Jessica Chastain jako Antonina Żabińska? Dyrektor warszawskiego zoo i jego żona ukrywali Żydów - teraz powstaje film

W 2013 roku zapowiedziano powstanie hollywoodzkiego filmu o małżeństwie polskich bohaterów, jego tytuł to "The Zookeeper's Wife". Jego reżyserii podjął się Niki Caro, a Antoninę Żabińską ma zagrać, dwukrotnie nominowana do Oscara, Jessica Chastain. Od kilku dni aktorka na swój profil na Facebooku wrzuca zdjęcia z Warszawy.

Spodobało ci się? Polub nas

- Rzeczywiście trwają przymiarki do prac nad produkcją filmu pełnometrażowego - przyznaje Ewa Zbonikowska, wicedyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego. - Odwiedzają nas od jakiegoś czasu producenci, toczą się ustalenia. Póki co więcej, nie możemy więcej zdradzić na ten temat - mówi.

Jessica Chastain została nominowana do Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Służące" oraz pierwszoplanową rolę w filmie "Wróg numer jeden". Jest Amerykanką, grała również w serialu "Ostry dyżur". Od wtorku na jej Facebooku pojawiły się dwa zdjęcia z Warszawy - jedno z Umschlagplatz, drugie z willi Jana i Antoniny Żabińskich.

Jessica Chastain wrzuca na Facebooka zdjęcia z WarszawyJessica Chastain wrzuca na Facebooka zdjęcia z Warszawy Facebook/ Jessica Chastain Facebook/ Jessica Chastain

Jessica Chastain wrzuca na Facebooka zdjęcia z WarszawyJessica Chastain wrzuca na Facebooka zdjęcia z Warszawy Fot. Facebook/ Jessica Chastain Fot. Facebook/ Jessica Chastain Przypomnijmy, że w kwietniu zakończył się remont w słynnej willi Jana i Antoniny Żabińskich, która w czasie niemieckiej okupacji była schronem dla uciekinierów z żydowskiego getta.

Willa ŻabińskichWilla Żabińskich materiały prasowe

materiały prasowe

Na terenie zoo podczas okupacji schronienie znalazła blisko setka Żydów. Część z nich mieszkała między innymi właśnie w willi przedwojennego dyrektora ogrodu Jana Żabińskiego. Jak Żydzi trafili do zoo?

Willa ŻabińskichWilla Żabińskich materiały prasowe materiały prasowe Żabiński w latach okupacji pracował na fermie. Udało mu się zdobyć przepustkę do getta - wykorzystywał ją, by pomagać znajomym Żydom. Udało mu się osobiście wyprowadzić z getta i umieścić w różnych pomieszczeniach zoo kilkanaście osób. Wśród tych, którzy przetrwali dzięki Żabińskim, była rzeźbiarka Magdalena Gross i jej mąż, prawnik Maurycy Fraenkel, pisarka Rachela Auerbach, mistrz bokserski Samuel Kenigswein z żoną i dwójką dzieci, Leonia i Irena Tenenbaum, żona i córka zmarłego w getcie entomologa Szymona Tenenbauma.

Willa ŻabińskichWilla Żabińskich materiały prasowe materiały prasowe Przez ostatnie lata dom byłego wieloletniego dyrektora ogrodu zoologicznego był remontowany. W tym czasie odkryto tam kanał pomiędzy piwnicami budynku a bażanciarnią, którym ukrywający się w willi mogli się z niej wydostać w razie niebezpieczeństwa. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kanał a także zachowaną w piwnicy pracownię mistrzyni rzeźby animalistycznej Magdaleny Gross, która ukrywała się tu podczas wojny.

Willa ŻabińskichWilla Żabińskich materiały prasowe materiały prasowe Jan Żabiński (1897-1974) przyrodnik i popularyzator wiedzy o zwierzętach, prawdziwy pasjonat, już w latach 30. ubiegłego wieku uważał, że najważniejszym zadaniem ogrodów zoologicznych jest zachowanie zagrożonych wymarciem gatunków. Przed wojną warszawskie zoo uchodziło za jedno z lepiej zorganizowanych w Europie.

Willa ŻabińskichWilla Żabińskich materiały prasowe materiały prasowe Tu przyszedł na świat 12. słoń urodzony w niewoli - słoniczka nazwana Tuzinką, po raz pierwszy udało się rozmnożyć w niewoli likaony i konie Przewalskiego, tutaj też powstały plany odtworzenia polskiej populacji żubrów.

W opiece nad zwierzętami Żabińskiemu pomagała żona - Antonina, która opiekowała się zwierzętami-maluchami. Wiele razy udało jej się odchować młode osierocone czy odrzucone przez matkę. Swych podopiecznych trzymała najczęściej w domu - razem z synkiem Żabińskich, Rysiem, wychowywała się m.in. mała hiena, dwie oswojone rysiczki, borsuk i wiele innych zwierzaków. Na prawach domownika była też szympansica Lusia.

Willa ŻabińskichWilla Żabińskich materiały prasowe materiały prasowe

Willa ŻabińskichWilla Żabińskich materiały prasowe materiały prasowe W opiece nad zwierzętami Żabińskiemu pomagała żona - Antonina, która opiekowała się zwierzętami-maluchami. Wiele razy udało jej się odchować młode osierocone czy odrzucone przez matkę. Swych podopiecznych trzymała najczęściej w domu - razem z synkiem Żabińskich, Rysiem, wychowywała się m.in. mała hiena, dwie oswojone rysiczki, borsuk i wiele innych zwierzaków. Na prawach domownika była też szympansica Lusia.

Willa ŻabińskichWilla Żabińskich materiały prasowe materiały prasowe W 1965 roku Jan i Antonina odznaczeni zostali medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Niesamowite wspomnienia Antoniny Żabińskiej z pracy w zoo podczas wojny.

Więcej o: