Oto najstarsze zdjęcie panoramy Warszawy. Wykonał je po wschodzie słońca prawie 150 lat temu

Konrad Brandel chwilę po wschodzie słońca, wszedł na platformę rusztowania zbudowanego wokół wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Tego dnia powstało 10 wyjątkowych zdjęć Warszawy.

Na zdjęciach z 26 sierpnia 1873 roku widać nisko zabudowaną Pragę oraz okolice Krakowskiego Przedmieścia , ulicy Miodowej , placu Krasińskich i Starego Miasta .

Krakowskie Przedmieście i Senatorska.Krakowskie Przedmieście i Senatorska. Fot. Karol Brandel Fot. Karol Brandel

Na zdjęciach fotograf uwiecznił również wieże kościoła św. Krzyża , kopułę kościoła ewangelicko-augsburskiego , wieżę ratusza na pl. Teatralnym , kopuły soboru na pl. Krasińskich (obecnie katedra polowa) oraz wieże kościołów Starego i Nowego Miasta . Widać również fortyfikacje Cytadeli oraz budujący się przy niej most kolejowy.

Konrad Brandel był prekursorem fotografii lotniczej i autorem najstarszej na świecie fotografii wykonanej z lecącego balonu. W swoim atelier przy Nowym Świecie wydawał pierwsze w Europie fotograficzne kalendarze ścienne. Poza tym dzięki wynalazkowi fotorewolweru wykonywał pierwsze niepozowane zdjęcia mieszkańców miasta. Mały aparat z szybką migawką, trzymany w dłoniach na wysokości oka, pozwalał mu fotografować przechodniów w codziennych sytuacjach i w ruchu. To uczyniło z Brandla pioniera fotoreportażu.

Więcej o: