Rozpoznajesz to miejsce? Dziś stoi tam jeden z najbardziej spektakularnych obiektów w stolicy

Zdjęcie zostało wykonane w 1936 roku. W miejscu, w którym dziś mieści się ogromny stadion, stały drewniane domki.

Widoczne na zdjęciu domy to pozostałość starej zabudowy Saskiej Kępy, odciętej od reszty dzielnicy nasypem prowadzącym do Mostu Poniatowskiego. 

Te dość archaiczne zabudowania tworzą mocny kontrast z nowoczesną sylwetą mostu Średnicowego - zwraca uwagę varsavianista Jakub Jastrzębski, współprowadzący profil Kierunkowy 22.

Zasłania widok

Co ciekawe, przed wojną wygląd mostu krytykowano za to, że zasłania widok na drugi brzeg rzeki. 

Wpatrując się w zdjęcie, uważny obserwator dostrzeże trzy wyższe punkty - dwie smukłe wieże, to Kościół Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu - wyjaśnia varsavianista.

Natomiast większego, prostokątnego kształtu nie sposób dziś wypatrzyć w panoramie Warszawy i to nie tylko ze względu na wzniesione po wojnie budynki.

Ten obiekt już nie istnieje - to wieżowa część budynku Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych przy ulicy Kopernika - wyjaśnia Jastrzębski.

100 metrów na północ od rzeźby 

Wieża gmachu była jednym z najwyższych budynków w Warszawie - mierzyła 47 metrów (dla porównania gmach PAST-y miał 51 metrów wysokości, a Prudential 66 metrów).

Ten obiekt już nie istnieje - to wieżowa część budynku Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych przy ulicy Kopernika.Ten obiekt już nie istnieje - to wieżowa część budynku Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych przy ulicy Kopernika. źródło: FB / Butem po Wawie

Zniszczona w czasie wojny nie została już odbudowana, choć budynek istnieje - mieści się w nim Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Rzeźba 'Sztafeta ' autorstwa Adama Romana, znajduje się przed Stadionem Narodowym.Rzeźba 'Sztafeta ' autorstwa Adama Romana, znajduje się przed Stadionem Narodowym. Fot. Małgorzata Gendlek / Agencja Gazeta

Dzisiaj w miejscu widocznym na starym zdjęciu stoi Stadion Narodowy. Drewniane domki znajdowały się dokładnie 100 metrów na północ od rzeźby "Sztafeta". Niestety da się odtworzyć dokładnego kadru, ponieważ zasłaniają go drzewa. 

Przed przyłączeniem do Warszawy, czyli aż do 1915 roku ta część miasta była właśnie wsią.Przed przyłączeniem do Warszawy, czyli aż do 1915 roku ta część miasta była właśnie wsią. źródło: Google Maps

Wiejska zabudowa stała przy dzisiejszej alei. Poniatowskiego. Była ona pozostałością po wiejskim rodowodzie Saskiej Kępy. 

Rozpoznajesz to miejsce? Dziś stoi tam jeden z najbardziej spektakularnych obiektów w stolicyRozpoznajesz to miejsce? Dziś stoi tam jeden z najbardziej spektakularnych obiektów w stolicy źródło: mapa.um.warszawa.pl

Z kolei nowoczesne budynki zaczęły powstawać w tej okolicy w II połowie lat 20., gdy zakończyła się odbudowa wysadzonego w 1915 roku Mostu Poniatowskiego. 

Rozpoznajesz to miejsce? Dziś stoi tam jeden z najbardziej spektakularnych obiektów w stolicyRozpoznajesz to miejsce? Dziś stoi tam jeden z najbardziej spektakularnych obiektów w stolicy źródło: mapa.um.warszawa.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE: Prawdziwe unikaty! Te zdjęcia Warszawy czekały ponad pół wieku na odkrycie [ZDJĘCIA]

 

Więcej o:
Komentarze (29)
Rozpoznajesz to miejsce? Dziś stoi tam jeden z najbardziej spektakularnych obiektów w stolicy
Zaloguj się
 • kapitandragan

  Oceniono 30 razy 16

  Wszyscy poza Polakami widzą na zdjęciu wiejska chałupę i most w tle. My Polacy widzimy Paryż Północy.

 • mike_72

  Oceniono 16 razy 14

  "Niestety da się odtworzyć dokładnego kadru, ponieważ zasłaniają go drzewa." Panie Szyszko(dnik) pozwoli Pan na takie błahe przeszkody???

 • gr_ub_y

  Oceniono 7 razy 3

  Te 3 punkty, to 3 kamienice. Jeszcze w rękach prawowitych właścicieli.

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 5 razy 1

  Opamiętajcie się słoje. Paryż właściwy też był wtedy cuchnący, zaszczurzony i nędzny na peryferiach. Co gorsza, przedmieścia Paryża są dzisiaj ohydnymi mordorami jakich we Warszawie już nie ma. Przed zalewem uchoćcuf też było tam niewiele lepiej. O smrodzie Londynu i gnojowatości tamtejszego ścieku zwanego Thames w czasach przeszłych nawet nie wspomnę, był legendarny.

 • freud1

  Oceniono 19 razy 1

  Ale piekna ta przedwojenna Wawa - drewniane chalupy! Ze co, ze to tylko jej fragment? Ano fragment, podobnie jak te wszystkie "piekne" fotki z murowanego przedwojennego centrum.

 • mrnoone

  0

  Drzewa coś przesłaniają? Wyciąć, WYCIĄĆ!!!

 • marynazmlyna

  0

  Ja jeszcze widze zagony przy Poniatowskiego.

 • jevdok

  Oceniono 23 razy -9

  Kłapanie dziobem słoików niewiele tu zmieni poza tym, że kompleksy wyłażą z prowincji... i tak byliśmy, jesteśmy i będziemy waszą Sto(L)icą :-)))

 • mmagi

  Oceniono 14 razy -10

  TO NIE JEST MOST PONIATOWSKIEGO,POSZUKAJCIE FOTEK W INTERNECIE ZANIM NAPISZECIE BZDURY!,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX