Co dokładnie widzimy na zdjęciu? Obiekt z kominem już nie istnieje, został zniszczony. Po lewej stronie, powstają fundamenty budynku od ul. Ząbkowskiej. Natomiast na trzecim planie widzimy, rusztowania kordegardy powstającej od ul. Markowskiej. Fotograf zrobił też nie małą niespodziankę dzisiejszym historykom i miłośnikom Pragi, ponieważ uchwycił parterowe zabudowania ul. Ząbkowskiej. Prawdopodobnie na odcinku, między ulicą Brzeską, dochodzącym do ul. Markowskiej.
Spodobało ci się? Polub nas
Fotografia jest unikatowa przede wszystkim z tego względu, że pokazuje budowę fabryki.
- Pod koniec XIX wieku w Cesarstwie Rosyjskim wprowadzono ustawę regulującą sprzedaż wyrobów spirytusowych. Państwo zmonopolizowało ten sektor gospodarki. By zgromadzić spirytus budowano składy wódczane. Jeden z nich powstał na praskiej Szmulowiźnie - tłumaczy Lisiecki.
Zdjęcie pochodzi z tygodnika "Wędrowiec" i ilustrowało artykuł "Dzielnica monopolu wódczanego". Jej autorem jest najprawdopodobniej A. Rząźnicki lub inż. Rychłowski. Muzeum przypuszcza, że powstało do albumu wydawanego jako pamiątkę firmową.
* Spotkanie pt "Sekrety starych ilustracji" (m.in. poświęcone owej fotografii) odbędzie się w czwartek - 11 lutego w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52). Poprowadzi je znawca starych praskich fotografii Adam Lisiecki. Wstęp wolny.