Ostaszewska, Cielecka i Olejnik promują akcję z okazji 72. rocznicy powstania w Getcie

Już po raz trzeci w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną ?Żonkile?. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Spodobało ci się? Polub nas

Tego dnia 850 wolontariuszy będzie rozdawać przechodniom papierowe żonkile i ulotki z informacją o zrywie. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Powstanie w getciePowstanie w getcie materiały prasowe materiały prasowe

Do akcji Żonkile włączyło się w tym roku wiele organizacji społecznych, samorządów, uczelni i szkół w całej Polsce. Patronat Honorowy objął w tym roku nad akcją Minister Edukacji Narodowej. Do akcji przyłączyło się około 830 szkół z całej Polski oraz partnerzy zagraniczni - żonkile rozkwitną także m.in. w Izraelu, USA, Australii i we Francji.

Powstanie w getciePowstanie w getcie materiały prasowe materiały prasowe

Ambasadorami akcji w tym roku zostali: Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Monika Olejnik, Michał Piróg i Redbad Kljnstra.

Główne uroczystości 72. rocznicy wybuchu powstania w getcie odbędą się w niedzielę o godz. 12 przed pomnikiem Bohaterów Getta. Po złożeniu kwiatów jego uczestnicy przejdą Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów do pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki. Po drodze zatrzymają się m.in. przy kopcu usypanym nad bunkrem dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Powstanie w getciePowstanie w getcie materiały prasowe materiały prasowe

Powstanie w getcie warszawskim trwało do połowy maja 1943 roku. Było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko hitlerowcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była likwidacja getta warszawskiego i stopniowe mordowanie jego mieszkańców, dokonywane w ramach podjętego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

Więcej o: