Warszawa jak nowojorski Manhattan? Porównaliśmy stołeczne wieżowce. Zobacz, który jest wyższy

Warszawa miastem wieżowców? Tak mówią w Polsce, ale na Zachodzie by nas wyśmiali. Nigdy nie będziemy drugim Nowym Jorkiem czy Dubajem. Ale... gdy w 1908 roku ukończono w Warszawie budowę PAST-y (mierzy 51 metrów) ten wysokościowiec był najwyższym budynkiem mieszkalnym w Europie. Od 1934 roku Prudential (66 metrów) był najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z najwyższych w Europie. Gdy w 1955 roku oddano warszawiakom Pałac Kultury i Nauki, mogliśmy chwalić się drugim pod względem wysokości budynkiem w Europie po Uniwersytecie Moskiewskim im. Łomonosowa. Do dziś PKiN, ale tylko dzięki zamontowanej na dachu iglicy, jest najwyższym budynkiem w stolicy. Poniżej zestawiliśmy w pary warszawskie wysokościowce. Sprawdź, który z nich jest wyższy. A może mają taką samą wysokość?

Spodobało ci się? Polub nas

Który z budynków jest wyższy:

1. Złota 44 czy Rondo 1?

Złota 44Złota 44 Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl * Złota 44 - czyli słynny Żagiel Libeskinda przy Emilii Plater vis a vis Pałacu Kultury; luksusowy apartamentowiec, którego budowa zaczęła się 7 lat temu, a skończyć ma się dopiero w przyszłym roku.

Ma 192 metry.

Rondo 1Rondo 1 Rondo 1

* Rondo 1 - od 9-ciu lat stoi przy Rondzie ONZ i zachwyca wielkością. W przeciwieństwie do Złotej 44 nie jest to budynek mieszkalny, ale biurowiec, w którym raz w roku odbywa się Bieg na Szczyt .

Ma 192 metry.

2. Warsaw Financial Center czy InterContinental?

Warsaw Financial CenterWarsaw Financial Center materiały prasowe

* Warsaw Financial Center - stoi na rogu Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Został oddany do użytku w 1998 roku. Na 32 piętrach pracuje tu ok. dwóch tysięcy osób.

Ma 165 metrów.

160-metrowa wieża z Muzeum Sztuki Nowoczesnej miałaby stanąć zamiast pawilonu meblowego 'Emilia', obok hotelu InterContinental160-metrowa wieża z Muzeum Sztuki Nowoczesnej miałaby stanąć zamiast pawilonu meblowego "Emilia", obok hotelu InterContinental Materiały inwestora

* InterContinental - znajduje się przy ul. Emilii Plater, tuż obok Warszawskiego Centrum Finansowego. Ten pięciogwiazdkowy hotel rzuca się w oczy, głównie dzięki prześwitowi i charakterystycznej nodze, na której się wspiera.

Ma 164 metry.

3. Millennium Plaza czy Spektrum?

* Millennium Plaza - wieżowiec przy pl. Zawiszy zwany też mydelniczką albo toi-toiem, tak ponoć kojarzy się wygląd i kolorystyka budynku warszawiakom. Mało kto wie, że znajduje się tu ambasada Meksyku.

Ma 116 metrów.

Spektrum Tower Spektrum Tower  Materiały inwestora

* Spektrum - biurowiec przy ul. Twardej, kiedyś swoją siedzibę miała tu Telekomunikacja Polska. W budynku nie ma 13. piętra. Członkowie Zarządu TPSA byli najpewniej przesądni, bo nikt nie chciał zajmować miejsca na tym piętrze.

Ma 128 metrów.

4. Hotel Hilton czy Hotel Westin?

* Hotel Hilton - czterogwiazdkowy hotel bardzo znanej, światowej sieci hoteli. Od 2007 roku przyjmuje gości przy ul. Grzybowskiej (w pobliżu Wroniej).

Ma 93,9 metra.

Atrium (po prawej) stoi na przeciwko Hotelu WestinAtrium (po prawej) stoi na przeciwko Hotelu Westin Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl

* Hotel Westin - charakterystyczny budynek na rogu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej, głównie ze względu na windy widoczne od strony skrzyżowania kursujące w przeszklonej, podświetlanej nocą tubie.

Ma 93,9 metra.

5. Cosmopolitan czy Centrum LIM?

Atrium (po prawej) stoi na przeciwko Hotelu Westin

* Cosmopolitan - wieżowiec mieszkalny oddany do użytku całkiem niedawno. Znajduje się obok pl. Grzybowskiego zamykając ul. Emilii Plater od północy. Największe luksusowe apartamenty mają 700 m kw.

Ma 160 metrów.

Atrium (po prawej) stoi na przeciwko Hotelu Westin

* Centrum LIM - dla warszawiaków to przede wszystkim Marriott, bo w budynku znajduje się hotel tej znanej, międzynarodowej sieci. Budowa wieżowca trwała 12 lat i oddano ją do użytku w 1989 roku. Mieszkali tu już m.in. Barack Obama czy Michael Jackson.

Ma 170 metrów.

6. Warsaw Trade Tower czy Warsaw Spire?

Atrium (po prawej) stoi na przeciwko Hotelu Westin

* Warsaw Trade Tower - prawdziwy gigant wśród wieżowców w Warszawie, tylko on i PKiN mają ponad 200 metrów. Budynek na rogu Towarowej i Chłodnej ma 43 kondygnacje, odległość między piętrami najłatwiej pokonać windą, która pędzi z prędkością 25 km/h.

Ma 208 metrów.

Tak ma wyglądać Warsaw SpireTak ma wyglądać Warsaw Spire Materiały inwestora

* Warsaw Spire - jeszcze trwa jego budowa, znajduje się obok Warsaw Trade Tower i też będzie mieć powyżej 200 metrów. Oprócz wieżowca po jego dwóch stronach powstają mniejsze budynki o wysokości 55 metrów. W tym roku wysokościowiec ma być gotowy.

Będzie mieć 220 metrów.

7. Błękitny Wieżowiec czy Łucka City?

Tak ma wyglądać Warsaw Spire

* Błękitny Wieżowiec - słynny budynek na pl. Bankowym, budowano go 15 lat, oddano w 1991 roku. Szczególnie w piękne, słoneczne dni, na szklanej elewacji, można podziwiać odbijające się słońce i niebo.

Ma 120 metrów.

Tak ma wyglądać Warsaw Spire

* Łucka City - uważany za jeden z najbrzydszych budynków mieszkalnych w Warszawie powstałych po 2000 roku. Ciężki, masywny, z widocznym z daleka charakterystycznym logiem inwestora.

Ma 120 metrów.

Więcej o: