Tylko jeden, wyjątkowy dzień. W niedzielę możesz znów pójść do kina "Tęcza"

W piątek otwiera się pierwsze kino na Białołęce, a w niedzielę na jeden dzień wskrzeszone zostanie żoliborskie kino Tęcza.

W piątek oficjalną inaugurację rozpocznie Kino na boku, czyli pierwsze kino w tej dzielnicy. Seanse będą odbywać się w sali widowiskowej Białołęckiego Ośrodka Kultury, przy ulicy van Gogha 1.

Tego dnia, o godz. 19, za darmowo widzowie obejrzą polską premierę filmu pt.  "Jeziorak" Michała Otłowskiego, która  zostanie poprzedzona pokazem filmu niemego "Pieskie życie" Charlesa Chaplina z muzyką na żywo.

'Pieskie życie' Charlie Chaplina"Pieskie życie" Charlie Chaplina Filmweb Filmweb

Z kolei w weekend  zaplanowano pokazy bajek w cenie specjalnej: 5 zł. - Już wkrótce rozpoczniemy cykl seansów filmowych połączonych z wykładami i warsztatami dla dzieci i młodzieży - zapowiada Karolina Adelt-Paprocka, koordynatorka kina, do nie dawna szefowa stołecznego Kina Kultura.

Poza codziennymi seansami, kino na boku proponuje również cykl "Tanie Poniedziałki", gdzie za obejrzenie seansu widzowie zapłacą 8 zł. Bezpłatne wejściówki na otwarcie kina można rezerwować przez maila: rezerwacje@kinonaboku.pl oraz pod nr telefonu: 226146656.

Z kolei w niedzielę zostanie uruchomione dawne Kino Tęcza przy ul. Suzina, niestety, symbolicznie tylko na jeden dzień.

Kino Tęcza, przy ul. Suzina na Żoliborzu Kino Tęcza, przy ul. Suzina na Żoliborzu  Fot. Bartosz Bobkowski Fot. Bartosz Bobkowski

-  To kilkugodzinne wydarzenie, które ma wskrzesić pamięć o tym kultowym miejscu - tłumaczy Anna Kaplińska-Struss, jedna z organizatorek akcji,działaczka lokalna związana z ruchami miejskimi. - Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę na skromną ofertę kulturalną Żoliborza. W naszej "inteligenckiej" dzielnicy nie ma domu kultury z prawdziwego zdarzenia - dodaje.

Tego dnia przed budynkiem i na podwórzu WSM odbędzie się wernisaż prac znanych artystów, m.in. Nicolasa Grospierra i Artura Żmijewskiego (godz. 16). O godz. 16.30 zagra zespół Meble - Pawła Dunina-Wąsowicza oraz Zuzanny Wrońskiej. Wieczorem, o godz. 19, odpalony zostanie nieczynny neon Kina Tęcza. Na miejscu pojawi się jego autorka, Magdalena Byczyńska. Z kolei w budynku kina Maury Gomulicki specjalnie na tę okazję stworzył mural.

Przez cały dzień, podczas imprezy ekipa projektu "W małym kinie" będzie zbierała wspomnienia mieszkańców związane z Tęczą.

Więcej o: