Szaro, ale bez tych okropnych reklam. I ta panorama miasta. Uderzające! Warszawa 25 lat temu [WIDEO]

Na Youtubie pojawiło się wideo ukazujące Warszawę w 1993 roku. Na niezwykłym filmie z rodzinnego archiwum widać kolejki do sklepu Levis, piaskowy hotel Forum, a nawet wesołe miasteczko na pl. Defilad.

W sieci pojawił się film pokazujący najbardziej popularne warszawskie ulice i miejsca. Część z nich już nie istnieje, jak Stadion Dziesięciolecia, budynek Universalu czy to, co w latach 90. znajdowało się na pl. Defilad. Dostrzegamy chociażby fragment wesołego miasteczka.

Coca-cola zamiast palmy

Mężczyzna, który umieścił firm na serwisie, mówi, że jego autorami są jego dziadek oraz wujek, którzy w latach 90. odwiedzili Warszawę. 

To jak duża przepaść jest między współczesną Warszawą, a tą sprzed 25 lat pokazuje już pierwsze kadry. Po ulicy jedzie furmanka ciągnięta przez konia, a zamiast słynnej palmy, na rondzie De Gaulle'a stoi reklama Coca-Coli. Mamy też okazję jeszcze raz spojrzeć na nieistniejący już Stadion Dziesięciolecia oraz wszystkie stragany, które go otaczały. 

Pomimo że wiele miejsc i słynnych budynków się nie zmieniło, klimat jest zupełnie inny. Tylko spójrzcie na Dworzec Centralny, Stare Miasto czy Nowy Świat. Zobacz, jak wyglądały.

Nie da się także ukryć, że warszawski skyline wygląda bardzo ubogo. Aż trudno w to uwierzyć!

Skyline Warszawy 25 lat temuSkyline Warszawy 25 lat temu Kadr YouTube

Brak reklam, pustki wokół Pałacu

Warszawa nie była jeszcze wtedy najpiękniejszym miastem, ale uderza jedna rzecz - nie widać w ogóle wielkoformatowych reklam. Nie dostrzeżemy ich na Universalu czy na budynków Domów Centrum. Jedyna marka, która wybija się to Coca-Cola, co też można uznać za znak czasów.

Spójrzcie też na panoramę Warszawy z praskiej strony? Pustki! 

Wideo trwa ok. 7 minut i pokazuje najbardziej znane fragmenty miasta. Zobacz, jak 25 lat temu wyglądał widok z Pałacu Kultury i Nauki, jak ubierali się ludzie i jakimi samochodami poruszali się po stołecznych ulicach.

Czytaj więcej: Burger King, Ikea, Cricoland. Kultowe zdjęcia Warszawy z lat 90. [DUŻO ZDJĘĆ]

Pamiętasz Warszawę z tamtych lat? Jak wtedy wyglądała stolica? Jaki panował w niej klimat? Opowiedz nam o tym: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (62)
Warszawa w latach 90. Szaro, brudno, wokół Pałacu pustka. Jednej rzeczy ewidentnie brak
Zaloguj się
 • dihydrogen_monoxide

  Oceniono 65 razy 51

  Uwielbiam, gdy teksty na temat lat 90. piszą osoby, których wtedy albo jeszcze na świecie nie było, albo dopiero co wychodziły z pieluch. Nie, Warszawa nie była piękna na początku lat 90. To było zapuszczone, biedne i przede wszystkim niebezpieczne miasto. Popytajcie pokolenia dorastające w w 1993r. na warszawskich blokowiskach, jakie cudownie było wtedy dookoła.

 • mdro

  Oceniono 34 razy 28

  Co wy, pardonnez le mot, pieprzycie? 1993? To były wszechobecne szczęki i łóżka polowe. Kradzieże samochodów i łapówkarska drogówka. Samowolki budowlane - myślicie, że kiedy powstał słynny Czarny Kot? Jednym słowem, totalny bałagan. Może z daleka "ładnie" wygląda, o gustach trudno dyskutować.

 • colonel_kurtz

  Oceniono 32 razy 22

  No cóż, piękna Warszawa lat 90-tych... Drogi gimbazjalisto, tzw. autorze, otóż to miasto cechowało się wszechogarniającą szarzyzną, smogiem z samochodów napędzanych ołowiową benzyną oraz dwusuwami, do tego było dużo piecy węglowych. Chodniki były krzywe z popękanymi płytami, było brudno, jezdnie krzywe z roztopionym asfaltem. Handlowano wszystkim na ulicach, nie można było często bezkolizyjnie przejść, naszczane w bramach, wszdzie ruscy załatwiajacy swoje biznesy, często z uzyciem noża lub kałacha, do tego rodzimi przestępcy, z samochodów kradziono wszystko jak leci jak i samochody. W biały dzień koledzy dostawali albo dawali komuś w ryj "bo tak". Salmonella-budy bez bieżącej wody serwujący zapiekanki i pizzę, zjedz tam, przeczyszczenie gratis. Do tego odpadające elewacje, mnóstwo przyjezdnych wieśniaków szukających tu pracy... a sorry, to mamy nadal. Brud, smród, nieład, samowolka.
  Tak gimbazjalisto, któy tamtą Warszawę znasz z takich tylko filmików, Warszawa rzeczywiście była wówczas piękna. Chyba tylko dla ludzi urżniętych w sztok, leżących na chodniku, jak na tym filmie widzimy, wówczas to była norma.
  Dziś wszystko się zmieniło i wszystko jest inaczej, spokojnie tu się mieszka, choć tłok na ulicach większy, to jest przyjemniej, bezpieczniej, czyściej. Dorastałem w latach 90-tych i choć potrafiłem się obronić a i odstraszałem wielu, to nie czułem się bezpieczniej, dziś w ogóle o tym nie muszę myśleć. Warszawa teraz zaczyna przypominać miasto, choć odarte z części historycznej, to to, co powstało i zostało zmodernizowane przypomina już często inne miasta europejskie, czego niestety i wielu innych polskich miastach nie mogę powiedzieć. Jeszcze dużo jest do zrobienia ale tamtej Warszawy z lat 90-tych nie ma i bardzo dobrze.
  Pozdrawiam Cię Drogi Autorze-gimbazjalisto, podpisującego się tylko dwoma, małyli literami "ej", znamienne.

 • michaelrym

  Oceniono 31 razy 21

  Warszawski skyline to po polsku warszawska pamorama, debilny gryzipiórku usiłujący zabłysnąć kosmopolitycznie.

 • logopeda1

  Oceniono 24 razy 18

  Szaro, ale PIĘKNIE!??? bo bez reklam?? A cóż to było pięknego w szarych, nieremontowanych budynkach, krzywych, zniszczonych chodnikach, łóżkach polowych i "szczękach" rozstawionych gdzie popadnie (zwłaszcza w centrum tego "pięknego" miasta), z których sprzedawano artykuły spożywcze z prywatnego importu, kapcie, swetry tureckie, majtki, sznurówki i co tam jeszcze. Co było pięknego w otoczeniu PKiN, może te hektary parkingów i straganów? może zaczepiające przechodniów grupy wróżbitek? Itd, itd. Nie, w latach 90 Warszawa nie była piękna i nie wyglądała jak europejskie miasto.

 • warszawiak67

  Oceniono 21 razy 17

  Ekstra filmik! - odżywają wspomnienia.
  A Hotel Forum nie był w kolorze piaskowym, tylko w- za przeproszeniem- sraczkowatym.

 • ireksz

  Oceniono 19 razy 13

  to dla tych co twierdza, ze wejscie do UE aszkodzilo Polsce...dla mlodych co nie pamietaja jak to niedawno wygladalo i ile sie zmienilo, jakby nie UE to by tak bylo teraz jak na tych zdjeciach, tak samo!!

 • manekin1

  Oceniono 14 razy 12

  Warszawa była Szarym Paryżem Wschodu z perłami takimi jak:

  1. Dworzec Wileński i Dworzec Zachodni
  3. Stadion Dziesięciolecia
  4. Domy Towarowe Centrum ze słynną klubokawiarnią "Czajnik"
  5. Plac Defilad ze słynnymi Halami Marcpolu i wietnamskim bazarem
  6. Nocną Pętlą autobusową pod Pałacem Kultury

  A któż pamięta bar dla bezdomnych "Św. Marta" na skwerze, który dziś zamuje "Złota Teresa"?

  A któż pamięta drewniane drewniane favele piwne nad Wisłą z wczesnych lat 2000? Rok w rok około 10 trupów zadźganych w nocnych libacjach?

  Ech.,czasy. Pięknie było. I po co to było zmieniać, pieniądze wydawać, jakieś bulwary nadwiślańskie robić?

 • Dies Martis

  Oceniono 18 razy 10

  Nie baranku, nie była piękna. Była równie urodziwa co ówczesny Mińsk czy Moskwa. Koszmarny, ponury, brudny moloch. Do tego wszechobecna przestępczość z wsiową mafią na czele. Piękne były jedynie dziewczyny i poczucie rzeczywistej wolności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX