Wielkanoc w Warszawie: kino, panienka z okienka i pierwszy słodki hit Wedla [PRZEGLĄD WYDARZEŃ]

W Muzeum Narodowym i Muzeum Etnograficznym poczujecie atmosferę świąt. Z kolei w wiosenny nastrój wprowadzi nas Bulinka zamieszkująca szklane okienko przy Marszałkowskiej. Wiosny możemy też poszukać w otwartym w ten weekend Ogrodzie Botanicznym BUWu. Jeśli nie spacer, to polecamy kino. Zwłaszcza studyjne. Tego dnia na ekranie Kino na boku zobaczymy fantastyczną bajkę "Piorun i magiczny dom". Również w poniedziałek będzie okazja do zapoznania się z historią Warszawy. Zaplanowano dwa ciekawe varsavianistyczne wycieczki: szlakiem przedwojennych kawiarni oraz cukierni, poznamy także ważne rezydencje magnackie, będące niegdyś dumą stolicy. Oto nasze propozycje, jak spędzić święta.

Spodobało ci się? Polub nas

PIĄTEK

Wielkanocne pisanki, kraszanki i kogutki

Wielkanoc w MNWWielkanoc w MNW Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe

Co wspólnego ma Judasz z Marzanną, a jajko ze Zmartwychwstaniem? Dlaczego Wielki Post kończył się pogrzebem żuru i śledzia?  Te pytania mogą paść przy świątecznym stole. Muzeum Narodowe zaprasza na zajęcia podczas których dzieła sztuki będą ilustracją lub pretekstem do omówienia tradycji i obrzędów związanych ze świętami Wielkiej Nocy.

Gdzie, kiedy: Muzeum Narodowe obowiązują (Al. Jerozolimskie 3), godz. 12, zapisy pod nr tel. 22 629 50 60 lub mailowo: edukacja@mnw.art.pl

Prażenie w MÓZGU

MÓZG WarszawaMÓZG Warszawa MÓZG Warszawa MÓZG Warszawa

"W związku z zapoczątkowaną przez nas działalnością pod postacią filii bydgoskiego Mózgu oraz ogólną chęcią zaktywizowania danego wycinka ziemi wyprażonej, która bynajmniej już do takich w 100% nie należy, nadajemy słowu PRAŻENIE nowego znaczenia oznajmiając, iż od teraz oznacza ono spędzanie czasu na Pradze" - zachęca do spędzania czasu po prawej stronie miasta działający przy Teatrze Powszechnym klub MÓZG.

Podczas pierwszej edycji prażenia wystąpi: FJAAK LIVE (50Weapons)/KONDENSATOR PRZEPŁYWU LIVE (Chmara & Qba Janicki)/ESSENCE (Technosoul)/MKO (dype)/CYRYL (move move).

Gdzie, kiedy: MÓZG Warszawa (Jana Zamoyskiego 20), godz. 20, bilet: 20-30 zł

SOBOTA

Wiosenne otwarcie Ogrodu Botanicznego UW

Po zimowej drzemce ogród w BUWie. Będą mogli Państwo przekonać się jak rośliny zareagowały na łagodną w tym roku zimę i na własne oczy zobaczyć kwitnące ranniki, ciemierniki i przylaszczki oraz pierwsze latające wokół nich trzmiele. Wiosenny efekt uzupełnią pięknym koncertem zięby i kosy. Na pierwszego gościa czeka prezent - niespodzianka, a kolejnych dwustu otrzyma pocztówkę z czapetką malajską.

Zachęcamy Państwa do świątecznego spaceru po Ogrodzie oraz do odwiedzenia naszych szklarni. W tym sezonie mamy dla Państwa miłą niespodziankę: szklarnie Ogrodu będzie można zwiedzać nie tylko w weekendy, ale także od środy do piątku. Kolejna zmiana to nowy budynek toalety z pomieszczeniem do przewijania dzieci, który zlokalizowany jest na terenie Ogrodu.

Gdzie, kiedy: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4, 00-478 Warszawa

Wszystkim studentom i pracownikom Uniwersytetu Warszawskiego przypominamy, że za okazaniem dokumentu potwierdzającego, mogą oni zwiedzać Ogród bezpłatnie.

SOBOTA

Wystawa pisanek wielkanocnych

Pisanki ze świata - kolekcja Aleksandry i Arkadiusza BielicówPisanki ze świata - kolekcja Aleksandry i Arkadiusza Bieliców Muzeum Etnograficzne Muzeum Etnograficzne

W poszukiwaniu inspiracji do dekoracji wielkanocnych jajek warto wybrać się do Muzeum Etnograficznego, a w nim wystawa "Pisanki ze świata - kolekcja Aleksandry i Arkadiusza Bieliców" na której można podziwiać bogaty zbiór pisanek z naturalnych wydmuszek, zdobionych woskiem, wykonanych z drewna, gliny bądź korka. Pisanki to pasja rodziny Beliców. Kolekcję tworzą od 1996 roku i liczy około 1000 eksponatów. Większość z nich pochodzi z różnych regionów Polski, jednak obok rodzimych wzorów pojawiają się miniaturowe dzieła z innych krajów Europy - m.in. z Ukrainy czy Finlandii - oraz ozdobne jaja z Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Afryki.

Na wystawie znajdują się także prace samych artystów i ich dzieci. Państwo Belicowie zafascynowani tradycyjnymi pisankami batikowymi, sami postanowili zgłębić technikę zdobienia jajek. Po kilku latach prób wykonali kopie najstarszych pisanek huculskich ze zbioru Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Obecnie tworzą nie tylko w oparciu o wzory kurpiowskie, lubelskie czy huculskie - wypracowali również swój własny styl. Sięgają także po techniki, tak oryginalne jak richelieu.

Gdzie, kiedy: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie (ul. Kredytowa 1), od godz. 10 do 16

Wiosenne otwarcie Ogrodu Botanicznego UW

Wiosenne otwarcie Ogrodu Botanicznego UWWiosenne otwarcie Ogrodu Botanicznego UW Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

W świąteczny weekend po zimowej drzemce obudzi się ogród w BUWie. Warto sprawdzić, jak rośliny zareagowały na łagodną w tym roku zimę. Na pierwszego gościa czeka prezent - niespodzianka, a kolejnych dwustu otrzyma pocztówkę z czapetką malajską.

W tym sezonie przygotowano dla zwiedzających nowości: szklarnie ogrodu będą czynne nie tylko w weekendy, ale także od środy do piątku. Kolejna zmiana to nowy budynek toalety z pomieszczeniem do przewijania dzieci, który zlokalizowany jest na terenie ogrodu.

Gdzie, kiedy: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego (Aleje Ujazdowskie 4), od godz. 10 do 19

NIEDZIELA

Bajkowa gablotka

Gablotka Mirelli ChrupekGablotka Mirelli Chrupek Mirella Chrupek Mirella von Chrupek

Gablotka to mała galeria mieszcząca się w wynajętej ulicznej witrynie usługowej należącej niegdyś do szewca. Na pomysł jej ożywienia i jednocześnie opuszczonej kamienicy przy pl. Zbawiciela wpadła artystka Mirella von Chrupek.

Gablotka Mirelli ChrupekGablotka Mirelli Chrupek Mirella Chrupek Mirella von Chrupek

W witrynie wyczarowała efemeryczny, bajkowy świat, którego bohaterką jest laleczka Bulinka i jej mała przyjaciółka szczurzyca Sabinka.  A co słychać nowego w ich świecie? Zobacz, najlepiej podczas świątecznego spaceru.

Gdzie, kiedy: ul. Marszałkowska 41

PONIEDZIAŁEK

W kinie

Piorun i magiczny domPiorun i magiczny dom Kino na boku

Kino na boku

Wielkanoc na Białołęce. Specjalnie z okazji Świąt Kino na boku pokaże familijną opowieść o przygodach małego kotka, który szukając schronienia przed burzą wślizguje się do ... tajemniczego domu.

Gdzie, kiedy: Kino na boku (ul. van Gogha 1), film pt. "Piorun i magiczny dom", reż. Jeremy Degruson oraz Ben Stassen, godz. 12, bilety: 10 zł

Spacer po najpiękniejszych warszawskich parkach

Śródziemnomorskie inspiracje, kultura i sztuka najważniejszych warszawskich pałaców i ogrodów. Spacer świąteczny.Śródziemnomorskie inspiracje, kultura i sztuka najważniejszych warszawskich pałaców i ogrodów. Spacer świąteczny. Portal Warszawski Portal Warszawski

Śródziemnomorskie inspiracje, kultura i sztuka najważniejszych warszawskich pałaców i ogrodów. Będzie mowa o rodzie Krasińskich, który dzięki umiłowaniu sztuki stworzył niepowtarzalne pałace i ogrody, nie tylko w Warszawie. - Innym fenomenem w podobnej skali jest Pałac i Ogród Saski, które przez większość czasu pełniły rolę pałacu króla, ministrów, polskich i nie tylko. Tym razem jednak zajmiemy się filozofią powstania obydwóch z uwzględnieniem kultury parkowej, treści artystycznej jak i rzeźbiarskiej - zapowiada organizator spaceru Daniel Echaust.

Gdzie, kiedy: Pałac Krasińskich (pl. Krasińskich 5, od strony Sądu Najwyższego), godz. 13

Spacer szlakiem kawiarni i cukierni

Słodka Warszawa - spacerSłodka Warszawa - spacer ABC Warszawy ABC Warszawy

Podczas spaceru warszawiacy zobaczą, gdzie mieściły się najchętniej odwiedzane kawiarnie artystyczne, poznają też ich barwną klientelę. Dowiedz się, jaki był pierwszy słodki hit Wedla i dlaczego Antoni Wiesław Blikle nadziewał pączki złotem.

Gdzie, kiedy: start: przed Katedrą Polową Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15), godz. 17:30 , s potkanie potrwa ok. 90 minut

Audio przewodnik po ZOO

Ogród Zoologiczny w WarszawieOgród Zoologiczny w Warszawie Ogród Zoologiczny w Warszawie Ogród Zoologiczny w Warszawie

Warszawski Ogród Zoologiczny proponuję spacer po najciekawszych obiektach ZOO z audioprzewodnikiem. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację na smartfona i gotowe. Do wyboru jest wersja angielska oraz wersja polska .

Zanim jednak wybierzecie się na spacer zapoznajcie się niezwykłą historią stołecznego ZOO.

Gdzie, kiedy: Ratuszowa 1/3

Więcej o: