Basen w Pałacu Kultury i Nauki gotowy! Pierwszy oficjalny skok do wody już latem [ZDJĘCIA]

- Basen w PKiN gotowy! - poinformowała na swoim profilu FB Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Jest to pierwsza kompleksowa przebudowa tego obiektu w historii Pałacu Kultury i Nauki. Koszt modernizacji basenu wyniósł blisko 12 mln zł. Przedsięwzięcie jest w całości finansowane z budżetu miasta - podkreśliła.

Po 58 latach basen w Pałacu Kultury i Nauki przeszedł gruntowny remont. 6 maja 2015 Hanna Gronkiewicz-Waltz na swoim profilu na FB ogłosiła: Basen jest gotowy!".

To pierwsza taka kompleksowa przebudowa basenu. Jej podstawowym celem było zamienić basen w obiekt nowoczesny, o oryginalnych i unikalnych wnętrzach w stylu socrealistycznym. Remont trwał 20 miesięcy. Koszt modernizacji basenu wyniósł blisko 12 mln zł. Przedsięwzięcie było w całości finansowane z budżetu miasta.

Basen Pałac KulturyBasen Pałac Kultury R.Motyl/ facebook.com R.Motyl/ facebook.com

Prace modernizacyjne były prowadzone pod nadzorem konserwatorskim z zachowaniem walorów historycznych basenu. Na basenie, jak informował Urząd Miasta: została zachowana ta sama kolorystyka płytek ceramicznych w szatniach i łazienkach: biało-żółta w części damskiej, biało-bordowa w męskiej. Na podłodze położono, zgodnie z pierwowzorem, biało-szarą szachownicę (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ ).

Widoczną dla użytkowników zmianą pływalni Pałacu Młodzieży, poza całkowicie nowym zapleczem higieniczno - sanitarnym, będzie sposób przelewu wody w basenie z bocznego na górny. Spowodowało to podniesienie lustra wody, które stało się krawędzią basenu, tym samym zmianę poziomów platform do skoków i trampolin o ok. 22 cm.

Basen Pałac KulturyBasen Pałac Kultury R. Motyl/ facebook.com R. Motyl/ facebook.com

Zamontowano także system reflektorów oraz zwierciadeł rozpraszających, w celu doświetlenia lustra wody. Nowe są wszystkie systemy filtrujące wodę, wentylacja. Ważną częścią prac modernizacyjnych jest zastosowanie rozwiązań proekologicznych, polegających na odzysku ciepła z obiegu technologicznego, które będzie wykorzystywane do podgrzania wody. Oznacza to zmniejszenie zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych.

Basen Pałac KulturyBasen Pałac Kultury R.Motyl/ facebook.com R.Motyl/ facebook.com

Jak poinformował nas rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bartosz Milczarczyk, basen rozpocznie działalność już w wakacje. - Teraz basen będzie wyposażany, ponieważ w szatniach nie ma jeszcze mebli, a w ciągu lata zostanie udostępniony grupom zorganizowanym. Przeprowadzane będą egzaminy pływackie dla dzieci, które treningi regularne rozpoczną we wrześniu. Ponadto rozegrane zostaną zakontraktowane zawody pływackie - informuje Milczarczyk. - Pełną parą basen ruszy we wrześniu, kiedy podpisane zostaną wszystkie umowy z ratownikami - dodaje.

Basen Pałac KulturyBasen Pałac Kultury R. Motyl/ facebook.com R. Motyl/ facebook.com

Formuła basenu w Pałacu Kultury się nie zmieni. Basen dostępny będzie wyłącznie dla młodzieży zapisanej na zajęcia w Pałacu Młodzieży. Zajęcia dla uczniów będą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz.  14.30 - 20.30, w soboty godz. 8.00-16.00. Nabór uczestników stałych zajęć na rok szkolny 2015/16 rozpocznie się po 8 czerwca. Na pozostałe godziny będą obowiązywały karnety np. trzy- i sześciomiesięczne. W godzinach rannych przewidziano pływanie szkół i uczelni. Niestety nie będzie możliwe wykupienie jednorazowych wejść.

Więcej o: