Nie moglibyśmy ich dziś oglądać, gdyby nie rolka ze zdjęciami, którą znaleziono w styczniu 1945 roku w uszkodzonym niemieckim czołgu.
Zdjęcia pochodzą z roku 1944, wykonano je jesienią w Warszawie. Przedstawiają miasto zrujnowane po powstaniu. Fakt, że są kolorowe, nadaje im wyjątkowego charakteru. Fotografie wykonano w okolicach m.in Placu Zamkowego, Placu Piłsudskiego, Pałacu Namiestnikowskiego i Kościoła św. Krzyża.
Zdjęcia w roku 1971 trafiły do redakcji tygodnika "Stolica". Wysłał je Andrzej Grabowski - jeden z czytelników. Jak powiedział, dostał je od kolegi, który znalazł fotografie w niemieckim czołgu.
W tym samym roku zostały opublikowane w 40. numerze magazynu. Dziś możemy oglądać je na Youtubie (w filmie zrealizowanym przez Krzysztofa Jaszczyńskiego i wyprodukowanym przez fundację "Warszawa1939.pl").
Gdzie dziś znajdują się zdjęcia?
Ostatni numer tygodnika "Stolica" ukazał się w 1989 roku. Ogromne archiwum zdjęć magazynu uległo rozproszeniu. Gdzie dziś znajdują się kolorowe zdjęcia stolicy wykonane niedługo po Powstaniu Warszawskim? Tego niestety nie wiadomo.
Realizator filmu, Krzysztof Jaszczyński, z wykształcenia doktor nauk chemicznych, był z zamiłowania historykiem varsavianistą (zmarł w 2015 roku w Warszawie). Kolekcjonował zdjęcia, książki, dokumenty. Warszawie poświęcił wiele publikacji, wystaw i filmów, których był autorem bądź współtwórcą. Współtworzył też portal www.warszawa1939.pl. Ponadto był redaktorem w reaktywowanym magazynie "Stolica".
Magazyn założono w Warszawie w roku 1946. Był to ówcześnie jedyny na świecie tygodnik poświęcony jednemu miastu: Warszawie. Publikowano w nim artykuły dotyczące historii miasta, współczesnych wydarzeń czy wspomnienia warszawiaków. Od roku 2006 magazyn ukazuje się jako miesięcznik z podtytułem „Warszawski Magazyn Ilustrowany".