Tak będzie wyglądał Bazar Różyckiego! "Koncepcja diametralnie się zmieniła"

Projekt Bazaru, który przedstawialiśmy rok temu przeszedł rewolucję. - To bardziej tradycyjna koncepcja od tej, którą zaproponowałam na początku. Ale jestem zadowolona - mówi Aleksandra Wasilkowska, autorka projektu nowego Różyca. Jak będzie wyglądał Bazar?

W projekcie Bazaru autorstwa Aleksandry Wasilkowskiej, który przedstawialiśmy kilka miesięcy temu, oprócz budek dla kupców w przestrzeni targowej miała się pojawić przestrzeń społeczna przeznaczona na koncerty, kino letnie, wspólną kuchnię. - To wszystko w nowej koncepcji przenosimy na dachy budek. Powstaną tarasy otwarte z niewielkim placem zabaw oraz przestrzenią na różnego rodzaju wydarzenia i działania społeczne - tłumaczy Aleksandra Wasilkowska.

Bazar RóżyckiegoBazar Różyckiego materiały prasowe materiały prasowe

W poprzednim projekcie liczba stoisk miała zostać ograniczona. - Na skutek konsultacji z miejscowymi aktywistami i kupcami, doszliśmy jednak do wniosku, że liczba budek nie powinna się zmieniać. Będzie, tak jak jest obecnie, ok. 500 stanowisk - opowiada.

Bazar będzie zatem dwupoziomowy - na poziom +1 powstaną osobne wejścia. - Będą schody oraz niewielkie windy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami - mówi Wasilkowska.

Spodobało ci się? Polub nas

W poprzedniej wersji projektu stanowiska na poziomie 0 miały być w kształcie trójkątów. - W obecnej koncepcji są kwadratowe. Najmniejsze pojedyncze stoiska mają mieć ok. 5 m kw. Dodatkowo kupcy mają mieć do dyspozycji tzw. wystawki, czyli miejsca przed pawilonem, na które można wykładać towary.

Bazar RóżyckiegoBazar Różyckiego materiały prasowe materiały prasowe

Bazar RóżyckiegoBazar Różyckiego materiały prasowe materiały prasowe

Kolejna zmiana dotyczy bramy wejściowej. - W toku rozmów okazało się, że arkady i mur, które pojawiły się we wcześniejszej koncepcji, są zbyt przytłaczające. W obecnej wersji odtworzymy bramę taką, jaka jest teraz, ale w wersji ażurowej.

Bazar RóżyckiegoBazar Różyckiego materiały prasowe materiały prasowe

Ze starej koncepcji pozostanie kiosk w kształcie syfonu o wymiarach 3x8 metrów. Będzie zlokalizowany tuż za bramą od strony Targowej.

Obecna wersja projektu jest tą ostateczną, choć Wasilkowska twierdzi, że każda poprzednia również miała być wersją ostateczną. Ta jednak, jak podkreśla uwzględnia wszystkie uwagi mieszkańców i kupców. - Poprzednia koncepcja wzbudzała duże kontrowersje została zamieniona na coś bardziej tradycyjnego, odwołującego się bezpośrednio do formy i historii Bazaru Różyckiego. Ja jestem zadowolona. Moim zdaniem wszystkie elementy przestrzeni publicznej powinny powstawać w toku konsultacji - podkreśla.

W tej chwili miasto ustala ze spadkobiercami jego wykupienie. Miasto jest właścicielem zaledwie 1/3 terenu. - Spadkobiercy jeszcze nie podpisali aktu notarialnego, ale decyzja już jest prawomocna - informuje Wasilkowska.

Więcej o: