Taco Hemingway, Warsaw Italian Weekend, spacery i rysunki [PRZEGLĄD WYDARZEŃ na WEEKEND]

Dwa ciekawe spacery: po Cmentarzu Żydowskim oraz śladem modernistycznej Pragi. Dwa kulinarne wydarzenia: Warsaw Italian Weekend oraz Festiwal Żarcie na Kółkach. Dwie atrakcje dla miłośników przyrody: rozpoczęcie sezonu w Powsinie oraz porządki w Miejskiej Pracownia Pszczelarskiej. Dwa razy sztuka: Warszawska Bitwa Rysunkowa oraz aukcja prac artystów związanych z Galerią 18a. Wszystko podwójnie. Co wybrać?

PIĄTEK

Warsaw Italian Weekend

Warsaw Italian WeekendWarsaw Italian Weekend Warsaw Italian Weekend Warsaw Italian Weekend

Warsaw Italian Weekend to włoska rozgrzewka przed majowym WARSAW RESTAURANT WEEKiem. Trzydaniowe doświadczenie restauracyjne za 39 złotych w całej Warszawie. Wszystkie uczestniczące w wydarzeniu lokale przygotowały już swoje popisowe, trzydaniowe menu. Pojawiają się wśród nich zarówno południowe kantyny, prowadzone przez włoskie rodziny, jak i ekskluzywna, na co dzień francuska restauracja, której szefowie specjalnie na potrzeby wydarzenia będą interpretować włoskie smaki.

Gdzie, kiedy: od piatku do niedzieli, w wybranych warszawskich restauracjach, szczegóły: www.restaurantweek.pl

Nic wielkiego

Nic wielkiego w Składzie Butelek Nic wielkiego w Składzie Butelek  JACEK SZYCHT JACEK SZYCHT

Olga i Magda, siostry bliźniaczki, to założycieli kultowego już na Pradze klubu "Skład Butelek". Oprócz tego są też znane z tego, że kochają muzykę. Wspólnie ze swoim zespołem Nic Wielkiego grają poezję, jazz i folk.

Gdzie, kiedy: Skład Butelek (zagłębie klubowe przy 11 Listopada 22), godz. 20, wstęp: 10 zł

Taco Hemingway, premiera płyty

Taco Hemingway: premiera płyty 'Trójkąt warszawski' Taco Hemingway: premiera płyty "Trójkąt warszawski"  Klubokawiarnia Chłodna 25 Klubokawiarnia Chłodna 25

Warszawski raper Taco Hemingway i jego producent Rumak powracają na scenę z nowymi kawałkami i fizycznym wydaniem płyty. "Trójkąt warszawski", który bez żadnej promocji namieszał lepiej niż niejedna płyta, to opowieść o miłosnym trójkącie i muzyczna mapa opisująca nocne życie Warszawy.

Gdzie, kiedy: klubokawiarnia Chłodna 25 (ul. Chłodna 25), godz. 21, wjazd: 15 zł

Sezonowa Akcja Zakupowa - #10 Hala Mirowska z Shirin Naemi

SOBOTA

Hala Mirowska z Shirin Naemi

Sezonowa Akcja Zakupowa - Hala Mirowska z Shirin NaemiSezonowa Akcja Zakupowa - Hala Mirowska z Shirin Naemi Sezonowa Akcja Zakupowa Sezonowa Akcja Zakupowa

Shirin Naemi, irańska działaczka praw kobiet, od 2 lat mieszkająca w Warszawie, prowadząca warsztaty kulinarne i pokazy z kuchni perskiej w Polsce. Mogliśmy również posłuchać jej wystąpienia na TEDx Warsaw o Iranie. Z Shirin warszawiacy odwiedzą jej ukochaną Halę Mirowską. Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzą się u jakich sprzedawców znajdziemy składniki potrzebne w kuchni perskiej, dowiemy się jak wyglądają targi w Iranie i jak powinien wyglądać najlepszy szafran.

W drugiej części wydarzenia Shirin Naemi przygotuje perskie dania z sezonowych składników (m.in. ash reshteh - noworoczną irańską zupę, która przynosi szczęście i perskie lody szafranowe), dostępnych teraz w Polsce i opowie o sekretach kuchni Iranu, Nowym Roku (Nowruz), zakupach i ulubionych produktach, za którymi tęskni, a których nie można dostać w Polsce.

Gdzie, kiedy: Hala Mirowska (plac Mirowski 1), od godz. 9 do 12, składka (płatna na miejscu): 50 zł (w niej zawiera się autorska mapa Hali Mirowskiej, torba zakupowa, pokaz kulinarny Shirin połączony z wykładem i degustacją). Zapisy: sezonowaakcjazakupowa@gmail.com

Spacer po ogrodzie botanicznym w Powsinie

Ogród Botaniczny w Powsinie Ogród Botaniczny w Powsinie  Ogród Botaniczny w Powsinie Ogród Botaniczny w Powsinie

Pierwszy wiosenny spacer po Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Wyjątkowo łagodna zima sprawiła, że w tym roku pierwsi zwiedzający ogród ujrzą wiele kolorowych kwitnących gatunków roślin. W kolekcji "flory Polski" kwitną wawrzynki wilczełyko ( niewysokie krzewy o różowych bądź białych kwiatach), natomiast w byliniarni zobaczymy duże żółte kwiaty miłka wiosennego oraz kwiaty rannika jak również fioletowe sasanki.

Gdzie, kiedy: Ogród Botaniczny w Powsinie (ul. Prawdziwka 2), od godz. 10 do 18, bilety: soboty, niedziele i święta: 5 zł oraz 8 zł.

Pożegnanie klubokawiarni Kicia Kocia

klub Kicia Kocia klub Kicia Kocia  Kicia Kocia Kicia Kocia

W najbliższy weekend klub żegna się z dotychczasową siedzibą w dawnej ciepłowni przy ul. Garibaldiego 5 A. Co przygotował z tej okazji? Od godz. 14 trwać będzie wyprzedaż mebli i elementów wystroju Kici Koci.  O godz. 16 rozpocznie się spotkanie z Magdaleną Żelazowską, autorką "Zachłannych", pierwszej powieści opisującej doświadczenia warszawskich "słoików". Prowadzenie: Cezary Polak. Natomiast, o godz. 14, rozpocznie się Bicie Rekordu Świata w Piciu Oranżady, a wieczorem, o godz. 20, odbędzie się koncert duetu jazzowego Nitella (wokal ) i Janusz Kania (piano). Agnieszka "Nitella" Nitka jest wokalistką i autorką tekstów zespołów Trinite i Klejnoty. Wstęp - 10 zł.  W niedzielę zaplanowano także wyprzedaż piw rzemieślniczych i cydrów.

Gdzie, kiedy: klubokawiarnia Kicia Kocia (ul. Garibaldiego 5A)

Food trucki przy Narodowym

Żarcie Na Kółkach 2015Żarcie Na Kółkach 2015 Żarcie Na Kółkach

projekt: Żarcie na Kółkach

Ten weekend zapowiada foodtruckowe otwarcie sezonu. Pod Stadionem Narodowym zaparkuje 60 samochodów z jedzeniem. Food trucki podzielone zostaną na trzy sektory:  burgery, kuchnie świata - do wyboru 40 samochodów oraz kawa i słodycze.

Gdzie, kiedy: od godz. 12 do 20 (sobota oraz niedziela), błonie Stadionu Narodowego

Modernizm na Pradze

Modernizm na Pradze przed i po wojnie - dla Praskiej Ferajny Grzegorz MikaModernizm na Pradze przed i po wojnie - dla Praskiej Ferajny Grzegorz Mika Praska Ferajna Praska Ferajna

Jak po II wojnie światowej przejawiało się na praskim brzegu zauroczenie architektów budową nowego świata, gdzie tworzono realizacje rewolucyjne także architektonicznie, jak doszło do załamania socrealizmu i jak potem na skutek industrializacji nastąpiło wypaczenie ideałów Karty Ateńskiej w budownictwie późniejszych faz peerelu? O tym opowie  mgr inż Grzegorz Mika.

Gdzie, kiedy: start: ul Ratuszowa 7/9, róg ul. Jagiellońskiej, godz. 13

Warszawska Giełda Płytowa w Hybrydach

Warszawska Giełda PłytowaWarszawska Giełda Płytowa Warszawska Giełda Płytowa Warszawska Giełda Płytowa

Jak zawsze wielu sprzedawców z Warszawy, Krakowa czy Lublina! Od antykwariuszy, przez sklepy płytowe aż do prywatnych kolekcjonerów! Kilkanaście tysięcy płyt winylowych i CD z różnych gatunków muzycznych pozwolą każdemu znaleźć coś dla siebie, a nasi sprzedawcy doradzą i pomogą znaleźć upragniony tytuł.

Dla tych, którzy gramofonu jeszcze nie posiadają będzie to okazja do jego zakupu. Od poczciwych Unitr do nowoczesnych dj-skich sprzętów. Na miejscu będzie można także zakupić akcesoria takie jak igły, szczoteczki czy też folie i koperty do płyt.

Gdzie, kiedy: klub Hybrydy (ul. Złota 7/9), od godz. 14 do 18, wstęp bezpłatny

Warszawska Bitwa Rysunkowa

Warszawska Bitwa RysunkowaWarszawska Bitwa Rysunkowa projekt: RYSUJ RYSUJ projekt: RYSUJ RYSUJ

Konkurs rysunku na żywo - 12 uczestników zmierzy się w trzech rundach. Po każdej z nich zostaną poddani głosowaniu publiczności. W rundzie finałowej jury (m.in. ilustratorka Agata Dudek oraz dr hab. Rafał Kochański (prof. ASP, katedra rysunku w Warszawie oraz  dr hab. Dariusz Vasina, prof. ASP, katedra rysunku w Krakowie) wyłoni zwycięzcę.

Gdzie, kiedy: Galeria Apteka Sztuki (Al. Wyzwolenia 3/5), godz. 18, wejście od 17.30, wstęp wolny

Poznajemy dzikie rośliny

Mały przyrodnik - poznajemy dzikie roślinyMały przyrodnik - poznajemy dzikie rośliny materiały organizatora wydarzenia materiały organizatora wydarzenia

Podczas spaceru dowiemy się, m.in. co drzemie w pączkach drzew, które rośliny budzą się jako pierwsze z zimowego snu, jak wyczarować z dzikich roślin smakołyki i jak w trawie znaleźć przyprawy.

Gdzie, kiedy: Królikarnia Cafe (ul. Puławska 113A), godz. 11, koszt udziału w wydarzeniu: 30 zł, zgłoszenia: breakinwarsaw@gmail.com, nr tel. 691 658 632

NIEDZIELA

Pszczoły i wiosenne porządki

Pszczoły i wiosenne porządkiPszczoły i wiosenne porządki Miejskie pszczoły Miejskie pszczoły

Domek 3/8 - to tu działa "Inkubator miejskiego pszczelarstwa" - a już wkrótce Miejska pracownia pszczelarska - miejsce w którym warszawiacy zajawieni pszczelarstwem uzyskają nieodpłatnie merytoryczną i techniczną pomoc.

Gdzie, kiedy: Osiedle Domków Fińskich, Jazdów (domek nr 3/8), godz. 12

Jadalnia Warszawa

Jadalnia WarszawaJadalnia Warszawa  Fot. Kasia Mała / materiały organizatora wydarzenia Fot. Kasia Mała / materiały organizatora wydarzenia

Jodie Baltazar i Paulina Jeziorek w towarzystwie specjalistów od drzew oraz mieszkańców okolicy przyglądać się będą drzewostanowi, sprawdzając czy na terenie zagrożonym wycinką w związku z planowaną inwestycją znajdują się drzewa lub krzewy owocowe.

Gdzie, kiedy: Pole Mokotowskie, róg Wawelskiej i Al. Niepodległości, godz. 12

Spacer po Cmentarzu Żydowskim

Warszawa, której nie ma - spacer po Cmentarzu ŻydowskimWarszawa, której nie ma - spacer po Cmentarzu Żydowskim  Anegdoty warszawskie Anegdoty warszawskie

Anegdoty warszawskie organizują kolejny spacer, tym razem pod hasłem "Warszawa, której nie ma - spacer po Cmentarzu Żydowskim". Podczas wycieczki dowiemy się, m.in. jakie są żydowskie zwyczaje pogrzebowe, czym był Judenrat i kto stał na jego czele, będzie też mowa o pewnym nobliście.

Gdzie, kiedy: brama główna Cmentarza Żydowskiego (ul. Okopowa 49/51), godz. 14.15 (mężczyzn przebywających na terenie cmentarza obowiązuje nakrycie głowy)

Benefitowa aukcja sztuki

Benefitowa aukcja sztukiBenefitowa aukcja sztuki  CARGOwystawa / praca Simpsona "Solidarność społeczna" CARGOwystawa / praca Simpsona "Solidarność społeczna"

Swoje prace na licytację przekazali artyści związani z Galerią 18a - członkowie grupy ad manum, Anna Koźbiel i Adam Walas oraz Simpson, znany warszawski street artowiec. Podczas aukcji będzie można nabyć również plakat Antoniego Sieczkowskiego, autora bloga KROPKIWPASKI i reportażową fotografię Agnieszki Adamskiej, artystki związanej z nieformalną grupą Fotopol. Dochód z aukcji zostanie przekazany na organizację wystawy CARGO/(nie)materialność realizowanej przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Gdzie, kiedy: klub Sen Pszczoły (ul. Grochowska 301/305), godz. 18.30

Więcej o: