4 lipca 1937: w Warszawie koronowano króla. "Najdziwniejszego ze wszystkich królestw na świecie"

Warszawska uroczystość wyboru cygańskiego króla była dużym wydarzeniem: zjawiła się prasa oraz kamera Polskiej Agencji Telegraficznej, radio transmitowało relację na żywo. Po koronacji Janusza Kwieka zabawa trwała na stadionie do białego rana.

- W oczach naszych dokonał się akt wyboru władcy królestwa, najdziwniejszego chyba ze wszystkich królestw na świecie : bez ziemi, bez stolicy, bez zamków i pałaców, z poddanymi rozsianymi po drogach całej Europy. Królestwo trochę jak z bajki, trochę jak z operetki, jednem słowem, królestwo Cyganów - tak opisywano w prasie uroczystość, która odbyła w niedzielę 4 lipca 1937 roku na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie.

 

Przed wojną ówczesna społeczność romska liczyła w Polsce około 30 tys. osób. Koronowany w 1937 roku król Janusz Kwiek nie przeżył wojny. Poza Żydami jedną z najbardziej znienawidzonych przez Niemców mniejszości etnicznych byli Romowie - ustawy norymberskie wymieniały oddzielnie Romów jako "gorszych rasowo".

Spodobało ci się? Polub nas

Instytucja cygańskiego króla znana była Polsce od XVII wieku do czasu rozbiorów , następnie w okresie międzywojennym do wczesnych lat powojennych .

źródło: www.ekartkazwarszawy.pl

Więcej o: