Nie, nie jest to kadr z serialu The Knick. To centrum Warszawy w 1905 roku

To niesamowite zdjęcie przenosi nas do Warszawy z początku XX wieku. Jak podaje Archiwum Państwowe w Warszawie fotografia została zrobiona w 1905 roku.

Nazwa ulicy Marszałkowskiej pochodzi od nazwy urzędu marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego, który szczególnie zasłużył się rozwojowi XVIII wiecznej Warszawy. Za panowania króla Augusta Poniatowskiego zasłynął tym, że umiał dbać o porządek w stolicy i surowo egzekwował uprawnienia sądownicze.

Spodobało ci się? Polub nas

Marszałek stanął też na czele Komisji Brukowej, która doprowadziła do wybrukowania m.in. 222 ulic, głównie na Starym i Nowym Mieście. W stolicy pojawiły się też tablice z nazwami ulic.

Ulica Marszałkowska w 1905 roku.Ulica Marszałkowska w 1905 roku. źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie

Natomiast wytyczenie ulicy związane jest z powstaniem (w latach 1766-1779) Osi Stanisławowskiej, założenia urbanistyczno-ogrodowego Warszawy. Ponadto, w drugiej połowie XVIII wieku, centrum miasta przeniosło się okolice ul. Marszałkowskiej ze względu na budowę Dworca Wiedeńskiego. Dzisiaj liczy sobie ponad 3 tys. m (dokładnie: 3 580 m).

Komisja Brukowa - komisja powołana w 1740 roku, pod kierunkiem marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego w celu poprawy warunków sanitarnych w Warszawie.

Komisja miała za zadanie oczyścić miasto, zbudować kanalizację, doprowadzić czystą wodę, wybrukować ulice. Komisja doprowadziła do wybrukowania 222 ulic, głównie na Starym i Nowym Mieście. W mieście pojawiły się też tablice z nazwami ulic.

Więcej o: