Historyczny słup po przedwojennym sygnalizatorze świetlnym zniknął bez śladu. Kto go usunął?

Pierwszy w Warszawie sygnalizator świetlny zamontowano w 1926 roku. Jeden z ostatnich usunięto? Prawdopodobnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Ten smutny fakt odnotował mieszkaniec Warszawy, który właśnie próbuje się dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny za usunięcie pozostałości po przedwojennym słupie.

Spodobało ci się? Polub nas

Pierwsza sygnalizacja świetlna została zamontowana na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej w Warszawie w 1926 roku. Na samym początku sygnalizację świetlną obsługiwali ręcznie policjanci.

SłupSłup Narodowe Archiwum Cyfrowe Narodowe Archiwum Cyfrowe

Do II wojny światowej w Warszawie było zaledwie kilka sygnalizatorów świetlnych. Jednym z nich był ten na skrzyżowaniu ulicy Złotej i Żelaznej.

Słup sygnalizacyjnySłup sygnalizacyjny Adam Jakóbczyk - zdjęcie ze stycznia 2015 roku Adam Jakóbczyk - zdjęcie ze stycznia 2015 roku

O jego zniknięciu poinformował na swoim Facebooku Adam . - To był ostatni sygnalizator tego typu w Warszawie. Stąd jego wartość. Niestety prawdopodobnie w trakcie jakichś robót, został usunięty - mówi Adam.

Jeszcze nie udało nam się dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny za usunięcie pozostałości po słupie. Czy słup rzeczywiście miał jakąś wartość? Z-ca konserwatora zabytków Michał Krasucki twierdzi, że historyczną na pewno, zabytkową na pewno nie.

Jak pisze Adam, zostały usunięte również przedwojenne kratownicowe słupy. Za to odpowiada na pewno Zarząd Dróg Miejskich. Jak poinformowała nas Karolina Gałecka, rzecznik prasowy ZDM, musiały zostać usunięte ze względów bezpieczeństwa.

Więcej o: