Zamek Królewski chciał pochwalić się remontem. Internauci dostrzegli jeden szczegół. I ostro skrytykowali

Zdjęcia "przed i po" okolic Zamku Królewskiego miały prawdopodobnie wzbudzić zachwyt. Tymczasem internauci, zamiast docenić estetycznie uporządkowaną przestrzeń, dostrzegli coś zupełnie innego. Zamek Królewski odpowiada na krytykę.

Zamek Królewski na swojej stronie na Facebooku umieścił dwa zdjęcia Zamku Królewskiego - z 1994 i 2016 roku.

"Ile drzew wycięliście. Masakra"

Zadał internautom pytanie: "Jakie różnice, dzielące oba zdjęcia, wymienilibyście na pierwszym miejscu?".

W komentarzach dominowały odpowiedzi: "Mniej zieleni", "Jakoś płasko i mało nasadzeń", "Widzimy, że z drzewami było lepiej...", "Mi brakuje tutaj drzew", "Ile drzew wycięliście. Masakra". Prawie brak słów zachwytu. 

Nowe nasadzenia w Ogrodzie Dolnym?

Internauci dopytują, co z nasadzeniami? Zamek Królewski broni się, mówiąc, że planowana jest wkrótce rewitalizacja Ogrodu Dolnego - wraz z nią mają pojawić się nowe nasadzenia. 

Oto wstępna wizualizacja nowych kształtów Ogrodu Dolnego.

"Coś za coś"

Zamek Królewski umieścił na Facebooku komentarz odnoszący się do zarzutu dotyczącego wyciętych drzew.

Dwa powody - były to tzw. "samosiejki", a nie planowa dekoracja przestrzeni. Niemniej jednak zdecydowalibyśmy się ją pozostawić, gdyby nie destrukcja osuwającej się skarpy i jednoznaczne zalecenie konserwatorskie. Tu - niestety - zadziałała zasada: "coś za coś", bowiem decyzja o wycince drzew umożliwiła rekonstrukcję Arkad Kubickiego, które do lat 90. pozostawały w kompletnej ruinie (nawiązując do któregoś z Państwa wpisów). Mamy nadzieję, że odtworzony Ogród Dolny wraz z Arkadami i Ogrodem Górnym zapewnią tej przestrzeni godny widok - pisze na stronie.

Do części internautów przemówiły słowa Zamku:

Do innych zdecydowanie nie.

Jak informuje Zamek Królewski na swojej stronie internetowej, ogrody zamkowe mają tworzyć "wzajemnie dopełniającą się całość, stylistycznie łączącą ducha modernizmu międzywojennego z elementami sztuki baroku".

- Ogród Górny został odtworzony na bazie dostępnej ikonografii, m.in. obrazów Canaletta, fotografii z okresu międzywojennego, a także planów rozbudowy ogrodów z końca lat 30., których realizację uniemożliwił wybuch wojny - czytamy.

 

Więcej o:
Komentarze (90)
Zamek Królewski chciał pochwalić się remontem. Internauci dostrzegli jeden szczegół. I ostro skrytykowali
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 233 razy 173

  No ja rozumiem rozpacz po utracie drzew, ale w barokowych ogrodach takiej dżungli nie było. Do tego tworzy się całkiem ładny widok na architekturę zamkową, nie przesłonięty drzewami.
  O ile jestem zwolennikiem zieleni, przeciwnikiem wycinki, to w tym przypadku dyrekcji muzeum zamkowego nie będę ganił, bo wycinka była uzasadniona historycznie i architektonicznie.

 • rogan

  Oceniono 127 razy 53

  Bez tych drzew wygląda o wiele lepiej!

 • ziolekpl

  Oceniono 21 razy 15

  Zamek wygląda pięknie. Oczywiście, że mam ochotę na spacer w takiej scenerii. Robiliśmy z synami w tym roku cztery podejścia, żeby pobawić się w dolnym ogrodzie i za każdym razem spotykaliśmy się z odmową wstępu. Arkady były wynajmowane prywatnie na imprezki i ludziom nie pozwalano nawet wejść do ogrodu. Chłopakom było bardzo przykro. Na stronie internetowej nie było żadnej informacji o zamknięciu.

 • alexander59

  Oceniono 27 razy 15

  Dom Rencisty dla Prezesa? Będzie miał piękny widok, drzewa nie zasłaniają!

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 13 razy 9

  Nie można ukrywać tak pięknej architektury drzewami. proponuję jeszcze odsłonić Pałac Na Wodzie w Łazienkach. ..a co? niech widzą turyści ,dlaczego mają wchodzić w "ciemno"?

 • nekaj

  Oceniono 13 razy 9

  lodzermenszu, ale tu nie ma barokowego ogrodu - jest jakiś gigantyczny nasyp i będzie gigantyczny trawnik plus za ileśtam lat żywopłoty...gdzie kwiaty? gdzie żywopłoty z bukszpanu w fantazyjnych zawijasach? gdzie szczepione kwitnące drzewa w donicach? to nawet nie Sanssouci z tarasami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX