Warszawski MDM został wpisany do rejestru zabytków!

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru nie tylko zespół budowlany Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, ale i układ urbanistyczny.

Spodobało ci się? Polub nas

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru układ urbanistyczny i zespół budowlany Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

- Ta decyzja pozwoli na zdecydowanie bardziej skuteczną ochronę zabudowy Placu Zbawiciela, Osiedla Latawiec, a także Placu Konstytucji - podkreśla Michał Krasucki, wieloletni szef warszawskiego Towarzystwa nad Zabytkami, a dzisiaj stołeczny wicekonserwator zabytków.

O uznaniu MDM, czyli Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej za zabytek mówiło się od wielu miesięcy. Prace nad wpisem układu urbanistycznego osiedla Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął już w ubiegłym roku. Wpis trwał tak długo ze względu skomplikowane procedury.

Widok z hotelu MDM na ul. MarszałkowskąWidok z hotelu MDM na ul. Marszałkowską fot. Zbyszko Siemaszko / NAC fot. Zbyszko Siemaszko / NAC

MDM powstawał przez dwa lata, od 1950 do 1952 roku. Został wybudowany dla 45 tysięcy osób. Osiedle w centrum miasta miała zamieszkiwać głównie ludność klasy robotniczej (w tym zatrudniona przy budowie kolonii), którą władza komunistyczna sukcesywnie wprowadzała do obszarów zamieszkiwanych przed wojną przez zamożnych warszawiaków. Mieszkanie w jednym z bloków otrzymał, m.in. młody murarz Mieczysław Malinowski, który osiągnął 610 normy.

Budowa Marszałkowskiej Dzielnicy MieszkaniowejBudowa Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej NAC NAC

Granice założenia konserwatorskiego obejmują ulice: Wilczą, Lwowską i Polną, do pl. Unii Lubelskiej. Ciągną się również fragmentarycznie ul. Marszałkowską, Emila Zoli, Litewską, od al. Armii Ludowej do pl. Na Rozdrożu. Następnie Koszykową i al. Róż, odcinki: al. Ujazdowskich, ul. Chopina - obejmując budynki przy ul. Armanda Calinescu, następnie Piękną i Kruczą.

Warszawski MDMWarszawski MDM Fot. Sławomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Sławomir Kaminski / AG

Z umieszczenia MDM w rejestrze zabytków cieszy się Michał Krasucki. - Ta decyzja pozwoli na zdecydowanie bardziej skuteczną ochronę zabudowy Placu Zbawiciela, Osiedla Latawiec, a także Placu Konstytucji - podkreśla wieloletni szef warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, a dzisiaj stołeczny wicekonserwator zabytków.

Więcej o: