Nazwa ulicy Marszałkowskiej pochodzi od nazwy urzędu marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego, który szczególnie zasłużył się rozwojowi XVIII wiecznej Warszawy. Za panowania króla Augusta Poniatowskiego zasłynął tym, że umiał dbać o porządek w stolicy i surowo egzekwował uprawnienia sądownicze.
Spodobało ci się? Polub nas
Marszałek stanął też na czele Komisji Brukowej, która doprowadziła do wybrukowania m.in. 222 ulic, głównie na Starym i Nowym Mieście. W stolicy pojawiły się też tablice z nazwami ulic.
Ulica Marszałkowska w 1905 roku. źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie
Natomiast wytyczenie ulicy związane jest z powstaniem (w latach 1766-1779) Osi Stanisławowskiej, założenia urbanistyczno-ogrodowego Warszawy. Ponadto, w drugiej połowie XVIII wieku, centrum miasta przeniosło się okolice ul. Marszałkowskiej ze względu na budowę Dworca Wiedeńskiego. Dzisiaj liczy sobie ponad 3 tys. m (dokładnie: 3 580 m).
Komisja Brukowa - komisja powołana w 1740 roku, pod kierunkiem marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego w celu poprawy warunków sanitarnych w Warszawie.
Komisja miała za zadanie oczyścić miasto, zbudować kanalizację, doprowadzić czystą wodę, wybrukować ulice. Komisja doprowadziła do wybrukowania 222 ulic, głównie na Starym i Nowym Mieście. W mieście pojawiły się też tablice z nazwami ulic.