oraz dzikich róż - w łęgach nadwiślańskich. Nasadzenia tych kolczastych krzewów mają za zadanie zredukować antropopresję wywieraną przez okoliczne kawiarnie i puby na nadwiślańskie łęgi. Dodatkowo są to krzewy o jadalnych owocach, zwiększą więc też bazę pokarmową dla wielu mieszkańców łęgów, same w sobie mogą też stanowić potencjalne miejsca gniazdowania" - informują organizatorzy akcji.

URSYNÓW 10 maja (niedziela) w godz. 10-17 przy Bażantarni (al. KEN/ul. Jeżewskiego) odbędzie się III Piknik i Turniej Rycerski o Nagrodę Rycerza Andrzeja Ciołka. Wydarzenie jest częścią organizowanego przez Urząd Dzielnicy Ursynów Tygodnia Historii i Tradycji na Ursynowie. W programie imprezy między innymi Grupa Rekonstrukcji Historycznych TERROR MUNDI, Szkoła Gladiatorów Roberta Szateckiego, Zespół Tańców Dawnych CZENEKA, Zespół Muzyki Dawnej STOUT, turniej rycerski, turniej łuczniczy oraz średniowieczne jadło.

PIĄTEK

Otwarcie Plażowej

Oficjalne otwarcie PlażowejOficjalne otwarcie Plażowej Plażowa Plażowa

Rezerwujcie sobie czas nad Wisłą. Z okazji oficjalnego otwarcia Plażowa zaplanowała przez cały weekend szereg atrakcji. W piątek wieczorem zaprasza na imprezę pod hasłem "1500 dj's night" (ukłon dla wszystkich fanów 1500m2). A w sobotę odbędzie się koncert zespołu Jazzpospolita.

 

Ponadto w sobotę i niedzielę (od godz. 12) na tarasie Plażowej będzie można wziąć udział w zajęciach jogi prowadzonych przez Anię Kushch - licencjonowaną trenerkę Plażowej Szkoły Jogi. Z kolei w niedzielę,  od godz. 11, najmłodsi bywalcy nadwiślańskiej plaży zaprojektują recyklingowy park rozrywki. Warto zabrać ze sobą plastikowe kubeczki, reklamówki, tektury i innych nieużywane odpadki, które mogą się przydać do skonstruowania makiety.

Gdzie, kiedy: klubokawiarnia Plażowa (ul. Wybrzeże Szczecińskie 1)

SOBOTA

Piknik Naukowy

Piknik Naukowy 2015Piknik Naukowy 2015 Piknik Naukowy 2015 Piknik Naukowy 2015

Lasery, fotokomórki i światłowody, zagadka koloru i energii słonecznej - to czeka warszawiaków na organizowanym już po raz 19. Pikniku Naukowym. W tym roku motywem przewodnim imprezy będzie "światło". Na gości czeka wiele pokazów i aktywności, przygotowanych przez polskich i zagranicznych naukowców. Dowiemy się, m.in. czy ogórek kiszony jest dobrym źródłem prądu, jak powstaje kolor różowy i czy bakterie mogą świecić.

Gdzie, kiedy: Stadion Narodowy (Al Ks J Poniatowskiego 1), w godz. 11-20, wstęp wolny

Parada Schumana

Parada SchumanaParada Schumana Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl Fot. Sławomir Kamiński/AG

Na Krakowskim Przedmieściu rozpocznie się coroczna Parada Schumana w ramach obchodów Dnia Europy. Korowód strojów, twarzy wymalowanych w europejskie flagi czy transparentów szkół i Szkolnych Klubów Europejskich zamieni centralne miejsca Warszawy w punkt spotkań i integracji mieszkańców miasta oraz całej Polski, a także gości z zagranicy. Tegoroczna parada ma zwrócić uwagę na pomoc humanitarną, prawa człowieka i sytuację emigrantów.

Gdzie, kiedy: start: Krakowskie Przedmieście (spod kościoła św. Anny), godz. 12

NIEDZIELA

Turniej rycerski

III Piknik i Turniej Rycerski o Nagrodę Rycerza Andrzeja Ciołka odbędzie się na UrsynowieIII Piknik i Turniej Rycerski o Nagrodę Rycerza Andrzeja Ciołka odbędzie się na Ursynowie fot. Marcin Kucewicz / Agencja Wyborcza.pl fot. Marcin Kucewicz / Agencja Gazeta

Na Ursynowie odbędzie się III Piknik i Turniej Rycerski o Nagrodę Rycerza Andrzeja Ciołka. Wydarzenie jest częścią Tygodnia Historii i Tradycji na Ursynowie. W programie imprezy, m.in. Grupa Rekonstrukcji Historycznych TERROR MUNDI, Szkoła Gladiatorów Roberta Szateckiego, Zespół Tańców Dawnych CZENEKA, Zespół Muzyki Dawnej STOUT, turniej rycerski, turniej łuczniczy oraz średniowieczne jadło.

Gdzie, kiedy: przy Bażantarni (al. KEN/ul. Jeżewskiego), w godz. 10-17

Zasadzeni nad Wisłą

akcja 'Zasadzeni nad Wisłą'akcja "Zasadzeni nad Wisłą" Wisła Warszawska Wisła Warszawska

Dla miłośników Wisły i ogrodnictwa - pozycja obowiązkowa. Akcja sadzenia nad Wisłą krzewów - głogu oraz dzikich róż w łęgach nadwiślańskich. Organizatorzy zapewniają sadzonki, wiaderka i szpadle.

Gdzie, kiedy: zbiórka: pod mostem Poniatowskiego (w okolicach baru Plażowa), start: godz. 10.30

10 gonitw na Służewcu

gonitwa tor służewiecgonitwa tor służewiec fot. Andrzej Misiak fot. Andrzej Misiak

W drugi majowy weekend gonitwy na Służewcu rozegrane zostaną tylko w niedzielę, ponieważ w sobotę na torze odbędzie się Runmageddon. Niedzielne popołudnie będzie jednak obfitowało w 10 interesujących biegów, w tym aż 5 imiennych. Start pierwszej gonitwy, o godz. 14.

Niedzielny mityng rozpocznie się od płotowego Memoriału dr.  Aleksandra Falewicza (3000 m, godz. 14). Głównym wydarzeniem 6. dnia wyścigowego sezonu będzie wyścig o Nagrodę Golejewka (2000 m, godz. 16.30) w którym po raz pierwszy w tym sezonie zobaczymy na starcie czołówkę starszych folblutów. Równie interesująco zapowiada się gonitwa o Nagrodę Pamira (2200 m, godz. 16.), czyli wyścigi starszych koni czystej krwi arabskiej. Przedstawiciele roczników derbowych spotkają się  natomiast w wyścigach o Nagrodę Irandy (konie pełnej krwi angielskiej) i Memoriale Stanisława Sałagaja (konie czystej krwi arabskiej). Z myślą o najmłodszych przygotowany zostanie mini plac zabaw.

Gdzie, kiedy: Tor Służewiecki (ul. Puławska 256), od godz. 14

Więcej o: