Tak wyglądała Modlińska po wojnie! Dziś jeździ tu ponad 20 linii autobusowych i tysiące samochodów

Niegdyś brukowana i dwa razy węższa. Bez zabudowy, pełna drzew, z kocimi łbami. Mowa o ulicy Modlińskiej, a raczej ... Szosie Modlińskiej i Alei Stalingradzkiej.

O zdjęciu niestety nie wiadomo zbyt dużo. Wiadomo na pewno, że powstało po wojnie. I należy do zbiorów niestety nieżyjącego już pana Zbigniewa Bzinkowskiego, działacza społecznego, który po wojnie przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza Komitetu Osiedlowego w Białołęce Dworskiej.

Spodobało ci się? Polub nas

Szosa do Modlina została zbudowana ok. 1820 roku, nazywana była też Szosą Kowieńską lub Petersburską. Najstarsi mieszkańcy Białołęki z nostalgią wspominają doskonałe śledzie prosto z beczki sprzedawane przez Żydów na ulicznym targu ciągnącym wzdłuż ulicy. Niestety nie zachowała się drewniana synagoga, jeden z nielicznych tego typu drewnianych obiektów istniejących w okresie międzywojennym Warszawy. Dziś w miejscu domu modlitewnego znajduje się Mc'Donalds.

W 1952 roku południowy odcinek szosy i północny ulicy Jagiellońskiej (od alei "Solidarności" do obecnej Trasy Toruńskiej) przemianowano na aleję Stalingradzką.

Tymczasem mieszkańcy Białołęki przygotowują wystawę historycznych zdjęć swojej dzielnicy. - Zachęcamy warszawiaków do udostępnienia swoich domowych archiwów - mówi Anna Dragan-Babraj. Można je przesyłać na adres: anna.dragan-babraj@razemdlabialoleki.waw.pl

Więcej o: