TU znajdował się pierwszy dansing, na który mogły przyjść kobiety bez towarzystwa mężczyzn

Samotna dama w lokalu była postrzegana jako prostytutka, ale na dwie panie patrzono już inaczej. Dopiero w restauracji hotelu Savoy kobiety mogły poczuć się swobodnie.

Spodobało ci się? Polub nas

Nieistniejący już dzisiaj Savoy należał do jednym z najbardziej prestiżowych hoteli przedwojennej stolicy. Wybudowany w 1905 roku, posiadał 56 pokoi, a jego wnętrze zdobiły freski Emila Lindermana (artysta wykonał również prace w kościele św. Anny w Warszawie i w Białym Domku w Łazienkach Królewskich) z motywem kwiatów z okresu "Młodej Polski".

Na początku lat 20. w hotelowej restauracji urządzono jeden z pierwszych dancingów w Warszawie. - Był to pierwszy dansing, na który pozwolono przychodzić kobietom bez towarzystwa mężczyzn. Samotna dama w lokalu była postrzegana jako prostytutka. Ale na dwie panie patrzono już inaczej. Mało kto zdaje sobie też sprawę z tego, że jeszcze w latach 20. kobieta mogła rządzić za barem, ale na sali podawali wyłącznie elegancko ubrani panowie - wyjaśnia varsavianista Jarosław Zieliński.

Hotelowy budynek przetrwał wojnę, jednak na mocy powojennej decyzji o przebudowie Nowego Światu, został obniżony do dwóch pięter. Fasada otrzymała całkiem inny wystrój, zaś secesyjne elementy przetrwały jedynie na elewacji od strony podwórza.

Przeczytaj też: Kiedy centrum Warszawy było zagłębiem prostytutek? Seksbiznes i przedwojenne burdelmamy

Więcej o: