Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas
Pole Mokotowskie, upalna niedziela, dokładnie 13 sierpnia 1911, godz. 19. Za sterami za sterami samolotu Taube (Gołąb) zasiadł Michał Scipio del Campo , 24-letni Polak z rodziny,która przeprowadziła się z Włoch do Polski wraz z dworem królowej Bony . Mężczyzna miał już na swoim koncie udział w wyścigu Moskwa-Petersburg. Natomiast szlify pilotażu zdobywał na specjalnym kursie we Francji. O samej maszynie zaś pisano: "wzorowanym na systemie Bleriot'a, i tem głównie różniący się od tego ostatniego, że dwa skrzydła, [ ] mają kształt rozpostartych skrzydeł ptaka w locie , a koniec kadłuba [ ] również ma kształt ptasiego ogona ".
Samolot Taube w czasie lotu. Wikipedia Wikipedia
- Po zatoczeniu kręgu nad lotniskiem i osiągnięciu pułapu 500 metrów, pilot zatoczył drugie koło nad Rakowcem, a następnie poleciał nad miasto lecąc nad Nowym Światem , Krakowskim Przedmieściem , do placu Zamkowego , po czym zawrócił i trzymając się mniej więcej linii ul. Marszałkowskiej . Cały przelot trwał 18 minut - czytamy na stronie e-kartka z Warszawy .
Tego samego dnia Scipio del Campo wyruszył w jeszcze jeden lot, tym razem 21 minutowy . Pilot przeleciał nad Łazienkami skierował się na Pragę i wracając wzdłuż Nowego Światu i Alei Ujazdowskich wylądował na Polu Mokotowskim .
Ogłoszenie o pokazie lotniczym 13 sierpnia 1911 roku. Wikipedia Wikipedia
Jednak najdłuższym lotem w czasie pokazu był przelot Maksymiliana von Lerche, który w ciągu półtoragodzinnego lotu przeleciał nad Bielanami , Wilanowem , Jabłonną i Piasecznem .