Zamek Królewski chciał pochwalić się remontem. Internauci dostrzegli jeden szczegół. I ostro skrytykowali

Zdjęcia "przed i po" okolic Zamku Królewskiego miały prawdopodobnie wzbudzić zachwyt. Tymczasem internauci, zamiast docenić estetycznie uporządkowaną przestrzeń, dostrzegli coś zupełnie innego. Zamek Królewski odpowiada na krytykę.

Zamek Królewski na swojej stronie na Facebooku umieścił dwa zdjęcia Zamku Królewskiego - z 1994 i 2016 roku.

"Ile drzew wycięliście. Masakra"

Zadał internautom pytanie: "Jakie różnice, dzielące oba zdjęcia, wymienilibyście na pierwszym miejscu?".

W komentarzach dominowały odpowiedzi: "Mniej zieleni", "Jakoś płasko i mało nasadzeń", "Widzimy, że z drzewami było lepiej...", "Mi brakuje tutaj drzew", "Ile drzew wycięliście. Masakra". Prawie brak słów zachwytu. 

Nowe nasadzenia w Ogrodzie Dolnym?

Internauci dopytują, co z nasadzeniami? Zamek Królewski broni się, mówiąc, że planowana jest wkrótce rewitalizacja Ogrodu Dolnego - wraz z nią mają pojawić się nowe nasadzenia. 

Oto wstępna wizualizacja nowych kształtów Ogrodu Dolnego.

"Coś za coś"

Zamek Królewski umieścił na Facebooku komentarz odnoszący się do zarzutu dotyczącego wyciętych drzew.

Dwa powody - były to tzw. "samosiejki", a nie planowa dekoracja przestrzeni. Niemniej jednak zdecydowalibyśmy się ją pozostawić, gdyby nie destrukcja osuwającej się skarpy i jednoznaczne zalecenie konserwatorskie. Tu - niestety - zadziałała zasada: "coś za coś", bowiem decyzja o wycince drzew umożliwiła rekonstrukcję Arkad Kubickiego, które do lat 90. pozostawały w kompletnej ruinie (nawiązując do któregoś z Państwa wpisów). Mamy nadzieję, że odtworzony Ogród Dolny wraz z Arkadami i Ogrodem Górnym zapewnią tej przestrzeni godny widok - pisze na stronie.

Do części internautów przemówiły słowa Zamku:

Do innych zdecydowanie nie.

Jak informuje Zamek Królewski na swojej stronie internetowej, ogrody zamkowe mają tworzyć "wzajemnie dopełniającą się całość, stylistycznie łączącą ducha modernizmu międzywojennego z elementami sztuki baroku".

- Ogród Górny został odtworzony na bazie dostępnej ikonografii, m.in. obrazów Canaletta, fotografii z okresu międzywojennego, a także planów rozbudowy ogrodów z końca lat 30., których realizację uniemożliwił wybuch wojny - czytamy.

 

Więcej o: