Była jedną z najwspanialszych budowli w Warszawie. Dzisiaj stoi tu Błękitny Wieżowiec

Wielka Synagoga miała dwa tysiące miejsc siedzących. I odwiedzali ją również warszawscy chrześcijanie. Do jej zniszczenia Niemcy przygotowywali się aż kilkanaście dni.

Zbiórka funduszy potrzebnych na wybudowanie synagogi rozpoczęła się w 1859 roku. Jej projekt zamówiono u Leandro Marconiego (warszawski architekt był również twórcą m.in. Pałacu Branickich).

Spodobało ci się? Polub nas

Ostatecznie Wielka Synagoga otwarta została 19 lat później, w 1878 rok. - Urządzono przed nią niewielki skwer otoczony ogrodzeniem z kutego żelaza. W synagodze działał światowej sławy chór, śpiewający przy akompaniamencie organów i innych instrumentów. Również chrześcijanie chętnie przychodzili go posłuchać - wyjaśnia Stanisław Kryciński,autor książki "Przedwojenna Architektura Żydowska. Najpiękniejsze fotografie" .

W świątyni odbywały się także nabożeństwa z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę, uchwalenia Konstytucji 3 Maja czy nabożeństwo żałobne w dniu śmierci Józefa Piłsudskiego.

W czasie wojny hitlerowcy w środku synagogi urządzili magazyn w którym składowali zrabowane z żydowskich mieszkań przedmioty, w tym meble. W 1943 roku została wysadzona w przez Jürgena Stroopa, nazistę kierującego stłumieniem powstania w getcie warszawskim. - Niezapomniana alegoria triumfu nad żydostwem. Getto warszawskie skończyło swój żywot. Bo tak chciał Adolf Hitler i Heinrich Himmler - powiedział po zburzeniu.

Więcej o: