WOW. Niewiarygodne, jak zmienił się brzeg Wisły w tak krótkim czasie!

O czym w upalny dzień marzyli w PRL-u warszawiacy? O chwili wytchnienia nad wodą. Najlepiej w centrum miasta. Właśnie z myślą o takim miejscu, i oczywiście mieszkańcach, stworzono Warszawski Ośrodek Wypoczynku "Wisła". Ale do rzeczy...

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jest 1967 rok. Urząd wojewódzki powołuje do życia Warszawski Ośrodek Wypoczynku "Wisła" , w skrócie WOW . Miejsce powstaje przy Wale Miedzeszyńskim na Saskiej Kępie i dysponuje plażą oraz kompleksem odkrytych basenów. Ośrodek powstał również z myślą o popularyzowaniu sportów wodnych, dlatego wielokrotnie w latach 70. i 80. XX wieku organizowano tu różnego rodzaju imprezy sportowe.

Baseny Kora współcześnieBaseny Kora współcześnie FB / Baseny Kora FB / Baseny Kora

W 1973 roku tygodnik Stolica pisał : - "Plaża miejska od strony Saskiej Kępy oferuje do wyboru piasek lub tereny trawiaste." I niezwykły, przynajmniej dla nas, widok na Wisłę. Dzisiaj niestety z basenów rzeki już nie widać. Dlaczego? - Po wybudowaniu ostróg regulacyjnych piasek, który jest niesiony Wisłą został tam sukcesywnie odkładany, a później pojawiła się pierwsza roślinność i brzeg w końcu zarósł - wyjaśnia Rafał Łapiński, szef Fundacji Dom Wisły , twórca projektu "Taxi Wisła" .

Więcej o: