Targi Slow Fashion. Spacery po Saskiej Kępie. Miastoklocki na Woli. Jak spędzić pierwszy dzień wiosny? [PRZEGLĄD WYDARZEŃ]

Weekend zapowiada się nie tylko słonecznie, ale bardzo kulturalnie. Jeżeli nie macie pomysłu jak spędzić wolny czas mamy kilka ciekawych propozycji. Na Saskiej Kępie rusza cykliczny targ ze świeżą żywnością. Obejrzyj premierowy odcinek nowego serialu o przemianach w Warszawie i odrestaurowany przedwojenny film w Iluzjonie. A co słychać w 3 Pokojach z kuchnią? Świętuje w weekend otwarcie pracowni sąsiedzkiej, dużej przestrzeni do majsterkowania, np. naprawy roweru.

PIĄTEK

Urodziny BadBitches w Kulturalnej

Impreza BadBitches w Kulturalnej Impreza BadBitches w Kulturalnej  BadBitches BadBitches

Małgorzata Halber nie tylko pisze świetne teksty o muzyce, jest nie tylko autorką książki "Najgorszy człowiek na świecie", ale wspólnie z Anią Chojnacką organizuje imprezy BadBitches. Kolektyw świętuje dzisiaj w Kulturalnej swoje drugie urodziny.

Gdzie, kiedy: Cafe Kulturalna (pl. Defilad 1), godz. 22, wstęp: 10 zł

SOBOTA

Targi Slow Fashion

Targi Slow FashionTargi Slow Fashion Targi Slow Fashion Targi Slow Fashion

Dokładnie w pierwszy i drugi dzień kalendarzowej wiosny odbędzie się trzecia edycja spotkania z polską modą niezależną Slow Fashion #3 #WIOSNA. Podczas imprezy pojawi się na 180 marek odzieżowych, biżuteryjnych oraz oferujących wszelkiego rodzaju dodatki.

Gdzie, kiedy: Stadion Narodowy w Warszawie / galeria główna, godziny otwarcia: 11-19, Strefa sprzedażowa zostanie podzielona na sekcje Casual, Elegance, Street, Kids.

Dzień mózgu


Dzień Mózgu w warszawskiej SWPS Dzień Mózgu w warszawskiej SWPS Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS) Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS)

- "Czym jest umysł?", "Jak to się dzieje, że w ogóle myślę?", "Skąd się biorą emocje?", "Dlaczego kłamiemy?", "Czy można czytać myśli?". Więcej o tym jak funkcjonuje mózg, co wiemy o neuronauce i jakie są jej najnowsze dokonania będzie można się dowiedzieć podczas tegorocznego Dnia Mózgu organizowanego w warszawskiej siedzibie SWPS. W części wykładowej wystąpią, m.in: dr hab. Piotr Francuz (prof. KUL), który opowie o tym, czym jest piękno z perspektywy naszego mózgu, dr Agata Sobków (SWPS Wrocław) wyjaśni dlaczego czujemy, że coś jest właściwe, zanim jesteśmy tego świadomi, dr Iwona Szatkowska (IBD PAN) przedstawi całą prawdę o kłamstwie podpartą badaniami z użyciem technik neuroobrazowania oraz Maciej Skorko (IP PAN) omówi wpływ technologizacji na nasze mózgi na przykładzie gier komputerowych.

Gdzie, kiedy: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS, ul. Chodakowska 19/31), godz. 11

Otwarcie pracowni sąsiedzkiej

Pracownia sąsiedzka rusza na Białołęce Pracownia sąsiedzka rusza na Białołęce  3 Pokoje z kuchnią 3 Pokoje z kuchnią

Warszawiacy mieszkający w innych dzielnicach mogą pozazdrościć mieszkańcom Białołęki. W 3 Pokojach z kuchnią otwarta została właśnie pracownia sąsiedzka, czyli nowa przestrzeń do działań ekspresyjnych. Każdy z sąsiadów może wykorzystać to pomieszczenie według swoich potrzeb, na miejscu znajduje się, m.in. duży stół warsztatowy, szlifierka, imadło i wiertarka. Pracownię ozdobi mural stworzony przez mieszkańców, w sobotę odsłonięcie (godz. 16)

Gdzie, kiedy: 3 Pokoje z Kuchnią (ul. Głębocka 84)

Modernistyczna Przestrzeń Warszawy - willa Lacherta

Dom Holenderski, willa Lacherta (ul. Katowicka 9)Dom Holenderski, willa Lacherta (ul. Katowicka 9) Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego

Co prawda rejestracja na to wydarzenie została już zakończona, ale dla wszystkich osób, którym nie uda się dostać na spacer zaplanowano spacer architektoniczny szklakiem modernizmu przy ul. Katowickiej. Prowadzenie mgr inż. arch. Grzegorz Mika.

Gdzie, kiedy: Dom Holenderski (ul. Katowicka 9), godz. 16

Na Pragę wraca Wielki Antykwariat

Wielki Antykwariat wraca na PragęWielki Antykwariat wraca na Pragę Wielki Antykwariat Wielki Antykwariat

W sobotę w Śnie Pszczoły odbędzie się impreza książkowo-winylowa organizowana przez - Bartosza Mindewicza i Łukasza Kota. A podczas Wielkiego Antykwariatu możecie spodziewać się setek książek i winyli w atrakcyjnych cenach, a zapewnią je m.in. Antykwariat Tamka, Antykwariat KDK, Antykwariat Piotruś Pan, Sklep Płyty Gramofonowe, Antykwariat Pod Liściem, Antykwariat Antica, Antykwariat Warszawski, Antyk-wariat Antika, Księgarnia Bullerbyn (książki dla dzieci).

Gdzie, kiedy: Sen Pszczoły, dawna tokarnię przy Grochowskiej 301/305, godz. 12-17

Zakamarki Saskiej Kępy - spacer z Praską Ferajną

Zakamarki Saskiej Kępy - spacer z Praską FerajnąZakamarki Saskiej Kępy - spacer z Praską Ferajną Praska Ferajna? Praska Ferajna

Na trasie spaceru znajdą się ulice: Jakubowska, Estońska, Lipska, Berezyńska, Walecznych, Dąbrowiecka, Obrońców, Katowicka, Zwycięzców, Królowej Aldony, Dąbrówki, Elsterska i Berezyńska.

Gdzie, kiedy: Rondo Waszyngtona (zbiórka uczestników przy pomniku patrona ronda), godz. 13

Warszawa odbudowana czy wybudowana?

'Miasto zaginione. ' - Warszawa odbudowana czy wybudowana?'Miasto zaginione. ' - Warszawa odbudowana czy wybudowana? Warszawy historia ukryta Warszawy historia ukryta

- Czy można mówić o odbudowie czy o budowie nowego miasta? Czy przedwojenna stolica Polski była rzeczywiście Paryżem Północy? W których miejscach przywrócono zabudowę przedwojenną? I Który gmach uznawano za jedną z najpiękniejszych przedwojennych kamienic Warszawy? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy podczas spaceru śladami przedwojennej Warszawy. Wycieczkę organizuje projekt Warszawy historia ukryta.

Gdzie, kiedy: ul. Próżna, godz. 16.30, wstęp wolny

Od przodu i od tyłu

Monodram ''Od przodu i od tyłu', wykonanie - Mateusz NowakMonodram ''Od przodu i od tyłu', wykonanie - Mateusz Nowak materiały prasowe materiały prasowe

Spektakl "Od przodu i od tyłu" otrzymał, m.in. nagrodę za najlepsze przedstawienie festiwalu na Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie. Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater - dyryguje król.

Gdzie, kiedy: BOK (ul. van Gogha 1), godz. 17

NIEDZIELA

"Będzie lepiej" w Iluzjonie

Kadr z przedwojennego filmu 'Będzie lepiej'
 Kadr z przedwojennego filmu "Będzie lepiej"  Filmoteka Narodowa Filmoteka Narodowa

Jakie plany na sobotę? Dobrym pomysłem na weekend jest wyjście do kina. Szczególnie polecamy komedię po cyfrowej restauracji "Będzie lepiej" z 1936 roku.

Gdzie, kiedy: Kino Iluzjon (ul. Narbutta 50A), godz. 17.45

Targ Fresh na Saskiej Kępie

Targ Fresh na Saskiej KępieTarg Fresh na Saskiej Kępie OSP Saska Kępa

OSP Saska Kępa

Targ Fresh to miejsce ze świeżą żywnością,  na miejscu zaopatrzymy się m.in. w jaja, sery, chleby na zakwasie, warzywa, owoce, soki, oliwy, miody, pierogi.

Gdzie, kiedy: OSP Saska Kępa (ul. Walecznych 74), od godz. 11

Ruiny kościoła NMP na Nowym Mieście - rysunek Eugeniusza Arcta z 1945 roku | wystawa

Sala jednego eksponatu: odbudowa Warszawy

Sala jednego eksponatu: ruiny kościoła NMP na Nowym Mieście - rysunek Eugeniusza Arcta z 1945 roku Sala jednego eksponatu: ruiny kościoła NMP na Nowym Mieście - rysunek Eugeniusza Arcta z 1945 roku  Muzeum Woli. Laboratorium miasta. Muzeum Woli. Laboratorium miasta.

Bohaterem marcowej odsłony "sali jednego eksponatu" jest rysunek Eugeniusza Arcta z 1945 roku "Ruiny kościoła NMP na Nowym Mieście" . - Pomysł na projekt jest taki, aby obiekt muzealny stał się punktem wokół którego warszawiacy mogą się podzielić się opiniami i wiedzą - tłumaczy Magdalena Staroszczyk, kuratorka wystawy. Jest też sporo elementów interakcyjnych - fototapeta do odsłaniania, plany miasta do szkicowania, kartki do zostawiania wspomnień, mapy. Do dyspozycji  gości są także książki o odbudowie Warszawy.  Wystawie towarzyszą warsztaty dla dorosłych, młodzieży, dzieci. Najbliższe spotkanie to niedzielne zajęcia architektoniczne dla dzieci pod hasłem: cud odbudowy.

Gdzie, kiedy: Muzeum Woli (ul. Srebrna 12), godz. 12-14

Warszawa pije kawę, czyli premierowy odcinek nowego serialu dokumentalnego o przemianach w Warszawie #Wawangarda

Warszawa pije kawę

Wawangarda to serial dokumentalny o przemianach w Warszawie Wawangarda to serial dokumentalny o przemianach w Warszawie   eMeSeN eMeSeN

Wawangarda to serial dokumentalny o tym, jak zjawiska i inicjatywy kiedyś marginalne, dzisiaj przeniknęły do głównego nurtu miejskiego życia. Żywność, sport, moda, sztuka, kultura, rozrywka, nauka - jak bardzo zmieniło się podejście mieszkańców Warszawy do tych obszarów ich codziennego życia? Zmiany, które zachodzą w tym mieście, przez ostatnich kilka lat nabrały tempa, przez które trudno być na bieżąco z ilością nowych miejsc, inicjatyw i pomysłów.

Gdzie, kiedy: eMeSeN (ul. Pańska 3), godz. 18-22

Więcej o: