Spodobało ci się? Polub nas
- Uprzejmie informujemy iż zgodnie z Uchwałą Nr 16/16 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 25 stycznia 2016 r. w sprawie likwidacji samorządowej instytucji kultury pn.: "Muzeum Kolejnictwa w Warszawie" od dnia 20 lutego 2016 r. Muzeum znajduje się w stanie likwidacji - czytamy na stronie Muzeum Kolejnictwa.
Proces likwidacji zostanie zakończony do końca marca. Jak informuje PKP, cały majątek nieruchomy i ruchomy zlikwidowanej instytucji przechodzi z dniem 1 kwietnia 2016 r. na własność Województwa Mazowieckiego i docelowo przekazany zostanie nieodpłatnie, zgodnie z zapisami § 8 ust. 3 Warunkowej Umowy o utworzeniu i prowadzeniu samorządowej instytucji kultury pod nazwą "Stacja Muzeum" z dnia 8 maja 2015 r. zawartej pomiędzy Województwem Mazowieckim, a Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. na rzecz Stacji Muzeum.
Co to oznacza? Muzeum Kolejnictwa przestanie istnieć, ale tylko formalnie. Muzeum jako Stacja Muzeum zanim zostanie przeniesione do nowej lokalizacji w dalszym ciągu będzie działać przy ulicy Towarowej.
A już wkrótce otworzy się nowa instytucja - na Odolanach przy ul. Potrzebnej. Będzie nosić nazwę właśnie Stacja Muzeum. Instytucja będzie działać już z nowym dyrektorem powołanym przez Urząd Marszałkowski oraz PKP SA. Dotychczasowy pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Kolejnictwa - Cezary Karpiński - już nie pracuje już na tym stanowisku. Obecnie jego miejsce zajmuje likwidator powołany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który jest organizatorem Muzeum. Inwentaryzacja zbiorów pod kątem likwidacji jednostki już trwa.
Na projekt Stacji Muzeum został rozpisany konkurs architektoniczny. Prace można składać do 4 lipca 2016 roku. Oficjalne, publiczne ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się dnia 12.07.2016 r.
Budowa nowej placówki może rozpocząć się w II połowie 2017 r. - Termin oddania budynku głównego Stacji Muzeum wraz z zapleczem administracyjnym planowany jest na koniec 2018 r. Do tego czasu placówka będzie funkcjonowała w dotychczasowej siedzibie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - informuje Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP.
Placówka ma być jedną z najnowocześniejszych w kraju. Instytucja ma mieć edukacyjny i multimedialny charakter oraz być miejscem, w którym wolny czas będą chętnie spędzać całe rodziny. - W placówce oprócz samego muzeum, pojawi się również centrum konferencyjno-hotelowe z salą widowiskową. Obok funkcji kulturalnych i edukacyjnych zaplanowano również utworzenie miejsc do uprawiania sportów i rekreacji - informuje Aleksandra Dąbek.
W miejscu Muzeum Kolejnictwa realizowany będzie natomiast projekt deweloperski Warszawa Główna. - Wstępnie zakłada on stworzenie zabudowy komercyjne o funkcjach biurowych, handlowych i mieszkaniowych. Planowane jest również przywrócenie ruchu kolejowego w obrębie nieczynnej stacji. Obecnie projekt znajduje się na etapie rokowań - dodaje Dąbek.