Varsavianiści głowili się, co to za dom. Tajemnica zdjęcia z 1940 r. rozwiązana

Aż trzy lata próbowano rozszyfrować zagadkę archiwalnego zdjęcia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Już wiadomo, gdzie została wykonana fotografia z 1940 r.

W muzealnych zbiorach znajduje się ponad 32 tysięcy archiwalnych zdjęć. Każde z nich jest szczegółowo opracowywane. Jednak kilkadziesiąt fotografii budzi wątpliwości historyków.

Dlatego o pomoc w rozszyfrowaniu jednego z nich poprosili internautów. O zdjęciu z niemieckimi żołnierzami na tle niezidentyfikowanego budynku z żaglowcem wiadomo było tylko tyle, że powstało w stolicy w 1940 roku. 

"To na pewno to miejsce"

Budynek namierzył pan Tomasz Trzosek, który podał jego lokalizację - Al. Niepodległości 106

O opinię poprosił również specjalistów z projektu "Warszawska Identyfikacja". - Sprawdziliśmy. To na pewno to miejsce - mówi metrowarszawa.pl varsavianista Kuba Jastrzębski. I dodaje, że willa została zburzona w czasie powstania warszawskiego.

W jej miejscu powstał inny dom. Wszystko wskazuje na to, że powstał na bazie starych planów, ponieważ ma taki sam układ garażu i drzwi wejściowych.

To zdjęcie rozwiewa wszelkie wątpliwości

Jastrzębski zaznacza, że współczesny budynek to mało wiarygodny dowód na rozszyfrowanie zagadki. Jest jednak zdjęcie, które rozwiewa wszelkie wątpliwości. Zostało zrobione z balkonu budynku przy Al. Niepodległości 131 i widać na nim poszukiwany dom. 

Al. Niepodległości 131 w WarszawieAl. Niepodległości 131 w Warszawie źródło: Warszawska identyfikacja

Fotografia została wyszperana na jednym z niemieckich serwisów aukcyjnych. 

To zdjęcie niemal na 100 procent wyklucza pomyłkę - wyjaśnia varsavianista. 

 

Al. Niepodległości powstała w latach 30 XX wieku. Miała być pierwszym etapem trasy N-S biegnącej: od ul. Marymonckiej przez Powązki, Śródmieście, Chałubińskiego, Pole Mokotowskie, przedłużoną Włodarzewską do Puławskiej. Jednak plany Stefana Starzyńskiego pokrzyżowała II wojna światowa. 

ZOBACZ TAKŻE: Prawdziwe unikaty! Te zdjęcia Warszawy czekały ponad pół wieku na odkrycie [ZDJĘCIA] 

Więcej o: