- "Pole Mokotowskie było płaskim, glinianym terenem mocno podmakającym wiosną i jesienią. Zdarzało się, że piloci mieli poważne trudności ze startem i lotnisko często zamykano" - tłumaczy Joanna Rolińska, autorka książki "Przedwojenna Ochota. Najpiękniejsze fotografie" .
Spodobało ci się? Polub nas
I jak tłumaczy początkowo lotnisko mieściło się w kilku połączonych ze sobą wagonach kolejowych, których z czasem miejsce zajęła drewniana stacja lotnicza zbudowana nieopodal skrzyżowania ulicy Topolowej (obecnie Alei Niepodległości) z Wawelską.
W dwudziestoleciu międzywojennym Pole Mokotowskie było miejscem, gdzie odbywały się pierwsze w Polsce wzloty aeroplanów.
Lotnisko Mokotowskie to nieistniejące obecnie lotnisko, funkcjonujące w latach 1910-1939 na terenie Pola Mokotowskiego, w dzisiejszej warszawskiej dzielnicy Mokotów.
Lotnisko to powstało jako pierwsze w Warszawie i tutaj powstało Towarzystwo Lotnicze "Awiata" w roku 1910 i odbywały się pierwsze w Polsce wzloty aeroplanów. W okresie I wojny światowej lotnisko zajęte przez Niemców, którzy zbudowali tu m.in. 21 hangarów, specjalny hangar dla sterowca miękkiego typu Parceval, budynki szkoły lotniczej i budynki gospodarcze. Po odzyskaniu niepodległości już w roku 1919 to na tym lotnisku tworzył się zalążek polskiego lotnictwa wojskowego, przemysłu lotniczego i instytutów badawczych związanych z lotnictwem. Już w 1918 planowano zlikwidowanie lotniska, które znajdowało
Zobacz, inne niesamowite zdjęcia dawnej Warszawy
Niesamowite jak mało zmienił się TEN plac od początku XX wieku
Nie, nie jest to kadr z serialu The Knick. To centrum Warszawy w 1905 roku
Przed wojną wzdłuż TEJ ulicy płynęły rynsztokami... ścieki. Dziś stoją apartamentowce
To ulica Żwirki i Wigury w 1961 roku! Wygląda jak milion dolarów