Szaro, ale bez tych okropnych reklam. I ta panorama miasta. Uderzające! Warszawa 25 lat temu [WIDEO]

Na Youtubie pojawiło się wideo ukazujące Warszawę w 1993 roku. Na niezwykłym filmie z rodzinnego archiwum widać kolejki do sklepu Levis, piaskowy hotel Forum, a nawet wesołe miasteczko na pl. Defilad.

W sieci pojawił się film pokazujący najbardziej popularne warszawskie ulice i miejsca. Część z nich już nie istnieje, jak Stadion Dziesięciolecia, budynek Universalu czy to, co w latach 90. znajdowało się na pl. Defilad. Dostrzegamy chociażby fragment wesołego miasteczka.

Coca-cola zamiast palmy

Mężczyzna, który umieścił firm na serwisie, mówi, że jego autorami są jego dziadek oraz wujek, którzy w latach 90. odwiedzili Warszawę. 

To jak duża przepaść jest między współczesną Warszawą, a tą sprzed 25 lat pokazuje już pierwsze kadry. Po ulicy jedzie furmanka ciągnięta przez konia, a zamiast słynnej palmy, na rondzie De Gaulle'a stoi reklama Coca-Coli. Mamy też okazję jeszcze raz spojrzeć na nieistniejący już Stadion Dziesięciolecia oraz wszystkie stragany, które go otaczały. 

Pomimo że wiele miejsc i słynnych budynków się nie zmieniło, klimat jest zupełnie inny. Tylko spójrzcie na Dworzec Centralny, Stare Miasto czy Nowy Świat. Zobacz, jak wyglądały.

Nie da się także ukryć, że warszawski skyline wygląda bardzo ubogo. Aż trudno w to uwierzyć!

Skyline Warszawy 25 lat temuSkyline Warszawy 25 lat temu Kadr YouTube

Brak reklam, pustki wokół Pałacu

Warszawa nie była jeszcze wtedy najpiękniejszym miastem, ale uderza jedna rzecz - nie widać w ogóle wielkoformatowych reklam. Nie dostrzeżemy ich na Universalu czy na budynków Domów Centrum. Jedyna marka, która wybija się to Coca-Cola, co też można uznać za znak czasów.

Spójrzcie też na panoramę Warszawy z praskiej strony? Pustki! 

Wideo trwa ok. 7 minut i pokazuje najbardziej znane fragmenty miasta. Zobacz, jak 25 lat temu wyglądał widok z Pałacu Kultury i Nauki, jak ubierali się ludzie i jakimi samochodami poruszali się po stołecznych ulicach.

Czytaj więcej: Burger King, Ikea, Cricoland. Kultowe zdjęcia Warszawy z lat 90. [DUŻO ZDJĘĆ]

Pamiętasz Warszawę z tamtych lat? Jak wtedy wyglądała stolica? Jaki panował w niej klimat? Opowiedz nam o tym: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: