Wyburzą Syreni Śpiew? Ma go zastąpić budynek mieszkalno-usługowy o wysokości 25 metrów

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dopuszcza rozbiórkę budynku, w którym mieści się klub "Syreni Śpiew". Towarzystwo Opieki nad Zabytkami chce ratować ten jeden z ciekawszych symboli modernizmu w Warszawie. Do protestu przeciw wyburzeniu przyłączyło się również m.in. Miasto jest Nasze i prawie 4 tys. użytkowników Facebooka. I tylko jedno pytanie pojawia się w głowie - chodzi o architekturę czy jeden z najmodniejszych klubów w stolicy?

- Budynek "Syreniego Śpiewu" to przykład wysokiej klasy architektury powojennego modernizmu powstały na początku lat 70. XX wieku. W projektowanym planie zagospodarowania terenu budynek jest przewidziany do wyburzenia - informują na stronie wydarzenia "Nie dla wyburzenia budynku..." Miasto jest Nasze oraz Tu było, tu stało. I organizują protest.

Syreni Śpiew wyburząSyreni Śpiew wyburzą Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/ Facebook.com Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/ Facebook.com

Informację o możliwej rozbiórce budynku potwierdził Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków. - Obiekt w żaden sposób nie jest przez konserwatora chroniony. Co nie znaczy, że chroniony nie będzie. Na razie żadne zgody na rozbiórkę nie zostały wydane.  - mówi.

Spodobało ci się? Polub nas

Jak informuje Krasucki, jeżeli wpłynie do konserwatora wniosek o ujęcie obiektu w ewidencji zabytków, to zostanie on rozpatrzony. - Moim zdaniem budynek przy Szarej posiada wartości obiektu współczesnego i zasługuje na jakąś ochronę. Jest ciekawy i powinien zostać zachowany - podkreśla Krasucki. - Pojawia się jednak kwestia, jak powinien być chroniony - czy powinien być ujęty wyłącznie w planie miejscowym, co wiąże się z ochroną częściową - tylko elewacji i gabarytów, a już nie samego wnętrza - czy powinien zostać ujęty w ewidencji zabytków - dodaje.

Wyburzą syreni śpiewWyburzą syreni śpiew Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/ Facebook.com Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/ Facebook.com

Wyburza Syreni ŚpiewWyburza Syreni Śpiew Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/ Facebook.com Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/ Facebook.com

Niestety, jak podkreśla, zgodnie z ustawą konserwator nie może obiektów współczesnych włączać do ewidencji zabytków. - Nie zgadzam się z tą ustawą. W budynku przy Szarej znajduje się wyjątkowo cenna mozaika. Jeżeli obiekt nie trafi do ewidencji, będzie można ją zniszczyć - dodaje.

Wyburza Syreni ŚpiewWyburza Syreni Śpiew Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/ Facebook.com Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/ Facebook.com

Miasto jest Nasze wraz z  Towarzystwem Opieki nad Zabytkami oraz Stowarzyszeniem Masław już nagłaśniają sprawę. Chcą wziąć sprawy w swoje ręce. - Chcemy uratować budynek! Nie ma zgody na niszczenie dziedzictwa Warszawy, którego częścią są modernistyczne budynki zbudowane po wojnie. Szukamy też architekta budynku i autora mozaik, by przygotować wpis do rejestru zabytków. Jeśli możecie pomóc - piszcie! Planujemy też akcje protestacyjne - piszą w wydarzeniu.

Syreni Śpiew powstał w 2012 roku. To pierwszy w Polsce cocktail bar z muzyką na żywo.

Więcej o: