W kamienicy na Nowym Świecie odkryto kompletnie nieznaną mozaikę

Podczas remontu lokalu w kamienicy przy ul. Nowy Świat 39 odkryto mozaiki. Mieści się ona w dawnym barze mlecznym. Przez blisko 16 lat skrywała się pod płytami kartonowo-gipsowymi.

- Nikt się nie spodziewał, że po wielu latach od poprzedniego remontu, pod płytami karton-gipsowymi może się skrywać tak niecodzienna mozaika - przyznaje biuro stołecznego konserwatora zabytków. I ocenia, że odkryta dekoracja naścienna pochodzi z lat 60 XX wieku i została zaprojektowana dla lokalu użytkowego, który po odbudowie kamienicy po zniszczeniach wojennych użytkowany był przez Przedsiębiorstwo Barów Mlecznych, a następnie Zakład Mleczarski "Mokotów".

- Mozaiki bardzo często były wykorzystywane jako element dekoracyjny w architekturze powojennej. Zarówno modernistycznej, jak też socrealistycznej. Były ważnym elementem dopełnienia budynków, nierzadko podkreślały ich wyraz ideologiczny. Te abstrakcyjne były za to wyrazem wolności artystycznej po 1956 roku - wyjaśnia Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Spodobało ci się? Polub nas

Mozaika pierwotnie zajmowała całą powierzchnię ścian we frontowej sali lokalu, obecnie zachował się jedynie pas w górnej ich partii. Tuż po odkryciu inwestorzy prowadzący remont zawiadomili służby konserwatorskie. Dzięki temu można było wspólnie ustalić, w jaki sposób mozaikę nie tylko ochronić, ale także poddać konserwacji i wyeksponować - podkreślają specjaliści.

Więcej o: