Niezwykłe odkrycie: unikatowe, kolorowe zdjęcia Warszawy z 1944 znalezione w niemieckim czołgu [WIDEO]

Wyjątkowe, kolorowe zdjęcia Warszawy zrujnowanej po powstaniu możemy oglądać dzięki kliszy, która przetrwała w niemieckim czołgu.

Nie moglibyśmy ich dziś oglądać, gdyby nie rolka ze zdjęciami, którą znaleziono w styczniu 1945 roku w uszkodzonym niemieckim czołgu.

W latach 70. trafiły w ręce "Stolicy"

Zdjęcia pochodzą z roku 1944, wykonano je jesienią w Warszawie. Przedstawiają miasto zrujnowane po powstaniu. Fakt, że są kolorowe, nadaje im wyjątkowego charakteru. Fotografie wykonano w okolicach m.in Placu Zamkowego, Placu Piłsudskiego, Pałacu Namiestnikowskiego i Kościoła św. Krzyża.

 

Zdjęcia w roku 1971 trafiły do redakcji tygodnika "Stolica". Wysłał je Andrzej Grabowski - jeden z czytelników. Jak powiedział, dostał je od kolegi, który znalazł fotografie w niemieckim czołgu.

W tym samym roku zostały opublikowane w 40. numerze magazynu. Dziś możemy oglądać je na Youtubie (w filmie zrealizowanym przez Krzysztofa Jaszczyńskiego i wyprodukowanym przez fundację "Warszawa1939.pl").

Gdzie dziś znajdują się zdjęcia?

Ostatni numer tygodnika "Stolica" ukazał się w 1989 roku. Ogromne archiwum zdjęć magazynu uległo rozproszeniu. Gdzie dziś znajdują się kolorowe zdjęcia stolicy wykonane niedługo po Powstaniu Warszawskim? Tego niestety nie wiadomo. 

Realizator filmu, Krzysztof Jaszczyński, z wykształcenia doktor nauk chemicznych, był z zamiłowania historykiem varsavianistą (zmarł w 2015 roku w Warszawie). Kolekcjonował zdjęcia, książki, dokumenty. Warszawie poświęcił wiele publikacji, wystaw i filmów, których był autorem bądź współtwórcą. Współtworzył też portal www.warszawa1939.pl. Ponadto był redaktorem w reaktywowanym magazynie "Stolica". 

Magazyn założono w Warszawie w roku 1946. Był to ówcześnie jedyny na świecie tygodnik poświęcony jednemu miastu: Warszawie. Publikowano w nim artykuły dotyczące historii miasta, współczesnych wydarzeń czy wspomnienia warszawiaków. Od roku 2006 magazyn ukazuje się jako miesięcznik z podtytułem „Warszawski Magazyn Ilustrowany". 

Więcej o:
Komentarze (55)
Niezwykłe odkrycie: unikatowe, kolorowe zdjęcia Warszawy z 1944 znalezione w niemieckim czołgu [WIDEO]
Zaloguj się
 • kaczkowski12

  Oceniono 97 razy 69

  Te fotografie powinny być pokazywane wszystkim starającym się o odzyskanie
  przedwojennych kamienic z pytaniem jaki wkład własnej pracy mają w stan dzisiejszy budynków.Bierutowi powinni poza tym podziękowac,że,bo nie przeniósł stolicy do Łodzi,bo wartośc przedwojennych placów byłaby równa co najwyżej
  cenie ziemi ornej.

 • aagaj

  Oceniono 30 razy 28

  Coś niemożliwego że ludzkie ręce potrafiły to oczyścić i odbudować : Warszawa, Wroclaw itd. ....

 • 1234qwerty

  Oceniono 96 razy 24

  Kolejny dowód na bezgraniczną głupotę panów z AK i bezmiar cierpienia cywili.

 • pw-1962

  Oceniono 21 razy 13

  Niemcy-hitlersyny (nie nazisci, po prostu Niemcy), robili zdjęcia by dokumetować dobrze w niemieckim mniemaniu wykonaną pracę.

 • 0

  swiete miasto",swiete pomniki". nie pirwszy raz" lezacy Chrystus tutaj wskazuje swoj dom i Ojca swego

 • rezun-one

  Oceniono 13 razy -1

  Dziwi mnie że dziś gdy porównujemy stosunek do Polski nasłanych przez Stalina komuchów i postsolidarnościowych patriotów widzimy ogrom zniszczeń jakich dopuścili się ci drudzy. Po wojnie każdy odnaleziony fragment zabytkowego muru, czy to w Warszawie czy Gdańsku był archiwizowany i miał swoje miejsce w magazynie, czekał na odbudowę. Ratowano każdy dokument, każdy papierek, zdjęcia bo traktowano to jako kawałek Polski.
  Tymczasem te z trudem uratowane i z pietyzmem przechowywane materiały jak z archiwum Stolicy "uległy rozproszeniu". Napiszcie wprost, poszły na śmietnik, jak większość archiwów w kraju. Naród pozbawia się historii, wyjeżdżajcie, ostatni niech zgasi światło.

 • teclaw

  Oceniono 18 razy -8

  A jaki niby Polacy mieli mieć stosumek do ż?
  Przykłady:
  - ż hurtownie chemiczne nie chciały sprzedawac towaru polskim sklpeikarzom (to nir to samo co akcja "nuie kupiuj u Ż"?
  - Ż w Powstaniu Wielkopolskim staneli po stronie Niemców - no? to jak Polacy mieli ich traktowac??

 • papawulon1

  Oceniono 58 razy -12

  Nie napisano w jakich okolicznościach ten czołg niemiecki został uszkodzony, czy rąbnął w brzozę podczas mgły, czy może napoczął go trotyl trotylem?, a może to zrobili ruscy?. To wypada wyjaśnić, bo wygląda to na zamach.

 • ateistaoddziecka

  Oceniono 75 razy -13

  Niemieckie czołgi w Warszawie? To te, co broniły Żydów przed polskimi nazistami i szmalcownikami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX