Dzisiaj w TYM MIEJSCU znajduje się wejście na Stadion Narodowy!

Budynek widoczny na zdjęciu nie przetrwał II wojny światowej i dziś w jego miejscu znajdują się błonia Stadionu Narodowego, a dokładnie wejście na stadion - od strony Ronda Waszyngtona.

- Gdyby nie w tle wieżyce Mostu Poniatowskiego, trudno byłoby uwierzyć, że jesteśmy w Warszawie i to w 1939 roku, a nie gdzieś na mazowieckiej wsi - przyznaje Jakub Jastrzębski, varsavianista, współprowadzący profil Kierunkowy 22 .

Przyznając jednocześnie, że sądząc tak, nie bylibyśmy daleko od prawdy. - Przed przyłączeniem do Warszawy, czyli aż do 1915 roku Saska Kępa była właśnie wsią. Ślad tego zachował się jeszcze przez długie lata w księgach hipotecznych, w których widnieją działki nazywające się "Kolonia Włościańska Saska Kępa" - tłumaczy Jakub Jastrzębski.

Spodobało ci się? Polub nas

I dodaje, że drugą pozostałością po wiejskim rodowodzie Saskiej Kępy była drewniana zabudowa - dokładnie taka jak widoczna na zdjęciu. - Nowoczesna zabudowa zaczęła powstawać dopiero w II połowie lat 20., gdy zakończyła się odbudowa wysadzonego w 1915 roku Mostu Poniatowskiego. Wcześniej zabudowa tych terenów była wyłącznie drewniana - wyjaśnia varsavianista.

Więcej o: