TAK wyglądała pierwsza stacja benzynowa w Warszawie! Nie zgadniecie, gdzie kiedyś kupowano paliwo

W stolicy pierwsze stacje benzynowe pojawiły się w latach 20. XX wieku i nazywano je pompami. Zanim jednak stały się popularne wśród zmotoryzowanych warszawiaków, w paliwo zaopatrywano się w ... aptekach i składach chemicznych.

Pierwsza stacja benzynowa pojawiła się w 1924 roku w Warszawie. Niestety nie jest znany adres, pod którym się znajdowała. Rok później, w 1925 roku , powstała spółka pod nazwą "Standard Nobel w Polsce", która jako pierwsza na dużą skalę rozpoczęła budowę ulicznych stacji benzynowych. W latach 20. XX wieku zbudowała ich ponad 300.

Spodobało ci się? Polub nas

Data uruchomienia stacji nie jest przypadkowa. W tym czasie po Polsce jeździło już około 7,5 tysiąca aut, z tego znaczna część - po Warszawie . Korki w centrum stolicy na prawdę nikogo nie dziwiły.

- W 1920 roku dwaj warszawscy zwolennicy własnych, pionierskich opracowań - Stefan Kozłowski i Antoni Frączkowski - założyli w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 23 pierwszą w wolnej Polsce fabrykę samochodów. Owocem ich prac był dwuosobowy SKAF , nazwany tak od inicjałów jego twórców , z otwartym nadwoziem - wyjaśnia Stanisław Szelichowski w książce "Dzieje polskiej motoryzacji".

Następną próbę skonstruowania pojazdu podjął się hrabia Stefan Tyszkiewicz . Po ukończeniu paryskich szkół technicznych, w 1924 roku , rozpoczął pracę nad konstrukcją samochodu Ralf Stetysz .

Myślisz, że tylko dzisiaj są w Warszawie korki? To zobacz, co działo się 100 lat temu

Więcej o: